Do jakich konstrukcji można wykorzystać profile LED?
Oświetlenie LED znajduje dziś coraz szersze zastosowanie zarówno w projektach biurowych i przemysłowych, jak i nowoczesnych instalacjach oświetleniowych dla domów i mieszkań. Z powodzeniem można wykorzystać je do oświetlania dróg, hal przemysłowych czy korytarzy i pomieszczeń w budynkach biurowych, ale też równie łatwo wpasują się jako oświetlenie w kuchni, salonie czy sypialni.
Z powodu różnorodności zastosowań istnieje wiele rodzajów opraw, w jakich LED-y mogą zostać zainstalowane, a wśród nich profile LED, które są zdecydowanie ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem w branży oświetleniowej. W jakich konstrukcjach można je zastosować i gdzie sprawdzą się najlepiej?
Czym są profile LED i jak się je montuje?
Profile LED to podłużne, najczęściej aluminiowe profile stosowane do estetycznego i bezpiecznego montażu taśm ledowych. Wykonane w technologii wzmacniającej ich odporność na korozję i temperaturę wytwarzaną przez diody podczas świecenia, profile LED doskonale sprawdzają się jako nietypowa forma osłony dla punktowych źródeł światła w mieszkaniach, biurach i wszelkich konstrukcjach systemowych wymagających tego typu rozwiązań.
Umieszczona we wgłębieniu profilu taśma LED zostaje zamknięta za pomocą przeźroczystej lub mlecznej pokrywy lub klosza, która wsuwa się w profil tworząc razem z nim jedną, spójną całość i gwarantując pełną widoczność światła bez efektu oślepienia.
Profile LED mogą być stosowane zarówno w systemach wiszących, jak i podłogowych, na odcinkach prostych lub też na rożnikach, w małych przestrzeniach lub na stosunkowo dużych powierzchniach. Z tego też powodu dostępność różnorodnych wariantów profili LED jest dziś na rynku tak szeroka, oferując możliwość dopasowania ich do niemalże każdej konstrukcji, w jakiej zażyczy je sobie klient.
Profile można z powodzeniem schować w ścianie czy podłodze (profile wpustowe), tak by nie tworzyły wypukłości w ich powierzchni, ale można też z dużym powodzeniem zainstalować je zewnętrznie, jako widoczny element dekoracyjny i jednocześnie źródło światła.
Najważniejsze zastosowania profili LED
Profile LED, jakie oferuje firma Lumentec wykorzystuje się dziś w naprawdę szerokiej gamie konstrukcji dedykowanych zarówno do mieszkań jak i do przestrzeni biurowych, sklepowych czy przemysłowych. Profile wpustowe mogą z powodzeniem służyć schowaniu instalacji oświetleniowej poniżej poziomu podłogi lub w ścianie, dlatego też często wykorzystuje się je do oświetlania schodów lub podłóg w biurowcach, w salach kinowych do oświetlenia schodów lub dróg ewakuacyjnych, a także na nowoczesnych lotniskach i dworcach, gdzie wystające panele mogłyby przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się ludzi po przestrzeni.
Profile nawierzchniowe instalowane na powierzchni ściany lub podłogi to z kolei bardzo popularne rozwiązanie dla instalacji domowych i biurowych. Profile tego typu można zamontować wzdłuż sufitu jako źródło centralnego oświetlenia, wzdłuż ściany lub poręczy dla światła akcentowego, pod szafkami kuchennymi dla dokładniejszego oświetlenia blatów i przestrzeni roboczej, czy nawet wewnątrz garderoby, dla stworzenia lepszego niż centralne źródła światła.
Profile LED-owe to też coraz popularniejsze rozwiązanie w sklepowych przymierzalniach, gdzie montuje się je wokół luster czy pod sufitem, a także we wszelkiego rodzaju salonach meblowych, samochodowych czy komputerowych, gdzie światła LED pozwalają podkreślić ekspozycję i zaakcentować najbardziej atrakcyjne aspekty poszczególnych produktów. Możliwości montażowych jest tu więc naprawdę wiele, a projektanci nieustannie wpadają na jeszcze bardziej innowacyjne pomysły wykorzystania profili LED.
Rewolucja oświetlenia zapoczątkowana jedną, maleńką diodą LED trwa w najlepsze, a już dziś trudno wyobrazić sobie wiele nowoczesnych konstrukcji bez możliwości zastosowania wygodnych i minimalistycznych profili ledowych. Wszędzie więc tam, gdzie pojawiają się dziś listwy LED pojawiają się i profile, umożliwiając bezpieczny montaż światła w dowolnym miejscu i przestrzeni.