Inteligentne sterowanie oświetleniem LED w biurach
Otwarte sufity, wspólne przestrzenie robocze i unikalne projekty to tylko niektóre z trendów biurowych, które inspirują pracowników i wzmacniają markę. Wszystko to jest uzupełniane przez oświetlenie LED, które teraz może być inteligentnie sterowane.
Oświetlenie LED w biurze
Diody LED i inteligentne technologie wspierają najważniejsze trendy w projektowaniu biur. Wśród nich bardzo ważną rolę odgrywa maksymalizowanie wartości ludzkich i przekłada się to na większe skupienie na rozwiązaniach oświetleniowych, które wspierają tworzenie spersonalizowanej, produktywnej przestrzeni i współpracy.
Jeszcze nie tak dawno najważniejszy był efektowny wygląd biura. Jednak często okazywało się, że piękne przestrzenie są niefunkcjonalne, a ludzie nie lubią w nich pracować. Obecnie kluczowe jest połączenie obydwu tych elementów. Przestrzeń ma być zaprojektowana w ten sposób, aby wyglądała wspaniale i była wnętrzem, w której ludzie mogą pracować wspólnie i wygodnie. Kluczem jest kontrola zarówno w sensie optycznym jak i elektrycznym.
Oświetlenie wysokiej jakości – diody LED
Poprzez oświetlenie wysokiej jakości określa się projekty wykraczające po za tradycyjne układy oświetlenia ręcznego dzięki zastosowaniu oświetlenia warstwowego zorientowanego na komfort wizualny i optymalizację funkcjonalności. Może to obejmować oświetlenie bezpośrednio, lub pośrednio, zintegrowane ze ścianami, oświetlenie pionowe i dodatkowe dla obszarów roboczych.
Oprawy LED idealnie sprawdzają się w takich sytuacjach. Występują w różnych kształtach, elastycznych konfiguracjach oraz pozwalają precyzyjnie określić strumień świetlny i jego dystrybucję. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo spersonalizowane rezultaty. Co więcej wydajność i jakość LED cały czas rośnie, a koszty spadają wraz z dojrzewaniem tej technologii.
Inteligentne sterowanie oświetleniem LED
Jednym z największych postępów w technologii LED w ostatnich latach jest to jakie możliwości kontroli nad nim zyskaliśmy. Przyciemnianie jest już praktycznie standardową opcją w takich systemach.
Inteligentne oświetlenie składa się z opraw zdolnych do komunikowania się ze sobą w ramach programowalnego i inteligentnego systemu. System może być oparty na oprawie, a wszystkie elementy nim sterujące mogą być w nią wbudowane. Może też opierać się na danych pokojach i oferować autonomiczne sterowanie dla każdej sali. Możemy zdecydować się na rozwiązanie dla całego budynku, czy przedsiębiorstwa, i globalnie programować oświetlenie oraz gromadzić dane na jego temat.
Takie zintegrowane oświetlenie daje przedsiębiorstwu możliwość szybszego i bardziej efektywnego oszczędzania energii, umożliwiając jednocześnie poprawę wrażeń pracowników i wszystkich osób odwiedzających naszą firmę. Jak szacuje DesignLights takie systemy mogą generować średnie oszczędności energii świetlnej na poziomie 47 procent. To klucz do odblokowania możliwości oświetlenia okołodobowego i Internetu rzeczy, które są trendami mającymi potencjał dokonać transformacji w całej branży.
Inteligentnie, sterowane oświetlenie LED na nowo definiuje budynek, w którym systemy są zintegrowane, programowalne i zapewniają pomiar w celu usprawnienia procesów biznesowych. Dokonują tego dzięki mikroprocesorom, łączności, przepustowości i czujnikom. Co więcej takie informacje pokazują jak nasze biuro jest użytkowane i wskazują, gdzie wymaga potencjalnych zmian.
Najprostszym przykładem takich rozwiązań są światła automatycznie wyłączające się w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, lub włączające się po zmroku, żeby naszym pracownikom nie psuł się wzrok. Może być to również oświetlenie rzadko używanych korytarzy włączające się, gdy ktoś się zbliża. To wszystko poprawia bezpieczeństwo i komfort pracy, a jednocześnie obniża koszty.
Najnowszym rozwiązaniem, które pojawiło się w branży jest możliwość dostrajania kolorów. Wszyscy nie raz widzieliśmy żarówki o tak zimnej barwie, że aż nieprzyjemnie było znajdować się w pomieszczeniu, które oświetlają. Już wkrótce takie problemy nie powrócą, ponieważ sami będziemy mogli wybrać odcień żarówki do naszego samopoczucia i odpowiednio dostroić go do oświetlania naszej przestrzeni roboczej.
Wszystkie te rozwiązania mają na celu poprawę komfortu pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków na energię. Nie ma przecież sensu, żeby w mało używanym przejściu światło paliło się przez cały dzień, bo ktoś zapomniał je zgasić. Za to jeżeli nawet w dzień w jakiejś sali pracownicy cały czas zapalają światło to może jest ona zbyt ciemna i wymaga dodatkowej instalacji?