Oszczędzaj dzięki instalacji fotowltaicznej – twój własny prąd

Instalacja PV to najlepszy sposób na zbudowanie domowej elektrowni słonecznej. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby, którym zależy na ekologicznym pozyskiwaniu energii, a także maksymalnym obniżeniu rachunków za prąd przy rosnących cenach za energię elektryczną. W jaki sposób można oszczędzać poprzez instalację systemu PV?

Wiele osób zastanawia się czy inwestycja w panele słoneczne jest opłacalna i w jaki sposób można wykorzystać instalację fotowoltaiczną w swoim domu. Jednocześnie nieustanny wzrost cen za energię elektryczną sprawia, że Polacy szukają alternatywnych sposobów na pozyskanie prądu, przy jego maksymalnym wykorzystaniu. Stworzenie własnej energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej jest jednym z lepszych sposobów. W jaki sposób to osiągnąć? 

Twój własny prąd – jak działa instalacja fotowoltaiczna 

Za całym systemem fotowoltaiki stoi technologia, dzięki której światło słoneczne może być przekształcone w energię elektryczną. Jednocześnie instalacje PV i sposób jej działa zalicza się do odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu ekologicznie pozyskany prąd nie szkodzi środowisku naturalnemu. Podczas działania instalacji nie dochodzi do żadnych reakcji spalających, a do atmosfery nie dostają się szkodliwe substancje. 

System PV składa się z kilku elementów. Do jednych z ważniejszych należą panele fotowoltaiczne, inaczej określane słonecznymi. Te duże płyty pokryte są warstwą krzemu, dzięki czemu łatwiej wyłapują promieniowanie słoneczne i przekształcają je w energię elektryczną. Jednak panele słoneczne nie są w stanie samodzielnie wytworzyć prądu, który dostanie się do domowej sieci energetycznej. Należy dostosować napięcie, aby było bezpieczne, dlatego do modułów paneli montuje się inwerter (inaczej falownik). To dzięki niemu prąd stały jest przekształcany w prąd zmienny i możemy z niego korzystać poprzez podłączenie urządzeń go gniazdek. 

Aby jednak instalacja fotowoltaiczna maksymalnie wykorzystała promieniowanie słoneczne, panele umieszczane są w mocno nasłonecznionych miejscach. Najczęściej montowane są na dachu albo w miejscu w ogrodzie, gdzie nie będą przesłonięte. Układane są w moduły oraz montowany jest specjalny optymalizator, wspomagający działanie poszczególnych paneli w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Dlatego zatem nawet w deszczowe dni system PV jest funkcjonalny i doskonale spełnia swoje zadanie. 

Inwestycja w system PC – opłaca się? 

Budowa własnego źródła prądu jest jednym z najlepszych sposobów na oszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w domkach jednorodzinnych, jak i dużych gospodarstwach domowych, gdzie zapotrzebowanie na prąd jest ogromne. 

Instalacja fotowoltaiczna pozyskuje energię elektryczną w naturalny sposób, zatem inwestycja w montaż całego systemu jest jednorazowa. Pełny zwrot kosztów inwestycji można uzyskać już w ciągu kilku lat, ale efekt działania instalacji widać po rachunkach zaledwie po kilku miesiącach. Warto również pamiętać o możliwości pozyskania dofinansowania do zakupu i instalacji systemu PV, a także odpisaniu inwestycji podczas wypełniania zeznania podatkowego PIT. 

Mimo pozornie wysokiego kosztu, posiadanie instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle opłacalne. Dzięki specjalnemu licznikowi, nadwyżki pozyskanej energii można magazynować w publicznej sieci energetycznej, a także sprzedać je elektrowni. Różnica w wysokości rachunków za prąd będzie widoczna od razu, dlatego jeśli jako właściciel gospodarstwa domowego rozważasz zamontowanie instalacji PV – z pewnością będzie to udana inwestycja. 

Jak wykorzystać instalację fotowoltaiczną w gospodarstwie domowym? 

Instalację fotowoltaiczną można wykorzystać na wiele sposobów – zwłaszcza jeśli prowadzimy rozbudowane gospodarstwo domowe. To już nie tylko kwestia obniżenia rachunków za energię elektryczną, ale również ochrona środowiska. Inwestycja w odnawialne źródła energii może w przyszłości przynieść wiele pożytku dla planety. Dodatkowo jako przedsiębiorcy będziemy dobrze postrzegani, jeśli naszą działalność będziemy opierać na naturalnych sposobach pozyskania prądu. 

Instalację fotowoltaiczną można również wykorzystać jako sposób na zwiększenie wartości naszej nieruchomości. Nie każdy po takiej inwestycji będzie chciał sprzedawać swoją posesję, ale posiadanie domu pełnego technologii z pewnością podniesie jego wartość. Dodatkowo utrzymanie samej instalacji jest niezwykle proste – montażem poszczególnych komponentów zajmują się profesjonaliści, a sam system jest samowystarczalny. 

Prowadząc gospodarstwo domowe dzięki systemowi PV uzyskujemy duże oszczędności, a także możliwość wykorzystania prądu na własną korzyść.