Ocieplenie domu energooszczędnego – sprawdź co musisz o tym wiedzieć w trakcie budowy

Obecnie świat coraz bardziej dąży w kierunku ekologii i oszczędności energii, a tym samym bardziej efektywnego jej wykorzystania w miejscach, gdzie jest ona potrzebna. Z tego też względu budując dom, zwraca się szczególną uwagę na to, aby zapewniał on jak najlepsze warunki termoizolacyjne i aby wyposażony był w instalacje, które pozwolą w skuteczny i jednocześnie oszczędny sposób zapewnić komfortowe warunki mieszkaniowe.

Doskonałym rozwiązaniem dla osób szukających oszczędnego i komfortowego domu jest budowa tzw. domu energooszczędnego. Tego typu konstrukcje z roku na rok stają się coraz popularniejsze i wiele osób decyduje się na nie. Warto jednak wiedzieć, że podczas budowy takiego domu kluczową kwestią jest jego ocieplenie, które będzie w dużym stopniu decydowało o tym, czy dany dom można nazwać energooszczędnym, czy też nie.

Jakie właściwości ma dom energooszczędny?

Dom energooszczędny charakteryzuje się tym, że został zaprojektowany i wybudowany w taki sposób, aby jak najefektywniej wykorzystywać energię. Oznacza to, że taki dom powinien cechować się niskim zużyciem energii, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie, wentylację i oświetlenie. Do najważniejszych właściwości domu energooszczędnego zaliczyć można m.in.:

  • Dobrą izolację termiczną – dobrze izolowany dom zatrzymuje ciepło zimą i chłód latem, co pozwala zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie i klimatyzację.
  • Efektywne systemy grzewcze – dom energooszczędny powinien mieć wydajny system ogrzewania, taki jak pompa ciepła lub kocioł na pellet.
  • Oszczędne oświetlenie – dom energooszczędny powinien mieć wysokiej jakości, efektywne energetycznie źródła światła, takie jak LED-y.
  • Efektywną wentylację – dobrze wentylowany dom zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co pozwala uniknąć tworzenia się wilgoci, a wykorzystując w tym celu również rekuperator, zmniejsza zużycie energii na ogrzewanie i tym samym redukuje koszty jej zakupu.
  • Wykorzystanie energii słonecznej – w domu energooszczędnym można wykorzystać energię słoneczną poprzez montaż paneli fotowoltaicznych lub instalację kolektorów słonecznych.
  • Oszczędność wody – dom energooszczędny powinien mieć wydajne systemy zużycia wody, takie jak nisko zużywające wodę krany i spłuczki, a ciekawym rozwianiem jest również zbiornik na deszczówkę.

W jaki sposób skonstruowany jest dom energooszczędny?

Budowa domu to zawsze trudny, skomplikowany i czasochłonny proces, który wymaga podejmowania wielu kluczowych decyzji i odpowiedniego zaprojektowania budynku po to, aby spełniał on wszelkie wymagania i potrzeby jego mieszkańców. W przypadku domów energooszczędnych proces ten jest jeszcze trudniejszy, ponieważ konieczne jest przyłożenie znacznie większej uwagi do izolacji budynku oraz efektywnego wykorzystywania przez niego energii. Z tego względu domy energooszczędne charakteryzują się prostotą, ale jednocześnie wykorzystywane w ich budowie materiały oraz rozwiązania sprawiają, że mogą one skutecznie ograniczać zużycie energii i tym samym być dużo tańsze w utrzymaniu. Kluczowa role odgrywa tutaj odpowiednia izolacja, dobór szczelnych okien i drzwi o wysokim współczynniku izolacji, sprawne i wydajne instalacje grzewcze, oszczędne oświetlenie oraz wiele innych elementów i rozwiązań, które mają wpływ na zużycie energii w domu.

Czy dom energooszczędny jest trudny do ocieplenia?

Domy energooszczędne to konstrukcje, które są dość trudne do ocieplenia. Jest to spowodowane tym, że aby dany budynek mógł być nazywany energooszczędnym, jego ocieplenie musi być wykonane w jak najdokładniejszy sposób i przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów. Nawet niewielkie błędy w ociepleniu budynku mogą doprowadzić do znacznej utraty ciepła, w wyniku czego dom przestanie być energooszczędny. W tego względu ocieplanie domu energooszczędnego zawsze należy zlecić profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w realizacji takich usług. 

dom

Dlaczego warto ocieplić dom na etapie budowy?

Ocieplenie domu energooszczędnego na etapie budowy to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozwala ono na dokładne i prawidłowe wykonane ocieplenia, minimalizując tym samym ryzyko popełniania jakiego błędu, który mógłby wpłynąć niekorzystnie na izolację cielną budynku. Wykonanie ocieplenia na etapie budowy jest również znacznie tańsze i łatwiejsze niż późniejsza jego modernizacja. 

Gdzie można zakupić projekt domu energooszczędnego we Wrocławiu?

Szukając odpowiedniego projektu domu energooszczędnego we Wrocławiu warto zapoznać się z ofertą naszej firmy AJR Studio. To właśnie u nas znajdą Państwo wysokiej jakości projekty domów energooszczędnych, które zostały dokładnie przemyślane i stworzone z najwyższą dbałością o szczegóły.