Stacje uzdatniania wody – warto w nie inwestować?

Zmiękczanie wody jest w przemyśle procesem prowadzącym do usuwania substancji odpowiedzialnych między innymi za usuwanie kamienia kotłowego, który w normalnych warunkach grozi bezpieczeństwu i poprawnej pracy maszyn. Miękka woda pozbawiona jest jonów wapnia i magnezu, które mogłyby powodować zatykanie rur oraz wtrysków wody, a także blokować dostęp do niej na samej linii produkcyjnej. Dla wielu gałęzi przemysłu, takich jak przemysł spożywczy, garmażeryjny, farmaceutyczny czy elektroniczny, dostęp do miękkiej wody stanowi kluczowy element produkcji. To właśnie dlatego temat stacji zmiękczania wody staje się wśród przedsiębiorców coraz ważniejszym zagadnieniem.

Zalety stacji zmiękczania wody

Woda na terenie zakładów przemysłowych pochodzi zwykle z miejskich instalacji wodociągowych. Te oczywiści dostarczają do swoich klientów wodę uprzednio uzdatnioną. Podczas produkcji wrażliwej na niektóre składniki chemiczne jest to jednak proces niewystarczający. Stacje zmiękczania wody na terenie zakładu pomagają pozbyć się dodatkowych jonów wapnia, magnezu czy chloru, które często zalegają w wodzie dostarczanej przez wodociągi. Twardość wody ma ogromny wpływ na instalacje hydrauliczne oraz grzewcze, przez co może zaburzyć proces produkcyjny całego zakładu. Zamontowanie stacji zmiękczania wody pomaga pozbyć się tego problemu.

Przemysłowe uzdatnianie wody

Poprawa jakości wody na skalę przemysłową nie jest jednak tak łatwa, jak w przypadku gospodarstw domowych. Tu bowiem potrzebna będzie odrębna, pokaźnych rozmiarów stacja uzdatniania wody, przez którą będzie przepływać cały nakład wody zużywany na terenie zakładu. Istnieje wiele rozwiązań technologicznych pozwalających na utrzymanie stałej i bardzo wysokiej jakości wody, poprzez montaż filtrów jonowych i węglowych o niezwykle wysokiej wydajności.

Wymiana filtrów w stacjach uzdatniania wody musi być czynnością regularną, jednak na potrzeby przedsiębiorstw stosuje się dziś takie rozwiązania, by wysoką jakość wody utrzymać jak najdłużej. W przemysłowych stacjach uzdatniania wody stosuje się zatem często dodatkowe pokłady środków zmiękczających i filtrujących wodę, by w razie przeoczenia konieczności wymiany filtra nie okazało się, że przez zakład płynie woda twarda. Mogłoby to przecież obniżyć jakość całej produkcji, lub nawet całkowicie ją zatrzymać.

przemysłowe uzdatnianie wody

Kto ze stacji zmiękczania wody skorzysta najwięcej?

Większość dużych zakładów przemysłowych korzysta ze stacji przemysłowego uzdatniania wody w celach konserwacji i utrzymania maszyn i kotłów w pełnej sprawności. Instalacje takie są bowiem bardzo wrażliwe na działanie kamienia i jeśli tylko jest to możliwe, warto zapobiegać takim wypadkom. Przemysł to jednak nie tylko maszyny, ale i same procesy, w których woda może stanowić kluczowy element. I tak przemysł gastronomiczny i spożywczy używa wody chociażby w zmywarkach, piecach konwekcyjno-parowych, ekspresach do kawy, w procesach wypiekania żywności, podczas produkcji kostek do lodu, w automatach do kawy czy też w restauracjach. Woda jest niewątpliwie nieodłącznym elementem gastronomii a jej twardość wpływa znacząco na smak przygotowywanych posiłków. Warto więc, by zawsze była możliwie najbardziej miękka.

Miękka woda jest też niezwykle istotnym elementem przemysłu farmaceutycznego oraz przemysłu elektronicznego. W tym pierwszym woda stanowi zarówno część samego produktu, procesów produkcyjnych jak i procesów myjących i konserwujących maszyny i urządzenia. W elektronice wodę stosuje się natomiast do płukania i podczas produkcji urządzeń, które są niezwykle wrażliwe na osadzanie się kamienia. Tu też ostrożność i dbałość o miękką wodę jest zdecydowanie wskazana.

Dlaczego warto zadbać o zmiękczanie wody?

Woda zmiękczona i zdemineralizowana jest pozbawiona wszelkich soli, cząstek, materii organicznej oraz mikroorganizmów, dzięki czemu wszelkie procesy wymagające niezwykle czystej wody mogą być z powodzeniem przeprowadzane bez zaburzenia dynamiki pracy przedsiębiorstwa. Instalacja stacji uzdatniania wody jest kosztem, który zwraca się w postaci lepszej jakości produktów i sprawniejszego działania procesu produkcyjnego. Czy zatem warto w nią zainwestować? Popularność takiego rozwiązania najlepiej potwierdza zapotrzebowanie branży.