Palety drewniane – fundament każdego systemu logistycznego 

Palety drewniane aktualnie niezbędne są w niemalże wszystkich przedsiębiorstwach, które posiadają zaplecze logistyczne – produkują, składują, odbierają, jak i wysyłają towary.

Warto tutaj dodać, że palety przemysłowe są wręcz fundamentem do tego, aby system logistyczny był dobrze zorganizowany – działał wydajnie, szybko i przede wszystkim sprawnie. Palety drewniane wykorzystywane są zarówno na etapie produkcji surowców i półproduktów, jak również później – w momencie ich magazynowania.

Rozwiązanie to świetnie sprawdza się podczas transportu i właśnie z tego względu palety drewniane używane są w wielu branżach, gdzie jednym z elementów działalności jest ekspedycja towaru – zazwyczaj wielkogabarytowego.

Palety drewniane to bez wątpienia ogniwo sprzedaży każdej firmy, bez względu na rodzaj działalności. Najczęściej jednak palety przemysłowe wykorzystywane są w branży produkcji i przetwórstwa żywności, jednakże nie jest to regułą. Aktualnie rozwiązanie to stosowane jest przez koncerny wytwarzające różnego rodzaju produkty, które docelowo wypuszczane są w obieg – na rynek konsumencki. System B2B również chętnie wykorzystuje palety drewniane, ponieważ rozwiązanie to ma znaczącą przewagę nad innymi rodzajami opakowań transportowych.

Mimo, że w branży logistycznej powszechnie znane są gitterboxy, drewniane skrzynie, jak i pojemniki plastikowe, to palety przemysłowe bez wątpienia zwyciężają w tej stawce. Dzieje się tak, ponieważ palety drewniane są najbardziej uniwersalnym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem, dodatkowo w pełni ekologicznym.

palety

Palety najwyższej jakości – jakie posiadają cechy?

Palety drewniane w każdej firmie poddawane są naprawdę intensywnej eksploatacji, ponieważ fizycznie uczestniczą praktycznie we wszystkich wykonywanych procesach logistycznych. Palety służą między innymi do składowania towaru, uczestnicząc jednocześnie w jego przewożeniu – wewnątrz, jak i poza firmą. Oprócz tego, palety wykorzystywane są w czasie przeładunku, transportu i ekspedycji, jak również używane są na końcowym etapie – sprzedaży. Widać zatem, że palety drewniane odgrywają w systemie logistycznym niezwykle ważną rolę. Z tego względu istotne, aby charakteryzowały się one najwyższą jakością.

Tylko wysokiej klasy palety są w stanie spełniać wszystkie swoje funkcje, których jak widać jest naprawdę wiele. Nasuwa się zatem pytanie – czym wyróżniają się palety najwyższej jakości i jakie aspekty są ważne?

Palety powinny być przede wszystkim wykonane z dobrego jakościowo drewna – w tym przypadku najlepiej sprawdza się lite drewno, pochodzące z kontrolowanych plantacji. Zaletą tego materiału jest jego niezwykła trwałość i wytrzymałość. Palety drewniane najczęściej używane są wielokrotnie i to właśnie dlatego powinny być wyprodukowane z surowca najwyższej klasy. Palety z litego drewna charakteryzują się wytrzymałością na obciążenia i wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Oprócz tego, takie palety są też odporne na czynniki zewnętrzne – temperaturę, wodę lub śnieg.

Lite drewno to bez wątpienia najlepszy surowiec wykorzystywany podczas produkcji palet. Warto zatem, aby firmy inwestowały w palety najwyższej jakości, które dobrze znoszą intensywną eksploatację, dzięki czemu są bardzo wydajne. 

Produkcja palet drewnianych – o czym warto wiedzieć?

Produkcja palet drewnianych to bez wątpienia sztuka. Palety drewniane muszą spełniać wszelkie obowiązujące normy – przede wszystkim pod względem wymiaru, jednakże nie tylko. Standardy nakładane są odgórnie i tylko palety wyprodukowane przepisowo mogą zostać przyjęte do branży logistycznej. Firmy specjalizujące się w wytwarzaniu palet muszą posiadać szeroką wiedzę, dysponując jednocześnie odpowiednimi licencjami i uprawnieniami. Widać zatem, że produkcja palet to nie jest łatwe zadanie i bez wątpienia mogą się tym zająć tylko najlepsi.