Konserwacja maszyn rolniczych po sezonie – dlaczego warto o tym pamiętać?
Maszyny rolnicze, jakie stosowane są w sezonie zbiorów, muszą być zawsze sprawne. Czynności, jakie wykonuje się przy pomocy maszyn, nie trwają zbyt długo w ciągu roku. Każda maszyna, taka jak pług, traktor, kombajn oraz wiele innych, musi być sprawna w trakcie sezonu. Kilkanaście dni, podczas których zbiera się plony, to niedużo w porównaniu do całego roku. Aby każda z naszych maszyn działała niezawodnie, musimy o nią prawidłowo zadbać.
Oprócz dbania o maszyny w trakcie sezonu, należy także doglądać ich tuż przed i po sezonie. Dużym błędem niedoświadczonych osób jest to, iż po ostatnich zbiorach maszyny są tylko czyszczone i odstawiane. Tymczasem konieczne jest przeprowadzenie konserwacji.
Konserwacja maszyn rolniczych polega na bardzo dokładnym przeglądzie. Doglądanie ogromnej maszyny rolniczej jest trudnym zadaniem i powinien zająć się nim specjalista. Podczas konserwacji, trzeba sprawdzić, czy wszystkie części maszyny są sprawne i czy nie znajdują się w nich/ między nimi zanieczyszczenia. Oprócz tego, podczas wykrycia jakichkolwiek usterek, należy je natychmiast naprawić. Nie można zostawiać tego na ostatnią chwilę – maszyna rolnicza przez większość roku jest przechowywana i nieużywana. Należy zatem przeprowadzić odpowiednią konserwację w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.
Często zdarza się, że zostawiamy nasze maszyny po sezonie bez konserwacji. Czynności tej nie można zostawiać na ostatnią chwilę. W przypadku, gdy wystąpi usterka, może być ciężko ją naprawić po tak długim czasie, nie wspominając o kosztach.
Dlaczego warto o tym pamiętać?
Regularna konserwacja i doglądanie maszyn rolniczych ma ogromny wpływ na jakość wykonywanych przez nas prac. Maszyny rolnicze umożliwiają nam wykonywać każdy rodzaj prac na roli. Oprócz właściwego użytkowania i przechowywania maszyn, konieczne jest regularne konserwowanie ich. Jakie są podstawowe powody, by przestrzegać tej zasady?
- Konserwacja maszyn rolniczych pozwoli nam utrzymać nasze maszyny w należytym stanie,
- Dzięki konserwacji, nasze maszyny nie będą podatne na korozję,
- Dokonywanie konserwacji tuż po sezonie przekłada się na stan maszyny w kolejnym sezonie,
- Przed rozpoczęciem się kolejnego sezonu, nie zawsze możemy mieć czas i środki na wykonanie konserwacji,
- Wykonywanie prac konserwacyjnych przy maszynie rolniczej wpływa na jej stan i chroni w okresie nieużywania,
- Po sezonie, w maszynie mogą znajdować się zanieczyszczenia – jeśli nie pozbędziemy się ich w terminie, możemy mieć zastój prac w kolejnym sezonie,
- Konserwowanie maszyn umożliwi nam eksploatowanie ich przez długie lata.
Konserwację należy przeprowadzić od razu po zakończonym sezonie. Czynność ta jednak nie zapewni nam oczekiwanych rezultatów, jeśli użytkowanie maszyny nie jest w pełni zgodne z jej przeznaczeniem. To samo dotyczy również przechowywania. Pługi, traktory, kombajny czy ciągniki muszą być przechowywane w zakrytych miejscach. Każdą maszynę musimy bowiem chronić przed działaniem wilgoci, mrozu, upału i deszczu. Poza tym, maszyna musi stać w miejscu, którego nikt nie użytkuje zbyt często.
Jak wygląda konserwacja maszyn rolniczych?
Czynności, które wchodzą w skład konserwacji, to między innymi:
- Oczyszczanie maszyn z ogólnych zanieczyszczeń powstałych w trakcie sezonu. Na niektórych częściach maszyn może znaleźć się błoto, pozostałości po roślinach czy ziemia.
- Umycie maszyn wodą ciepłą lub zimną. W zależności od typu zanieczyszczeń, należy stosować pompki i specjalne myjki wysokociśnieniowe. Niektóre części maszyn będą na pewno bardziej zanieczyszczone, przez co konieczne jest użycie wody gorącej. Konkretne części maszyn wymagają specjalnej temperatury oraz ciśnienia. Podczas mycia należy bowiem pamiętać o tym, by strumień wody nie był kierowany na urządzenia elektryczne czy przewody.
- Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wszystkich miejsc, z których została zdarta farba. Podczas prac rolniczych dość często się to zdarza. Należy więc na bieżąco uzupełniać zdarte powłoki, by zapobiec powstaniu korozji.
- Smarowanie wszystkich elementów, które są najbardziej podatne na korozję.
- Demontaż elementów takich jak pasy klinowe czy łańcuchy – te części są najbardziej podatne na przeciążenie i przegrzanie.
- Maszyny, które są o wiele droższe i wrażliwe na korozję, muszą być przechowywane w specjalnych warunkach.
Poszukujesz sklepu oferującego wysokiej jakości części do maszyn rolniczych? Sprawdź ofertę supermarketu internetowego Zenox! Znajdziesz tam szeroki wybór wysokiej jakości części w atrakcyjnych cenach.