Na czym polega usuwanie zapachu po pożarze?

Pożar domu czy mieszkania niesie ze sobą poważne konsekwencje. Nie tylko powoduje wiele zniszczeń, ale także pozostawia nieprzyjemny zapach, który trudno jest usunąć. Poznaj najskuteczniejsze sposoby usuwania zapachu spalenizny.

Dalszego wysprzątanie pomieszczeń po pożarze nie jest wystarczające?

Pożar jest trudnym przeżyciem, z którym trzeba się uporać. Bardzo istotne jest także wysprzątanie pomieszczeń, które zostały strawione przez ogień. Unoszący się zapach przypomina bowiem o pożarze, a także może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia

Zapach spalenizny osiada na wszystkich powierzchniach, które znajdują się w pomieszczeniach. Usunięcie go domowymi sposobami jest bardzo trudne. Zapach ten może podrażniać drogi oddechowe i nasilać dolegliwości u osób cierpiących np. na astmę. To właśnie z tego względu trzeba się go szybko i skutecznie pozbyć.

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju neutralizatory zapachu, które mają pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnej woni. Ich użycie może jednak okazać się niewystarczające, jeśli zapach wniknął w głąb wielu przedmiotów, ścian, sufitu czy podłogi. 

Ozonowanie pomieszczeń po pożarze — dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ozonowanie to bez wątpienia najskuteczniejsza metoda na likwidowanie skutków pożaru. Oprócz tego jest to także bezpieczny sposób dezynfekcji. Usuwanie zapachu po pożarze za pomocą ozonowania jest także przyjazne dla środowiska naturalnego.

Ozon jest gazem, który w odpowiednim stężeniu jest w stanie usunąć wirusy, bakterie oraz inne szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Świetnie radzi sobie także z pleśnią czy grzybami. Jeśli chcesz przeprowadzić ozonowanie w swoim domu czy mieszkaniu, w którym wybuchł pożar, to zleć to profesjonalnej firmie, która zajmie się tym w odpowiedni i fachowy sposób. Dysponuje ona właściwym sprzętem, co pozwala na przeprowadzenie bezpiecznej i skutecznej dezynfekcji pomieszczeń. 

Ozonowanie umożliwia skuteczne usuwanie zapachów po pożarze, w tym także uciążliwej woni spalenizny, który utrzymuje się najczęściej jeszcze przez długi czas. Jest to uniwersalna metoda, którą można zastosować wszędzie tam, gdzie konieczna jest dezynfekcja pomieszczeń.

Usuwanie zapachu po pożarze

Ozonowanie jako najlepsza metoda na przykry zapach po pożarze

Aby ozonowanie pozwoliło pozbyć się nieprzyjemnego zapachu spalenizny, musi być przeprowadzone przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Bardzo ważne jest także użycie ozonu w odpowiednim stężeniu. Tylko wtedy cały proces przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jeśli zapach spalenizny wniknął głęboko w materiały oraz powierzchnie, to jego usunięcie innymi sposobami jest praktycznie niemożliwe. Ozon wnika w mikrocząsteczki brzydkich zapachów i je neutralizuje. Pozostawia przyjemny zapach przypominający świeże powietrze po burzy. Cały proces jest bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Po krótkim czasie ozon wraca do odpowiedniego stężenia, dlatego w dezynfekowanych pomieszczeniach można praktycznie od razu przebywać. 

Zapach ozonu jest naturalną pozostałością po procesie ozonowania. Zatrucie się nim nie jest możliwe. Aby usunąć tę woń, wystarczy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Najczęściej zapach ozonu utrzymuje się do dwóch dni i stopniowo zanika. 

Jak postępować po zakończeniu ozonowania pomieszczeń?

Zaleca się, aby do ozonowanego pomieszczenia nie wchodzić tak długo, jak trwał cały proces. Dzięki temu cząsteczki tego gazu ulegną całkowitemu rozpadowi, a we wnętrzu utrzymywać się będzie wyłącznie świeży zapach. Trzeba wiedzieć, że tylko ozon w odpowiednio wysokim stężeniu jest w stanie uporać się z nieprzyjemnymi zapachami oraz innymi zanieczyszczeniami. 

Przed wejściem do ozonowanych pomieszczeń warto je wcześniej dokładnie wywietrzyć. Wystawienie się na działanie ozonu w wysokim stężeniu może powodować podrażnienie błon śluzowych oraz dróg oddechowych. 

Ozonowanie pomieszczeń to skuteczny sposób na usunięcie skutków pożaru. Warto wykonywać je regularnie w celu dezynfekcji mieszkania czy domu. Ozonowanie pozwala usunąć drobnoustroje, które mogą wywoływać różne choroby. Świetnie radzi sobie nie tylko ze skutkami pożarów, ale umożliwia także usunięcie nieprzyjemnego zapachu wilgoci po zalaniu. Dzięki temu, że jest to bezpieczna metoda, to można stosować ją bez obaw o zdrowie. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności oraz o tym, aby wybrać sprawdzoną firmę, która przeprowadzi ozonowanie.