Etapy budowy domu i wybór firmy budowlanej

Budowa domu to dla wielu życiowa inwestycja, która wymaga sporego nadwerężenia finansowego. Dla niektórych kredyt budowlany to jedyna droga do posiadania własnego mieszkania, inni odkładają przez lata, aby w końcu po licznych wyrzeczeniach móc postawić sobie dom. Jednych i drugich czekają podobne wydatki.

Wstępny kosztorys budowy

Ceny gruntów pod budowę są bardzo zróżnicowane. Zależy to od usytuowania placu oraz od jakości gleby. Za działki położone w atrakcyjnie zlokalizowanym miejscu trzeba zapłacić zwykle około kilkuset złotych za metr kwadratowy.

Stosunkowo tanią ziemię można zakupić na odległych wsiach, bo już za kilkadziesiąt złotych za metr.

Finanse należy przygotować także na projekt domu, który można zamówić u architekta. Wiele firm oferuje gotowe projekty, które są o wiele tańsze, a przy tym łatwiej na ich podstawie wybudować dom, gdyż jest to sprawdzony i wielokrotnie realizowany schemat. Obecnie wiele osób decyduje się na budownictwo stalowe, które zyskało także sympatię architektów.

Kolejny wydatek, który jest niezbędny przy takich inwestycjach jak budowa domu to materiały potrzebne do jego wykonania. Będą to zarówno cegły, cement, farby, jak i maszyny, które można zakupić lub wypożyczyć. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest podzielić wydatki według etapów budowy. Pierwszym będzie uzyskanie stanu surowego domu, drugim wstawienie okien i zrobienie instalacji, kolejnym tynkowanie, a następnie wykończenie.

Musimy także przewidzieć wynagrodzenie dla firmy, która wykonuje dla nas usługi budowlane. Nie da się określić przybliżonej kwoty, gdyż zależy ona od indywidualnych cenników firm, a także od właściciela domu, który może część prac zlecić firmie budowlanej, a resztę wykonać we własnym zakresie. Dzięki temu nie tylko może zaoszczędzić, ale także mieć satysfakcję z wykonanej przez siebie pracy.

Istnieje jednak wiele firm, które zajmują się budową domu począwszy od zakupienia działki, poprzez wykonanie projektu, kończąc na wybudowaniu mieszkania w stanie pod klucz. Pomagają także, w razie potrzeby, uzyskać atrakcyjny kredyt, oczywiście za odpowiednio wyższą cenę. Jak widać finansowanie budowy to nie tylko zakup materiałów, ale także szereg innych wydatków, które trzeba zaplanować przed podjęciem prac.

Profesjonalne firmy budowlane zawsze korzystają z najnowszych sprzętów oraz technologii, dzięki którym są w stanie zbudować dom z jak największą precyzją. Firmy, które zajmują się budowaniem oraz wykończeniem domów najczęściej wynajmują szalunki ścienne/ stropowe oraz rusztowania, między innymi od takich przedsiębiorstw jak KBS-Construction.

Jak wybrać firmę budowlaną?

Budowa domu bez udziału wykwalifikowanych specjalistów jest prawie niemożliwa. Dlatego planując tego rodzaju przedsięwzięcie, poza najważniejszym punktem przygotowań, jakim jest zdobycie finansów, powinniśmy znaleźć firmę budowlaną, która fachowo zajmie się budową domu. Obecnie stawia się na generalne wykonawstwo, które szybko pozwala na ukończenie swojego projektu. Na rynku istnieje wiele wykwalifikowanych przedsiębiorstw, które oferują usługi remontowo – budowlane. Warto przed zatrudnieniem firmy, przejrzeć kilka lub kilkanaście ofert. Można również zdać się na opinię osób, które korzystały już z usług którejś z nich.

Wbrew pozorom w wyborze firmy czasem warto kierować się reklamą. Obraz czy dźwięk wzbudzający zainteresowanie oraz zaufanie, może świadczyć o wysiłku pracowników, którzy w równym stopniu dbają o swoją renomę oraz o jakość usług. Oczywiście nie zawsze dobra reklama oznacza dobrą firmę, dlatego warto wcześniej zobaczyć budynki, które były wykonywane przez pracowników.

Wizyta na placu budowy, którym zajmuje się dane przedsiębiorstwo na pewno pomogą podjąć odpowiednią decyzję. Warto zwrócić uwagę na czynności robotników, ich podejście do pracy, ale także porządek wśród materiałów i maszyn.

Każdy z nas choć raz zamówił usługę lub przedmiot pod wpływem namów rodziny i znajomych. Rekomendacja innych osób to także skuteczny sposób na znalezienie dobrych fachowców. Nawet jeśli nikt wśród znajomych nie korzystał z usług żadnej ekipy, można poprosić o radę pracowników firm, które sprzedają materiały i sprzęt budowlany. Także Internet jest skutecznym źródłem wiedzy. Warto przeglądnąć różne fora budowlane, na których jest mnóstwo cennych informacji.

Podstawą podpisania umowy jest omówienie projektu domu. Należy ustalić technologie, według których będzie on budowany, a także zakres czynności pracowników firmy i oczywiście koszty budowy domu. Jeżeli przedsiębiorstwo budowlane jest mniej znane, powinniśmy sprawdzić jego status sprawny, a także kwalifikacje pracowników na podstawie dyplomów lub certyfikatów. Umowa musi zawierać dokładnie określony termin, w którym firma powinna wywiązać się z obowiązków. Można także określić konsekwencje, jakie będą ponosiły obie ze stron w razie niedotrzymania umowy.

Zlecenie prac wykończeniowych w budynku

Budowa domu to przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale także umiejętności, które nie każdy posiada. Część prac można wykonać we własnym zakresie, jednak większością zajmują się firmy budowlane, które oferują swoje usługi.

Można zatrudnić osoby, które zajmą się kompleksowo budową domu, od fundamentów po prace wykończeniowe. Wiele osób jednak wynajmuje osobne ekipy do poszczególnych prac.

wybor-firmy-budowlanej

Pierwszym etapem będzie wykonanie prac ziemnych. W tym celu zatrudnia się ekipę wyposażoną w odpowiedni ciężki sprzęt, który będzie niezbędny gdy plany domu uwzględniają podpiwniczenie. Obecnie jednak standardowe budynki mieszkalne nie posiadają podziemnej kondygnacji. Jej budowa wiąże się nie tylko z dodatkowymi nakładami finansowymi, ale także z wydłużeniem czasu budowy.

Ostatnio coraz popularniejsze staje się budownictwo stalowe i wiele osób decyduje się na ten typ domów, które są równie stabilne i bezpieczne. Jednak są to budynki nowoczesne, które odznaczają się znacznym odstępstwem od tradycyjnych polskich domów.

Mieszkania drewniane są droższe ze względu na wysoką cenę materiału, jednak budynki wykonane z drewna dobrze trzymają ciepło, przez co łatwo zaoszczędzić na ogrzewaniu wnętrza. Standardem są domy murowane, na które przeznacza się ogólnie dostępne i stosunkowo tanie materiały budowlane. Ich zaletą jest także fakt, iż zachowują dużą akumulacyjność ciepła.

Aby wykonać kolejne kondygnacje potrzebne są wylewki oraz stropy. W tym momencie stawia się także ściany wewnętrzne. Sposób ich wykonania zależy od techniki izolacyjnej i grzewczej. Po wykonaniu tych prac, gotowy jest dom w stanie surowym. Następnie może zacząć działać ekipa wykończeniowa, która zajmie się tynkowaniem i wstawianiem okien oraz drzwi.