Separator – czym jest, do czego służy i kiedy może nam pomóc?
Separator analogowy, inaczej separator analogowy obwodów, służy do oddzielania dwóch układów – pomiarowego, inaczej zwanego wykonawczym, od elektronicznego, czyli sterownika PLC (komputera). Separator jest potrzebny zwłaszcza w momencie, gdy urządzenia pomiarowe rozmieszczone są w miejscach stanowiących zagrożenie. Jeżeli owe urządzenia narażone są na działanie jakichkolwiek czynników trzecich, separator stanowi ochronę dla reszty urządzeń. Pełni on bowiem funkcję katalizatora dla pozostałych urządzeń. Zabezpiecza on bowiem pozostałe urządzenia, które zbierają wszystkie potrzebne informacje. W wyniku jakiejkolwiek awarii, separator ma za zadanie zabezpieczać wszystkie te urządzenia. Jeżeli zostaną poniesione straty, będą one zazwyczaj dotyczyły tylko części wymiennych ze względu na obecny katalizator, czyli separator. Owo urządzenie jest niezwykle ważne zwłaszcza przy konieczności dokonywania pomiarów. Ważne jest więc, aby nie zabrakło separatorów w miejscach, gdzie inne urządzenia elektryczne i pomiarowe zagrożone są jakimikolwiek czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
Budowa separatora
Separator w większości przypadków ma kształt nieregularny. Jest to urządzenie, które stworzone jest z różnych tworzyw, więc dość trudno jest go określić. Istnieje bardzo dużo rodzajów separatorów. Każdy służy do czegoś innego. Za każdym razem jednak jest to urządzenie konieczne w wielu sytuacjach. Istnieją bowiem separatory powietrza, cieczy, tłuszczu, oleju, ścieków oraz wiele innych rodzajów. Separator analogowy i separator sygnału jest odporny na iskry. Inaczej nazywa się to “barierą iskrobezpieczną”. Dlatego też ów separator może zapewnić nam bezpieczeństwo i ochronić inne urządzenia w przypadku awarii lub uszkodzenia.
Rodzaje separatorów i ich zastosowanie
Istnieje wiele rodzajów separatorów i każdy służy tak naprawdę do czego innego. Separatory zawsze jednak pełnią niezwykle ważną funkcję, ponieważ oddzielają od siebie różnego rodzaju substancje czy układy. Obecność separatorów wpływa korzystnie na różnego rodzaju instalacje.
- Separator antenowy – jest to urządzenie, które niezbędne jest przy zmianie radia w samochodzie na zupełnie inne. Niektóre rodzaje bowiem nie posiadają separatorów wbudowanych w antenę, co może stanowić problem i osłabiać sygnał.
- Separator elektryczny – służy on do wzmocnienia jakości przekazu transmisji. Stosuje się go w instalacjach w telewizorze lub wideo. Kabel ów może być podłączony zarówno w nowych jak i starych typach instalacji. Dzięki separatorowi elektrycznemu mamy możliwość oglądać telewizję oraz wideo bez żadnych zakłóceń.
- Separator sieciowy – jest to urządzenie mające wiele zastosowań jednym z nich jest przedłużanie zasięgu magistrali. Dzięki owemu separatorowi istnieje możliwość podłączenia różnych innych urządzeń w dowolnej ilości. Separator sieciowy służy również do zabezpieczania linii przed jakimikolwiek zakłóceniami.