Charakterystyka chromatografów gazowych

Chromatografia gazowa to technika analityczna, pozwalająca na ustalenie procentowego składu związków chemicznych w najróżniejszych mieszaninach. Chromatografia gazowa jest jedną z najbardziej powszechnych metod stosowaną do analizy bardzo złożonych i skomplikowanych substancji.

Jej zaletą jest to, że do badań nie są potrzebne duże ilości badanego związku chemicznego. Chromatografy gazowe są niezastąpione w chemii analitycznej oraz także w badaniach fizykochemicznych. Ponadto chromatografia gazowa używana jest w przemyśle petrochemicznym i farmaceutycznym, w kryminalistyce, w przemyśle spożywczym oraz także wykorzystywana jest podczas kontroli antydopingowej. 

Jak działają chromatografy gazowe?

W chromatografii gazowej fazą ruchomą jest gaz, a fazą stacjonarną absorbent. Podczas analizy z użyciem chromatografów gazowych badana substancja przeprowadzana jest w stan gazowy przy użyciu odparowywacza. Później gaz nośny przenosi przeobrażoną próbkę przez kolumnę, gdzie następnie dochodzi do rozdzielenia mieszaniny na poszczególne związki chemiczne. Detektor wykrywa oraz mierzy stężenie składników badanej substancji. Niezwykle istotna, podczas badań, jest temperatura oraz szybkość przepływu gazu. 

Budowa chromatografów gazowych

Chromatografy gazowe są niezwykle rozbudowanym i skomplikowanym sprzętem. Jego podstawowymi elementami jest układ służący do dozowania próbki, termostatowany piec, kolumna chromatograficzna, detektor oraz rejestrator. Ważne, aby sprzęt był wykonany z materiałów najwyższej jakości, dzięki temu będzie trwały i solidny. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na parametry poszczególnych elementów, które wpływają na szybkość pracy chromatografu.

chromatograf gazowy 

Chromatografy gazowe – warto skorzystać z usług profesjonalistów

Wysokiej jakości chromatograf gazowy to gwarancja niezawodnej i długoletniej pracy. Ważne, aby sprzęt wyprodukowany był przez sprawdzonego producenta, doświadczonego w produkcji sprzętu przeznaczonego do badań chemicznych. Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w sprzedaży takich urządzeń, a w dodatku oferujących pomoc w zakresie konfiguracji sprzętu. Pracownicy posiadają szeroką wiedzę w zakresie chromatografów i warto pozwolić im na pomoc podczas zakupów – profesjonaliści trafnie dopasują sprzęt do potrzeb i wymagań klienta. Warto wybrać firmę, która działa na rynku wiele lat i posiada szeroki asortyment – dzięki temu, będziemy mieli gwarancję, że uda nam się kupić odpowiedni, dopasowany i niezawodny sprzęt.

Istotne jest, aby chromatograf był prosty i intuicyjny w użyciu, co niezmiernie ułatwi codzienną pracę i badania. Wysokiej jakości chromatograf gazowy powinien posiadać intuicyjny i łatwy w obsłudze system. Oprogramowanie powinno mieć możliwość kontroli i monitorowania online wszystkich parametrów chromatografu. Ponadto dobry program powinien wykazywać ilościową analizę i grupować piki. Cechą dobrego i niezawodnego sprzętu jest wysoka jakość wykonania jego elementów. Chromatograf gazowy powinien być wyposażony w inlety oraz autosamplery. Warto zwrócić uwagę, aby posiadał możliwość instalacji równocześnie kilku detektorów oraz inletów. Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy zagwarantują wybór odpowiedniego i dopasowanego do klienta sprzętu. Jest to niezmiernie ważne – dzięki temu chromatograf gazowy będzie służył długie lata, będzie trwały i niezawodny. Odpowiedni dobór sprzętu to sprawa fundamentalna i nie można o tym zapominać.