Konserwacja roweru na zimę

Jesienna aura dopisuje w tym roku kolarzom jak nigdy, pozwalając pokonywać trasę do pracy na rowerze czy wybierać się na weekendowe przejażdżki bez większych problemów czy przygotowana. Trzeba jednak nastawić się też na możliwe w najbliższym czasie opady śniegu, które dla większości oznaczają konieczność odstawienia roweru do garażu na lepsze czasy. Jak jednak odpowiednio zabezpieczyć rower przed zimowaniem, by wiosną wyciągnąć go z garażu bez przykrych niespodzianek i usterek?

Przechowuj rower w dobrych warunkach

Twój rower spędza większość swojego życia na balkonie? Zimą możesz zapomnieć o tej części swojego mieszkania, podobnie jak o zimnej i wilgotnej piwnicy – kiepskie warunki otoczenia to jedna z podstawowych przyczyn uszkodzeń rowerów! Choć te zimą stoją nieużywane i pozornie nie powinno stać się im nic złego, wyciągnięcie roweru z balkonu na wiosnę może okazać się dość przykrym widokiem – rdza, pękający lakier, przemarznięte i rozregulowane linki na pewno nie pozwolą ci od razu wsiąść na rower i ruszyć w trasę.

Właściwe warunki do przechowywania roweru zimą to przede wszystkim pomieszczenia ciepłe i suche. Może to być więc piwnica, o ile nie ma w niej dużej wilgoci, garaż czy dowolne pomieszczenie w domu. Decydując się na pierwsze dwa warto zadbać jednak o odpowiednie zabezpieczenie roweru – złodzieje rowerowi lubią polować właśnie zimą, kiedy do schowanych rowerów nikt regularnie nie zagląda.

Dbanie o rower

Wyczyść rower zanim odstawisz go w kąt

Im bardziej zadbasz o rower teraz, tym szybciej doprowadzisz go do porządku na wiosnę. To dość stara i prosta zasada, dzięki której żywotność twojego roweru zwiększa się kilkukrotnie i to bez konieczności bardzo intensywnej pracy nad jego stanem.

Wracając z ostatniej jesiennej przejażdżki dokładnie umyj rower, spłukując z niego wszystkie resztki brudu, błota i piasku. Zabezpiecz wszelkie otwory i szczeliny tak, żeby piasek nie mógł dostać się choć pod sztycę siodełka czy kierownicy i powodować ich piszczenia. Dobrze jest odtłuścić ramę roweru, myjąc ją miękką szmatką nawilżoną wodą z płynem do naczyń, do napędu zabierając się z suchą szmatką i szczotką do łańcucha. Po dokładnym czyszczeniu rower trzeba oczywiście osuszyć – nie zostawiamy go do samodzielnego wyschnięcia.

Następnie czas na przygotowania konserwacyjne – wszystkie elementy ruchome, a więc łańcuch, zębatki, pedały czy najważniejsze śruby solidnie smarujemy, zabezpieczając je jednocześnie przed rdzą. Nie pozostawiaj kluczowych elementów „na sucho” licząc, że nasmarujesz je wiosną. Rower musi być przygotowany tak, by w każdej chwili można było wyjąć go z piwnicy i pojechać w trasę.

Przygotowanie poszczególnych elementów roweru do zimowania

Zsiadając z roweru zwykle nie myślimy o tym, na jakiej przerzutce zostawiamy napęd. Przygotowując rower do zimy warto jednak zwrócić na to uwagę – ustawienie ich na najniższych trybach, z łańcuchem na najmniejszych zębatkach pozwala ochronić sprężynę i linkę przerzutki przed ciągłym maksymalnym napięciem, jednocześnie zapewniając że te nie pękną kurcząc się od mrozu (to między innym powód, dla którego roweru nie zostawiamy na zimnym balkonie).

Podobnie do przerzutek warto rozpiąć też hamulce i pozwolić im „odpocząć” podczas zimowego leżakowania w piwnicy. Jeśli chodzi o ochronę opon, optymalnym rozwiązaniem byłoby oczywiście zawieszenie roweru. Jeśli takiej opcji nie ma, pilnuj by zimą regularnie dopompowywać i obracać koła roweru, nie dopuszczając w ten sposób do powstania zagięć na oponach czy zastania się smaru w piastach.

Bez względu na to, czy przechowujesz rower w mieszkaniu czy w piwnicy, warto przykryć go specjalnym pokrowcem lub nawet nieużywanym kocem, który ochroni rower przed dostępem kurzu, który najpewniej zgromadził by się we wszystkich świeżo nasmarowanych częściach i sprawił, że wiosną konieczne byłoby ich ponowne czyszczenie. Zapomnij o folii, która może gromadzić pod sobą wilgoć – rower musi stać w miejscu suchym i bezpiecznym.

Centrowanie

Koniec jesieni to doskonały moment na sprawdzenie stanu swojego roweru i opatrzenie jego mechanicznych ran po całym sezonie intensywnej jazdy. Odpowiednia konserwacja i przechowywanie mogą poprawić nie tylko żywotność twojego roweru, ale też znacząco skrócą czas przygotowań wiosną.

Chyba nikt nie chce wyciągać brudnego, zabłoconego roweru z piwnicy i męczyć się czyszczeniem zaschniętych zabrudzeń przed pierwszą przejażdżką!