Nadzór inwestorski prac budowlanych

Jest to konieczne zadanie, jakie powierza się odpowiednio doświadczonym i uprawnionym osobom. Sprawowanie kontroli na placu budowy jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. dlatego też należy w sposób odpowiedni wybrać osobę, która podejmie się tegoż zadania. Inwestor nadzorczy jest osobą, która zajmuje się kontrolowaniem wszystkich wykonywanych prac w miejscu, gdzie odbywa się budowa. W Polsce możemy skorzystać z trzech różnych opcji jeżeli chodzi o nadzór inwestorski. Przede wszystkim należy wyróżnić firmę, która posiada oddzielny dział zajmujący się tego typu zadaniami. Dodatkowo, na to stanowisko możemy również zatrudnić pojedyncze osoby. Może to być na przykład osoba fizyczna posiadająca wymagane uprawnienia. Innym wyjściem jest przedsiębiorca – osoba prowadząca własną działalność gospodarczą. Wybór nie zawsze jest trudny – musimy bowiem dopasować odpowiedni typ nadzoru do potrzeb naszego placu budowy. Warto wiedzieć jednak, jakie są zadania inwestorów nadzorczych, zanim ich zatrudnimy.

W jakim celu zatrudnia się inwestorów?

Przede wszystkim , inwestor nadzorczy ma za zadanie kontrolować jakość wykonywanych prac przez wszystkich pracowników na danym terenie. Budowanie gmachów czy szczególnie wymagających budowli często jest koniecznością do zatrudnienia inwestora nadzorczego. Osoba ta bowiem będzie w sposób odpowiedni obserwować sprawność oraz jakość wykonywanych zadań. Często możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której to inwestor nadzorczy poprosi nas o okazanie niezbędnych dokumentów – może to być pozwolenie na wykonywanie prac budowlanych. Inwestorzy nie mają zbyt szerokich uprawnień, jednak ich obecność znacznie wpływa na jakość wykonywanych prac.

Nadzór inwestorski - Kasperkiewicz Nadzoruje Dolnośląskie

Jeżeli więc musimy rozbudować w specyficzny sposób kanalizację, możemy być pewni że przy tego typu robotach będzie obecny inwestor nadzorczy. Inwestorem nadzorczym może zostać kierownik budowy. Warto pamiętać, że każdy typ prac budowlanych, jakie wykonywane są w naszym mieście, wymaga ściśle określonych procedur. Wszystko to może nadzorować inwestor.

Czy praca inwestora nadzorczego pokrywa się z pracą kierownika budowy?

Praca, którą wykonuje kierownik budowy znacznie różni się od obowiązków inwestora nadzorczego. Często możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której to stanowisko kierownika budowy mylone jest z inwestorem nadzorczym. Oba te stanowiska bardzo różnią się od siebie. Kierownik budowy bowiem odpowiedzialny jest za przebieg i jakość wykonywanych prac budowlanych. Inwestor nadzorczy może je jedynie kontrolować. Kierownik budowy zobowiązany jest do kierowania pracami oraz wydawania poleceń pracownikom. Musi on również prowadzić ważną dokumentację budowy. Inwestor nadzorczy jest potrzebny po to, by pod jego okiem wszystkie prace szły sprawniej. Dodatkowo, inwestor nadzorczy jest osobą z zewnątrz. Kierownik budowy jest zatrudniany na stanowisko jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac. Dlatego też oba te stanowiska nie powinny być mylone.


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nadzoru inwestorskiego? Zapraszamy na: http://nadzoruje.pl/inspektor-nadzoru-inwestorskiego/.