Jak dbać o siebie podczas sprzątania po zmarłym? Porady i wskazówki

Śmierć bliskiej osoby, zwłaszcza jeśli jest nagła, zawsze wywołuje w rodzinie wiele skrajnych emocji. W tych trudnych chwilach nie sposób jest zachować spokojne myślenie, dlatego sporo decyzji jest podejmowanych nieracjonalnie. Warto jednak pozwolić sobie na przejście żałoby i powierzyć wiele kwestii związanych ze sprzątaniem po zmarłych specjalistycznej firmie

Niezależnie od tego czy śmierć bliskiej nam osoby nastąpiła nagle, czy mieliśmy szansę się do niej przygotować – załatwienie formalności związanych ze zgonem przerasta osoby w żałobie. Do tego dochodzi jeszcze konieczność przeniesienia denata z mieszkania, a także posprzątania po zmarłym. Pomieszczenie, w którym zmarła bliska nam osoba powinno być dokładnie wydezynfekowane, aby usunąć niebezpieczne dla zdrowia toksyny i bakterie, przenikających przez każdą powierzchnię. Warto zatem skorzystać z pomocy doświadczonych techników, którzy za pomocą profesjonalnego sprzętu oraz środków chemicznych usunąć wszystkie szkodliwe pozostałości po zmarłym. 

Samodzielne sprzątanie po zmarłym – czy to dobry pomysł? 

Śmierć ważnej dla nas osoby jest traumatycznym przeżyciem – niezależnie od tego czy jest ona nagła, czy mieliśmy szansę się do niej przygotować. Nagły brak bliskiego członka rodziny sprawia, że trudno jest poradzić sobie ze wszystkimi emocjami i żałobą. Wiele osób nie jest w stanie wtedy podejmować trudnych decyzji czy czynności dnia codziennego. Do bólu i straty dochodzi jednak konieczność posprzątania miejsca po zmarłym. 

Niektórzy chcąc poradzić sobie ze śmiercią bliskiego, woli od razu zabrać się za sprzątanie pomieszczenia, w którym zmarł bliski. Strata nierzadko sprawia, że w tych chwilach nie myślimy o własnym bezpieczeństwie i samodzielnie zabieramy się za usuwanie śladów biologicznych oraz przedmiotów, które miały styczność z ciałem. Warto jednak pamiętać, że ciało ludzkie zaczyna się rozkładać bardzo szybko, a toksyny i bakterie szkodliwe dla zdrowia człowieka, przedostają się na zewnątrz. 

Profesjonaliści zalecają, aby zrezygnować z samodzielnego sprzątania po zmarłym, a ten czas poświęcić na spędzenie czasu z rodziną bądź przejście żałoby. Zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich domowników jest najważniejsze. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sprzątania rzeczy osobistych osoby, której zabrakło. Ból i emocje towarzyszące podczas ich przeglądania i pakowania są niezwykle intensywne, dlatego też, warto zlecić ich usunięcie specjalistom. 

Sprzątanie po zgonach a środki ochrony osobistej  

Ciało zmarłego już po kilku godzinach od zgonu zaczyna się zmieniać – następuje stężenie pośmiertne. W efekcie dochodzi do defekacji spowodowanej rozluźnieniem mięśni. W tym czasie ciało zaczyna również się rozkładać, uwalniając toksyny, które przenikają wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu – zwłaszcza te przedmioty użytku codziennego, z którymi miał styczność. Toksyny są szkodliwe dla ludzi i zwierząt, dlatego też samodzielne sprzątanie po zmarłym tuż po tym, jak zostanie zabrany przez odpowiednie służby, nie jest dobrym pomysłem. 

Firma specjalizująca się w sprzątaniu po zmarłych posiada wiedzę z zakresu BHP oraz odpowiedni sprzęt i środki ochrony osobistej. Kombinezony, maski, przyłbice i rękawice to podstawowe wyposażenie, z jakim rozpoczynają sprzątanie pomieszczenia. Dodatkowo cały materiał biologiczny zabezpieczają w pojemnikach, przeznaczonych do utylizacji.

ochrona

Jak wygląda profesjonalne sprzątanie po zmarłym 

Profesjonalne sprzątanie po zgonie odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Rozpoczyna się od utylizacji wszystkich przedmiotów i mebli z pomieszczenia, które miały styczność z ciałem. Jeśli zgon nastąpił w następstwie samobójstwa lub morderstwa i pojawił się trudny do usunięcia materiał biologiczny, konieczne może być zerwanie podłóg oraz tapet. Tylko w taki sposób wyspecjalizowani technicy są w stanie zdezynfekować powierzchnie i przeprowadzić ozonowanie całego pomieszczenia. 

Rzeczy osobiste zmarłego – kiedy warto się nimi zająć? 

Nagła śmierć bliskiej osoby wywołuje wiele emocji. Każdy powinien dać sobie czas na przejście żałoby. Niestety, wiele osób decyduje się na zrobienie porządku z rzeczami osobistego zmarłego. Warto jednak do tego wynająć wyspecjalizowaną firmę, która zajmuje się sprzątaniem po zmarłych w Strzelcach Opolskich. Profesjonaliści zapakują wszystkie rzeczy zmarłego i zawiozą je pod wskazany adres. Samodzielne przeglądanie rzeczy zmarłego jest bolesne, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zlecenie tego zewnętrznej firmie.