Ile kosztuje odzyskanie danych z dysku?

Obecnie komputery są urządzeniami, które wykorzystuje się do większości czynności zarówno podczas pracy, jak i domowej rozrywki. Rozwój technologii przyczynił się do tego, że wiele czynności wykonywanych dotychczasowo w tradycyjny sposób np. na kartce papieru, teraz wykonuje się przy użyciu komputera. Jest to wspaniałe rozwiązanie, które znacząco przyspieszyło wiele czynności i dało nowe możliwości. Jednak, pomimo tego, że komputery bardzo ułatwiają wiele rzeczy, to mają też sporą wadę, którą jest ryzyko utraty danych. Dlatego tak ważne jest regularnie tworzenie kopii zapasowej danych znajdujących się na dysku, po to, aby nie ryzykować ich całkowitej utraty.

Najczęstsze powody utraty danych z dysku

W dzisiejszych czasach utrata danych cyfrowych jest bardzo poważnym problemem, szczególnie że w dużej części przypadków dane te tracone są nieodwracalnie. Powodów utraty danych z dysku może być bardzo wiele i warto zapoznać się przynajmniej z tymi najpopularniejszymi, aby w przyszłości samemu uniknąć tego typu nieprzyjemnej sytuacji. Do najczęściej spotykanych przyczyn utraty danych można zaliczyć:

  • przypadkowe usunięcie danych,
  • awaria podzespołów komputera,
  • wirusy,
  • błędy oprogramowania,
  • przypadkowe sformatowanie dysku,
  • problemy z energią elektryczna,
  • ataki hackerskie,
  • klęski żywiołowe,
  • kradzież.

Usługi informatyczne Wrocław

Utrata danych poprzez przypadkowe usunięcie jakiegoś ważnego pliku, zdarza się bardzo często. Najczęściej dzieje się to nieświadomie, przez pomylenie pliku lub po prostu przez zmęczenie pracą i wiążący się z tym brak koncentracji. Usuniecie pliku, może również być świadome, np. w sytuacji, gdy uważamy, że dany plik nie będzie nam już potrzebny, usuwamy go, a po jakimś czasie okazuje się, że dane w nim zapisane, znów mogą okazać się nam przydatne.

Dlatego warto dwa razy zastanowić się przed usunięciem ważnych danych, czy na pewno nie będą nam one potrzebne. Warto pamiętać, że przed nieświadomym usunięciem jakiegoś ważnego pliku chroni nas kosz, do którego trafiają usunięte pliki, zanim zostaną całkowicie wykasowane z dysku.

Awaria podzespołów to kolejna często spotykana przyczyna utraty danych. Dyski twarde są bardzo delikatnymi urządzeniami, przez co ich niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do ich awarii, a to skutkuje najczęściej utratą danych zapisanych na dysku. Do utraty danych mogą przyczynić się także inne podzespoły komputera jak np. zasilacz. Jego nieprawidłowe działanie może doprowadzić do skoków napięcia, które mogą uszkodzić inne podzespoły łącznie z dyskiem twardym

Wirusy i ataki hackerskie to zewnętrzne czynniki mogące być przyczyną utraty danych. W przypadku wirusów warto zabezpieczyć komputer odpowiednim programem antywirusowym. Natomiast przed atakami hackerskimi czasami nie ma ucieczki, dlatego warto regularnie robić kopię zapasową wszystkich ważnych danych, aby przypadku takiej sytuacji, nie utracić ich wszystkich bezpowrotnie. Tworzenie kopii zapasowej ważnych danych nie odnosi się jedynie do ataków hackerskich, ale powinno być rutynową czynnością w każdej sytuacji, gdy na dysku zapisane są ważne dane.

Czy możliwe jest odzyskanie danych i ile to kosztuje?

Obecnie w dużej części przypadków możliwe jest odzyskanie utraconych danych. Zajmują się tym profesjonalne firmy, które mają odpowiednią wiedzę, umiejętności, doświadczenie oraz niezbędne do tego celu oprogramowanie. Niestety jest to dość trudne i czasochłonne zadanie, dlatego też odzyskiwanie danych uważane jest za jedną z najdroższych usług wykonywanych w sytuacji awarii komputera.

Usługi informatyczne Wrocław

Cena tej usługi zależy w głównej mierze od przyczyny utraty danych oraz ilości tych danych. Uszkodzenia lub utrata danych mogą być spowodowane uszkodzeniami fizycznymi lub logicznymi dysku. Przyczyną tych pierwszych są różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, natomiast uszkodzenia logiczne spowodowane są najczęściej błędami nośników, uszkodzeniami partycji lub systemów plików, logicznymi uszkodzeniami sektora i innymi tego typu awariami.

Nie w każdym przypadku odzyskiwanie danych jest możliwe, jednak dzięki współczesnej technologii i umiejętnościom specjalistów, w większości sytuacji jest to możliwe, choć cena tego typu usług nie należy do najniższych. Chcąc odzyskać utracone lub uszkodzone dane, warto odwiedzić profesjonalny serwis oferujący usługi informatyczne we Wrocławiu, który specjalizuje się w tego typu naprawach.