Jaką grubość folii stretch wybrać?

Folia stretch to bardzo uniwersalny materiał służący do zabezpieczania różnego rodzaju towarów w trakcie ich transportu czy magazynowania, ale także znajdujący zastosowanie w wielu innych dziedzinach. W sprzedaży znaleźć można obecnie folie o różnej wytrzymałości, odpornością na czynniki zewnętrzne, kolorze czy też grubości. Szczególnie ten ostatni czynnik jest dość istotny z wielu różnych względów. Warto więc wiedzieć, jakie są grubości folii stretch, jak czynnik ten wpływ na wytrzymałość folii, jaką grubość folii wybrać, gdzie stosuje się najgrubszą folię stretch oraz dlaczego warto zwrócić uwagę na grubość folii podczas jej zakupu?

Jakie są grubości folii stretch?

Folia stretch może być wykorzystywana do wielu różnych zastosowań i z tego też powodu w sprzedaży dostępna jest folia o różnych właściwościach. Dzięki temu każdy może znaleźć produkt dostosowany do własnych wymagań i zastosowań. Jedną z ważniejszych właściwości jest oczywiście grubość folii. Parametr ten podaje się w mikronach, z racji tego, że folia stretch jest bardzo cienka i oznaczanie jej grubości w innych jednostkach nie byłoby tak dokładne. W sprzedaży znaleźć można najczęściej folię stretch o grubości 15, 17, 20, 23, 30 lub 35 mikronów, ale są także dużo cieńsze folie o grubości np. 9 mikronów. Informacja o dokładnej grubości foli pozwala określić ilość metrów bieżących folii nawiniętej na danej rolce, poprzez jej zważenie. 

Jak grubość folii stretch wpływa na jej wytrzymałość?

Grubość folii stretch to parametr, który ma niewątpliwie bardzo duży wpływ na wytrzymałość folii stretch. Oczywiście nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na tą właściwość, jednak z pewnością ma on w tym najwyższy udział. Im grubsza jest folia, tym większą ma wytrzymałość na rozerwanie, przecięcie, przetarcie i inne uszkodzenia mechaniczne. Ponadto gruba folia będzie zazwyczaj nieco trwalsza od cienkiej, co również może mieć spore znacznie w niektórych zastosowaniach.

Kiedy wybrać grubszą folię stretch, a kiedy cieńszą?

Zastanawiając się, jaka grubość folii będzie w danym przypadku najlepsza, warto w pierwszej kolejności określić jej dokładne zastosowanie. Cieńsze folie zazwyczaj sprawdzą się lepiej jako foliafolia stretch ręczna, czyli taka, którą użytkuje się manualnie bez pomocy żadnych maszyn. Z kolei folie maszynowe wymagają nieco większej grubości, po to, aby miały odpowiednią wytrzymałość, niezbędną do współpracy z różnego rodzaju maszynami. Jeśli szukamy folii do zabezpieczenia różnego rodzaju towarów na czas transportu czy też magazynowania, to również powinniśmy wybierać te o większej grubości, ponieważ będą one znacznie wytrzymalsze, co pozwoli skuteczniej zabezpieczyć dany towar przed uszkodzeniami, wilgocią, zabrudzeniami czy też innymi czynnikami zewnętrznymi. Cieńsza folia sprawdzi się z kolei wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebna najwyższa wytrzymałość folii. Ponadto mniejsza grubość folii sprawia także, że za tą samą cenę możemy kupić więcej metrów bieżących produktu lub oszczędzić pieniądze i kupić taką samą ilość folii, ale o mniejszej grubości.

Gdzie stosuje się najgrubszą folię stretch?

Najgrubsza folia stretch to produkt, który przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników. Najczęściej folia ta wykorzystywana jest do maszynowego pakowania różnego rodzaju produktów na paletach za pomocą automatycznych lub półautomatycznych owijarek. Tak gruba folia daje gwarancję, że nie ulegnie ona uszkodzeniu podczas procesu owijania palety, co mogłoby skutkować wstrzymaniem prac i różnego rodzaju utrudnieniami. Ponadto palety muszą być bardzo dobrze zabezpieczone na czas transportu lub magazynowania, co może zagwarantować jedynie folia stretch o odpowiednio dużej grubości i co za tym idzie wytrzymałości oraz trwałości. 

Dlaczego warto zwrócić uwagę na grubość folii stretch podczas jej zakupu?

Podczas zakupu folii stretch jedną z kwestii, na jaką należy zwrócić szczególną uwagę, jest oczywiście jej grubość. Parametr ten będzie miał bezpośredni wpływ na wytrzymałość folii, ale także na jej cenę. Wybierając cieńszą folię, możemy mieć jej więcej za tą samą cenę, co również jest bardziej ekologiczne. Z kolei grubsza folia będzie droższa, ale zapewni większą wytrzymałość. Z tego też względu tak istotne jest dokładne określenie własnych wymagań przed podjęciem decyzji o zakupie, aby móc dokonać optymalnego wyboru.