Ile trwa osuszanie mieszkania po zalaniu?

Zalanie mieszkania, czy to w skutek awarii systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, czy też powodzi, należy do najpoważniejszych szkód, jakie mogą przydarzyć się jego właścicielom. Na szczęście osoby korzystające z dobrego ubezpieczenia i posiadające kontakt do firmy, która sprawnie przystąpi do osuszania ich domu, mogą spać spokojnie.

Osuszanie naturalne – czy ma szansę przynieść oczekiwany skutek?

Być może zastanawiasz się, czy osuszanie mieszkania przez profesjonalną ekipę sprzątającą jest właściwie niezbędne. Z samych właściwości wody wynika przecież, że prędzej czy później odparuje, po co zatem angażować do tego celu drogi i ciężki sprzęt? Niestety osuszanie naturalne może zająć naprawdę bardzo długi czas i nie wypędzi wilgoci z pomieszczeń charakteryzujących się słabą wentylacją.

Czy wiesz, że ściana zbudowana z cegły ceramicznej może wysychać przez okres wynoszący do dwustu dni, a żużlobeton będzie potrzebował ich nawet dziewięćset? Aż strach doliczyć do tego zmiany pogody i temperatury, jakie następują w naszym kraju wraz z następstwem pór roku.

Utrzymująca się w domu wilgoć może stanowić niebagatelne zagrożenie dla zdrowia układu oddechowego człowieka. Sprzyja zagnieżdżaniu się grzybów i pleśni, a wraz z nimi powstawaniu przykrego odoru stęchlizny. Będzie także doprowadzać do ruiny wszystkie nowo zakupione sprzęty domowe, tkaniny i farbę ścienną. Jak widzisz, mechaniczne osuszenie zalanego mieszkania będzie w wielu przypadkach absolutną koniecznością.

Osuszanie mieszkań

Ile czasu zajmie osuszenie mieszkania zawodowej ekipie sprzątającej?

Ponieważ czas osuszania pomieszczenia zależy w dużej mierze od stopnia jego zawilgocenia, czas, którego wymaga ten proces, będzie indywidualny dla każdego przypadku. W trudnych sytuacjach, w których woda dostała się do warstw konstrukcyjnych budynku, osuszanie może potrwać nawet kilka tygodni. Najczęściej jednak wynajęta przez Ciebie firma upora się z zadaniem już w kilka dni, po których będziesz mógł ze spokojem przystąpić do remontu.

Profesjonalne metody osuszania pomieszczeń

Osuszanie mechaniczne to nic innego, jak połączenie mocy ciepła z zapewnieniem intensywnej wymiany powietrza, która jest niezbędna dla efektywnego usuwania pary wodnej i wilgoci. Urządzenia generujące ciepło i utrzymujące stały przepływ masy powietrza mogą opierać swoje działanie na rozmaitych innowacjach.

Jesteś ciekawy, jakie metody wykorzystują przedsiębiorstwa zajmujące się profesjonalnym ususzaniem pomieszczeń? Przyjrzyjmy się razem trzem z najpopularniejszych sposobów.

Osuszanie absorpcyjne

W tej metodzie osuszane pomieszczenie zostaje uszczelnione i odizolowane od niekontrolowanego napływu powietrza z zewnątrz. Do jego wentylacji musi być bowiem wykorzystywane jedynie powietrze z środkiem sorpcyjnym, który zajmie się pochłanianiem wszechobecnej wilgoci i odprowadzaniem jej poza mieszkanie.

Osuszanie kondensacyjne

Urządzenia zaprojektowane z myślą o osuszaniu kondensacyjnym zawierają zbiorniki, do których skrapla się pochodząca z pomieszczenia para wodna. Sprzęt charakteryzujący się mocą przekraczającą 1 kW może skroplić nawet 10 litrów wody w ciągu doby. Nie może jednak pracować w temperaturze niższej niż 10 stopni Celsjusza i kiepsko radzi sobie z osuszaniem głębiej ukrytych warstw konstrukcyjnych budynku.

Osuszanie metodą mikrofalową

W tej metodzie za nagrzanie murów i znajdującej się w nich wody odpowiedzialne są promienniki mikrofalowe. Zainstalowane przy nich termowentylatory bardzo efektywnie przyspieszają ten proces. Promieniowanie mikrofalowe zwiększa generuje tarcie, wskutek którego cząsteczki wody parują i przemieszczają się na zewnątrz ścian. Jest także zdolne wyeliminować wszystkie rozwijające się w zalanym pomieszczeniu grzyby i mikroorganizmy, co uznawane jest za istotną zaletę tej technologii.

Osuszanie mieszkań

Czym jest osuszanie podposadzkowe?

Jeśli usuwanie wilgoci dotyczy pomieszczenia, które uległo zalaniu, nie możemy zapomnieć o ważnym kroku, jakim jest osuszanie podposadzkowe. Zabieg ten wykorzystuje pompy ciśnieniowe pozbywające się zalegającej w podłodze cieczy. Następnie pod powierzchnię posadzki wtłacza się ciepłe i bardzo suche powietrze.

Ozonowanie pomieszczeń po zalaniu

Wiele osób uważa, że niezbędnym uzupełnieniem osuszania zalanych pomieszczeń jest ozonowanie, czyli niezwykle skuteczna metoda dezynfekcji zdolna do eliminowania nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Wydaje się, że to naprawdę wiele informacji do zapamiętania. Dlatego, jeśli chodzi o osuszanie mieszkań, zaufaj profesjonalistom i nie wahaj się wynająć doświadczonej ekipy sprzątającej, która kompleksowo osuszy i odświeży Twój dom.