Naprawa komputerów i sprzętu biurowego dla firm

Aby każda firma funkcjonowała we właściwy sposób, konieczne jest prawidłowe działanie maszyn w biurach. Komputery, drukarki i oczywiście serwery – są podstawowymi elementami wyposażenia biur. Internet i różnorodne programy komputerowe umożliwiają nam bowiem wykonywanie wszystkich czynności zawodowych. Obecnie, znajomość urządzeń oraz ich specyfiki jest coraz szersza. Rozległą wiedzę mają jednak tylko pracownicy firm IT. Informatycy, jako osoby biegle znające się na problemach komputerów czy ich awariach, będą mogły odpowiednio nam doradzić.

Jedną z wielu usług, jakie mogą nam zaoferować firmy informatyczne, jest naprawa komputerów i podobnych sprzętów. Wszystkie znajdujące się w biurach sprzęty elektroniczne i internetowe, mogą zostać skonfigurowane, naprawione i odświeżone.

 

Jakie są przykładowe i podstawowe usługi firm IT z zakresu naprawy sprzętu?

 • Diagnozowanie uszkodzonych podzespołów – aby zabrać się do czyszczenia pamięci, dokonywania optymalizacji lub wymiany części, należy określić przyczynę awarii. Dodatkowo, konieczne jest wskazanie niedziałającej lub wadliwej części układu, który powoduje zaburzenie pracy. Zdiagnozowanie problemu stanowi pierwszy krok do naprawy urządzenia.
 • Wymiana zepsutych urządzeń – jeśli tylko zachodzi taka konieczność, należy wymienić wszystkie niedziałające lub wadliwe sprzęty. Pracując zdalnie lub w biurze, każdy pracownik musi mieć dostęp do działającego komputera, drukarki oraz innych urządzeń. Zadaniem informatyka jest wskazanie wady i zastępczego produktu, który może okazać się lepszy.
 • Usuwanie wirusów i szkodliwego oprogramowania – zarówno klienci indywidualni, jak i pracownicy biur, często korzystają z tej usługi. Pracując dużo z komputerem, nieuniknione jest ściągnięcie wirusa. Informatyk pomoże nam się pozbyć szkodliwego czy złośliwego oprogramowania, które utrudnia nam korzystanie z komputera i niektórych programów.
 • Optymalizacja działania sprzętu przez modernizację pamięci operacyjnej, dysków twardych i podobnych – często, sprzęty, programy ora różne typy oprogramowań wymagają okresowych aktualizacji. Dodatkowo, niektóre części urządzeń komputerowych, muszą być odświeżane regularnie, by mogły zapewniać nam bezpieczną i szybką pracę.
 • Instalacja programów antywirusowych oraz zapór (firewall) – aby nie martwić się o bezpieczeństwo naszego komputera oraz naszych danych, konieczna jest instalacja tzw. antywirusa. Informatyk może wykonać tę czynność zdalnie oraz podczas wizyty w biurze/ w domu klienta.
 • Robienie kopii bezpieczeństwa danych – zawsze istnieje ryzyko utraty danych. Programiści tworzą więc kopie zapasowe danych zawartych w naszych komputerach firmowych. Czynność ta musi się odbyć w biurze lub w domu klienta.
 • Odzyskiwanie danych z pozyskanych wcześniej kopii zapasowych – w przypadku zniszczenia komputera czy serwerowni, możliwe jest odzyskanie danych z kopii zapasowych oraz z uszkodzonych dysków. Jest to czynność, którą trzeba wykonać na miejscu.
 • Montaż sieci przewodowej i bezprzewodowej – aby uzyskać stały dostęp do sieci, konieczna jest wizyta programisty. Instalacja łącza internetowego, to najpopularniejsza usługa, jaką wykonują informatycy. Sieć przewodowa i bezprzewodowa umożliwia nam pracę na komputerach.
 • Rozwiązywanie problemów z sygnałem sieci Wi-Fi – Internet jest konieczny do funkcjonowania każdej firmy. Dostęp do sieci zazwyczaj jest możliwy dzięki odpowiedniemu wifi. Zdarzają się sytuacje, w których modem może zostać uszkodzony lub przestanie działać. Informatycy przyjeżdżają i naprawiają modem lub zmieniają ustawienia w komputerze i modemie w sposób zdalny.
 • Rozwiązywanie problemów z drukowaniem – wiele razy zdarza się nieprawidłowe działanie drukarek w biurach. Informatyk jest w stanie nie tylko zdiagnozować problem i usunąć go, ale może on również zapobiec powstawaniu podobnych awarii w przyszłości. Najczęściej, wykonywane są poniższe czynności:
  • Poprawność podłączenia drukarki
  • Instalacja sterowników
 • Dostawa i instalacja materiałów eksploatacyjnych (np. tuszów do drukarek) – w niektórych firmach informatycznych, mamy możliwość zakupienia różnorodnych elementów do sprzętów w biurze. Firmy mogą zaoferować nam dostawę ryz papieru, tuszy czy rozmaitych narzędzi biurowych.
 • Szkolenia pracownicze z zakresu obsługi sprzętu oraz oprogramowania – zespół specjalistów od IT często przeprowadza specjalistyczne szkolenia. Pracownicy biur są szkoleni z zasad użytkowania danego sprzętu oraz dowiadują się wszystkiego o komputerze, drukarce i serwerze.

naprawa laptopów