Buty BHP – zobacz najważniejsze właściwości butów ochronnych

Wszyscy doskonale wiemy, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy może nam pomóc uchronić się przed wieloma wypadkami i nieprzyjemnościami, podczas codziennego wykonywania naszych obowiązków. Ważne jest nie tylko przestrzeganie regulaminu samo w sobie – niezwykle ważnym elementem pracy według zaleceń zasad BHP jest dysponowanie odpowiednią odzieżą ochronną, która znacząco zmniejsza ryzyko powstawania wypadków w miejscu pracy. Do odzieży ochronne zalicza się również, rzecz  jasna, specjalistycznie obuwie ochronne. Jakie są jego rodzaje?

Obuwie robocze z podnoskami – rodzaj obuwia stosowany w tych rodzajach prac, podczas których pojawia się groźba zmieżdzania stóp lub uderzenia w nie przez spadające, albo staczające się ciężkie przedmioty, na przykład w postaci różnego rodzaju ładunków albo narzędzi podczas ich transportu. Ryzyko urazu jest jeszcze większe, kiedy te przedmioty posiadają ostre krawędzie i twardą powierzchnię.

Buty z podeszwami antypoślizgowymi – używane w sytuacjach, kiedy podczas wykonywania obowiązków istnieje ryzyko poślizgnięcia się na śliskim gruncie. Używanie tego typu obuwia zmniejsza ryzyko upadku, a tym samym zmniejsza ryzyko doznania urazów takich jak stłuczenia czy złamania.

Buty z poduszeczkami chroniącymi staw skokowy – najczęściej z wysoką cholewką (za kostkę), używane podczas pracy, w której istnieje ryzyko uszkodzenia kostki w wyniku uderzenia ciężkimi przedmiotami.

Buty odporne na czynniki chemiczne – jak nazwa wskazuje, używane są wtedy, kiedy w trakcie pracy istnieje ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, często żrącymi i agresywnymi. Wybierając buty robocze chroniące przez czynnikami chemicznymi należy dokładnie wiedzieć, jakiego rodzaju substancje chemicze to będą i w jak bardzo stężonej formie będą występowały.

Buty antyelektrostatyczne lub antyiskrowe – stosowane w miejscach pracy, gdzie jesteśmy narażeni na występowanie gazów o właściowościach wybuchowych, różnego rodzaju wyziewy i pyły które mogą grozić wybuchem, na przykład w zakładzie chemicznym.

Buty chroniące przed szkodliwymi czynnikami termicznymi – używane w bardzo gorących lub bardzo zimnych miejsach wykonywania obowiązków, na przykład w chłodniach. Zapewniają one odpowiednią ochronę termoizolacyjną przed zimnem lub wystarczającą wentylację stopy i wchłanianie potu. Należy pamietać, ze buty robocze chroniące przed zimnem powinny mieć rozmiar, który umożliwi założenie na przykład grubych skarpet.

Buty niepalne – używane w pracy, podczas której istnieje niebezpieczeństwo kontaktu z różnego rodzaju promieniowaniem cieplnym, iskrami, kroplami płynnego, gorącego metalu itp, na przykład w zakładach spawalniczych.

Nasz pracodawca jest zobligowany przez prawo do wyraźnego oznaczenia stref, w których istnieje bezwzględny nakaz używania ubrania ochronnego, w tym butów ochronnych. Jeżeli cenimy sobie swoje zdrowie i bezpieczeństwo, powinniśmy być posłuszni wobec tych nakazów i ubierać się stosownie do wykonywanej pracy.