Jak wygląda oszczędzanie energii dzięki sterowaniu oświetleniem?
W każdej firmie wydatki na prąd i energię stanowią dużą część budżetu. Jest to ten obszar, w którym łatwo dzięki odpowiedniemu planowaniu i wykorzystaniu najnowszych technologii wiele zaoszczędzić. Z drugiej strony przez zwykłe błędy ludzkie, takie jak nie gaszenie świateł, nasze rachunki mogą zasadniczo się podwyższyć. Jak wygląda oszczędzanie energii dzięki sterowaniu oświetleniem?
Dlaczego sterowanie oświetleniem oszczędza energię?
Sterowanie oświetleniem ma ogromne możliwości oszczędzania energii i pieniędzy w budynkach komercyjnych. Duża część tej energii jest wciąż marnowana – światła są palone w pustych pomieszaniach, które są konsekwentnie nadmiernie oświetlone, nawet jeśli istnieją narzędzia technologiczne do rozwiązania tych problemów.
Powszechnym nieporozumieniem jest to, że sterowanie oświetleniem ogranicza się do czujnika, który włącza lub wyłącza światło w zależności od tego, czy ktoś jest w danym pomieszczeniu. I choć oczywiście może to zapewnić oszczędności energii to tylko najprostsza i jedna z wielu strategii kontroli, które mają na celu stworzenie inteligentnych, zrównoważonych budynków pozwalających zaoszczędzić duże kwoty.
Obliczanie oszczędności energii
Oszczędności energii wynikające z zainstalowania sterowania oświetleniem mogą być trudne do przewidzenia, ponieważ przestrzenie i potrzeby oświetleniowe różnią się w zależności od lokalizacji, struktury firmy i pory roku. Zmniejszenie wydatków energii dzięki sterowaniu oświetleniem wynika z ściemniania i wyłączania go w oparciu o dostępność światła dziennego i potrzeby użytkowników. Ponadto sterowanie z funkcją ściemniania powoduje zmiany poziomu oświetlenia w zależności od naszych preferencji.
O ile oszczędności w zakresie kontroli oświetlenia mogą być oszacowane dla danego projektu na podstawie danych aplikacji, przydatna jest ocena różnych strategii sterowania oświetleniem w oparciu o średnie oszczędności energii. Znajomość średniej jest również przydatna do analizy porównawczej prognoz i wyników.
Jak można sterować oświetleniem, by zaoszczędzić energię?
Istnieje mnóstwo technologii, które mogą sterować oświetleniem. Ogólnie rzecz biorąc możemy je podzielić na proste, oparte na kontroli w danym pomieszczeniu, zaawansowane i oparte na kontroli sieciowej.
Większość instalacji sterujących w dzisiejszych czasach bazuje na prostych rozwiązaniach, w których poszczególne elementy zapewniają kontrolę nad oświetleniem. Jako przykład można podać zastosowanie indywidualnego czujnika zajętości podłączonego za pomocą okablowania do zestawu opraw oświetleniowych w danej sali. Taka technika jest powtarzana po kolei w każdym pomieszczeniu. W rezultacie zyskujemy automatyczną kontrolę oświetlenia każdego z pokoi indywidualnie.
Innym rozwiązaniem jest sterowanie scentralizowane. W tych systemach każdy element oświetleniowy (czujniki, wyłączniki ścienne, urządzenia itd.) jest z powrotem zcentralizowany do głównego kontrolera, panelu sterowania lub komputera. Innymi słowy, oświetlenie w tych rozwiązaniach jest kontrolowane jako system lub sieć.
Nowa generacja systemów sterowania opiera się na zaletach zaawansowanej kontroli, ale usuwa jej ograniczenia. Zazwyczaj wykorzystuje się tu sieć bezprzewodową, która umożliwia budowę większych systemów, nie przeszkadza w nich fizyczne okablowanie i pozwala nam sterować oświetleniem z dowolnego miejsca.
Zalety sterowania oświetleniem
Najkrócej mówiąc bardziej zaawansowane sterowanie oświetleniem oznacza większe oszczędności finansowe. Każda indywidualna strategia kontroli zmniejszy nasze rachunki. Im więcej ich zastosujemy i im bardziej zaawansowane technologie wybierzemy tym niższe będą nasze rachunki – opowiada specjalista z firmy Luxon, która zajmuje się produkcją oświetlenia LED.
Prócz oszczędności od 30% do 60% energii możemy także liczyć na inne zalety. Przede wszystkim podniesie to komfort użytkowania danej przestrzeni. Dzięki takiemu sterowaniu oświetlenie będzie automatycznie lub ręcznie dopasowywać się do potrzeb ludzi w danym miejscu, a to podniesie ich komfort i wydajność. Jeżeli więc prowadzimy biznes to zyskujemy nie tylko na rachunkach, ale również na wydajności osób, które zatrudniamy.
Oszczędzanie energii nie tylko powoduje, że mamy więcej pieniędzy, ale sprawi również, że będziemy bardziej ekologiczni. Im mniej energii zużywamy tym lepiej dla środowiska. Jeżeli wdrożymy u siebie zaawansowany system kontroli pomoże nam to uzyskać wszelakie zielone certyfikaty.
Pamiętajmy też, że doprze zaplanowany i wdrożony system oświetlenia podnosi bezpieczeństwo w naszej firmie. Jeżeli światła się zapalają automatycznie to nie musimy się martwić, że jakiś nasz pracownik mając zajęte ręce będzie chciał przejść po ciemku i ulegnie wypadkowi.