Dlaczego warto ogrzewać dom gazem?

Nie wszyscy maja możliwość korzystania z dobrodziejstw centralnego ogrzewania – na przykład mieszkańcy wsi, starszych kamienic lub domków jednorodzinnych. W dobie wysokiego zanieczyszczenia powietrza i ciągłych alarmów smogowych, ogrzewanie domów węglem traci na popularności. Pozostają dwie popularne alternatywy – ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Tym razem rozważymy zalety i wady ogrzewania mieszkania gazem.

W przypadku ogrzewania domu gazem, gaz możemy do naszego domu dostarczyć na dwa sposoby: podłączyć swoje mieszkanie do zewnętrznej sieci gazowej, w tym przypadku źródło gazu przebywa poza domem, bądź zaopatrzyć się w butlę gazową którą trzeba trzymać w domu i co jakiś czas wymieniać.

Ogrzewanie gazowe – zalety

Jedną z największych zalet ogrzewania gazowego jest to, że jest ono niesamowicie wygodne. Po włączeniu instalacji i ustawieniu pożądanej przez nas temperatury w pomieszczeniach praktycznie nie trzeba się nią zajmować. Ogrzewane może  być nie tylko mieszkanie, ale i woda, którą używamy w mieszkaniu – nie trzeba mieć więc dwóch osobnych urządzeń, tylko jedno.

Ogrzewanie mieszkanie gazem, dzięki stosowaniu coraz to nowszych i bezpieczniejszych technologii przy produkcji kotłów gazowych, jest bezpiecznie, a piece gazowe dość rzadko się psują. Wybierając piec dla siebie, warto zainwestować w tak zwany piec kondensacyjny, który efektywniej korzysta z dostarczonego mu gazowego paliwa i którego używanie, w porównaniu to pieców niekondensacyjnych, jest tańsze. Użytkownicy szczególnie polecają zbiorniki na propan butan, które sprawnie zasilają instalację paliwem.

Zbiorniki na własność - Wojar

Kolejną zaletą korzystania z ogrzewania jest to, że jest to “czystsza” opcja w porównaniu do pieców węglowych, które wymagają zasilania węglem, co zawsze wiąże się z ubrudzeniem obszaru wokół pieca. Dodatkowo oszczędzamy miejsce, ponieważ w przypadku pieców gazowych nie ma potrzeby składowania węgla czy drewna.

Kwestie formalne

Niestety, przy chęci rozpoczęcia korzystania z ogrzewania gazowego trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia paru formalności.  Na przykład, gdy chcemy korzystać z gazu ziemnego, zobowiązani jesteśmy złożyć podanie o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, a następnie czekać na wydanie tych warunków, co może zająć nawet do trzech tygodni. Potem dostajemy dwanaście miesięcy na zbudowanie takiej instalacji i podpisanie umowy. Należy też złożyć osobny wniosek o zawarcie umowy przyłączenia naszego domu do sieci gazowej. Trzeba wykonać dokładny projekt naszej przyszłej instalacji, czyli zlecić wykonanie projektu inżynierowi który się na tym zna, oraz poczekać na akceptację ze strony Zespołu Uzgodnień Dokumentacji Projektowej (ZUD), co może trochę potrwać.

Najpoważniejszą jednak wadą, która zniechęca większość ludzi do korzystania z tej metody ogrzewania, jest stosunkowo wysoki koszt wykonania całego przyłączenia domu do źródła gazu – wykonanie przyłącza, zakup pieca, etc. Wszystkie koszty razem wzięte kształtują się na poziomie około kilkunastu tysięcy złotych. Do tego dochodzi stosunkowo wysoka cena gazu, jednak i wtedy rachunki są niższe niż przy korzystaniu z ogrzewania elektrycznego.