Jak naprawić wolno działający komputer?
Przyczyny spowolnionego działania komputera mogą okazać się zazwyczaj dosyć prozaiczne i często łatwe do samodzielnego zniwelowania. Czasem jest on zwyczajnie przeciążony przestarzałym oprogramowaniem lub poszczególne części ulegają naturalnemu zużyciu i należy zainteresować się zakupem nowych. Są sytuacje, kiedy wystarczy kilka prostych czynności, by znów cieszyć się sprawnym sprzętem.
Kilka sposobów na zbyt wolny komputer
Najczęstszym problemem jest jego przeładowanie. Gromadzimy stare zdjęcia, programy, które do niczego się nie przydają, lub filmy, których już od dawna nie oglądamy. Usuwanie poszczególnych plików może mieć różny wpływ na usprawnienie pracy komputera, trudno jednak zaprzeczyć temu, że nie warto go zaśmiecać zbędnymi plikami. Dużo zależy od tego, na jakim poziomie jest Twoja wiedza na temat oprogramowania komputerowego – jeśli jest na tyle duża, by samodzielnie zakończyć działające w tle procesy bez szkody dla sprzętu, tym lepiej wyczyścisz komputer. Jednak, w przypadku, gdy nie masz pewności co do tego, jak ważny dla systemu jest dany plik, nie usuwaj go.
Czasem spowolnieniu ulega dysk twardy. Może się to dziać okresowo, gdy np. trwa aktualizacja oprogramowania. Kiedy indziej możliwą przyczyną jest występowanie na komputerze oprogramowania typu malware. Nie jest ono widoczne na liście programów, możemy zatem o nim nawet nie wiedzieć. Konieczne jest regularne skanowanie komputera w zakresie szkodliwego oprogramowania i duża ostrożność podczas przeglądania stron internetowych. Wspomniane wyżej oprogramowanie malware bardzo spowalnia pracę komputera. Warto rozważyć zainstalowanie oprogramowania antymalware, które pomoże pozbyć się problemu.
Może być tak, że cały system potrzebuje gruntownego resetu do ustawień początkowych. Zapominamy o tym, że system nieustannie się rozrasta poprzez liczne aktualizacje, instalacje kolejnych programów i aplikacji. W przypadku starszych dysków HDD w grę wchodzić może również defragmentacja dysku, ta jednak zajmuje bardzo dużo czasu. Warto zatem na czas procesu znaleźć sobie inne zajęcie. Od czasu do czasu warto zainteresować się tym, czy przypadkiem nasz komputer nie jest zbytnio zakurzony w środku.
Osiadanie się nadmiernej ilości kurzu prowadzi do zakłócania ważnych procesów oraz do przegrzania się układu chłodzącego, który nie może działać w sposób efektywny. Wówczas albo samodzielnie rozkręcamy komputer, poddając go czyszczeniu, lub oszczędzamy sobie czas i oddajemy sprzęt do serwisu. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, a zastosowanie specjalnych przyrządów czyszczących gwarantuje o wiele dokładniejsze przeprowadzenie całego zabiegu. Dobrze jest przy okazji zadbać o wymianę warstwy pasty termoprzewodzącej na nową.
Potrzebna może być aktualizacja systemu BIOS. Pobieramy wszystkie aktualne sterowniki, jakie są adekwatne do posiadanego modelu, po czym pora przejść do instalacji. Ważne jest to, by jej nie przerywać i nie wyłączyć przypadkiem komputera, bo może się to skończyć uszkodzeniem systemu i brakiem możliwości uruchomienia. W przypadku zbyt starego dysku, czasem pomaga zamiana na dysk SSD, który skutecznie budzi komputer z letargu. Ceny dysków obecnie coraz bardziej spadają, zatem kupienie odpowiedniego dysku za rozsądną cenę przestaje być dziś problemem.
Czy zbyt przeciążony komputer zawsze można uratować?
Zawsze warto próbować. Gdy jednak wiemy, że ma już on swoje lata i wysłużył się dużo ponad przeciętną normę, to może jednak pora na zakup nowego komputera. A jeśli to nie wiek jest problemem i wszystkie domowe metody przyspieszenia zawiodły, zawsze pozostaje wizyta w serwisie. Specjaliści, dla których naprawa komputera stacjonarnego to żaden problem, zweryfikują czy usterkę da się naprawić i przywrócić sprzęt do odpowiedniej formy, warto zatem zapoznać się z ich opinią.