Systemy fasadowe – funkcjonalność i wysoka estetyka

Systemy fasadowe służą do konstruowania elewacji budynków wykonanych ze szkła. Powszechnie szklane są obecnie chętnie wykorzystywane podczas budowy różnorodnych obiektów np. biurowców, banków, hali sportowych, urzędów czy uczelni. Dzięki zastosowaniu systemów fasadowych możliwe jest uzyskanie estetycznego wyglądu i jednocześnie bezpieczeństwa całego budynku. Co warto o nich wiedzieć? Jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Systemy fasadowe aluminiowe

Systemy fasadowe aluminiowe stosowane są do różnorodnych konstrukcji przestrzennych a także przeszkleń dachowych. Wykorzystanie szkła podczas budowy danego obiektu jest obecnie wyjątkowo modne. Gwarantuje ono nowoczesny wygląd całej konstrukcji oraz jednocześnie jej lekkość i elegancja. Obiekty posiadające szklane elementy są uważane za ekskluzywne i budzą pozytywne emocje. Ponadto przeszklenia wykorzystywane w budynku pozwalają dotrzeć do ich wnętrza i znajdujących się tam pomieszczeń większej ilości promieni światła słonecznego. Szkło jest również wyjątkowo odporne na negatywne czynniki zewnętrzne.

Wykorzystując systemy fasadowe aluminiowe możliwe jest dokładne wykonanie projektu zawierającego szklane fasady nawet jeśli jest on niestandardowy. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są aluminiowe fasady słupowo-ryglowe. Występują one w różnych wersjach, posiada odmienną budowę i wygląd zewnętrzny przez co dobranie odpowiedniego modelu do danej konstrukcji jest relatywnie łatwe. Ich wybór może zostać podjęty pod względem oczekiwanej izolacji termicznej, konstrukcji, a także samej estetyki obiektu. Dostępne jest wiele odmian systemów fasadowych, które różnią się swoją budową i wyglądem zewnętrznym dzięki czemu mogą one skuteczny sposób nawet charakteru w wyglądzie danego budynku. Wykorzystanie aluminium jako głównego materiału systemu fasadowego gwarantuje konstrukcji trwałość i jednocześnie dobry wygląd. Materiał ten jest powszechnie wykorzystywane w różnorodnych obiektach – cechuje się wytrzymałością i dodatkowo jest estetyczny.

Systemy fasadowe drewniano-aluminiowe

Drewniane elementy są obecnie bardzo popularne zarówno przy projektowaniu mieszkań jak i obiektów publicznych. Bardzo często obecnie projektanci decydują się na połączenie szkła oraz drewna co gwarantuje uzyskanie nowoczesnego i lekkiego efektu całego budynku. Wówczas możliwe jest zastosowanie elementów konstrukcyjnych wykonanych z klejonego drewna, które staną się dodatkową dekoracją danego obiektu. Bardzo często wykorzystuje się  fasady drewniano-aluminiowe, które w takim połączeniu stanowią bardzo trwały element konstrukcyjny, który gwarantuje bezpieczeństwo i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Konstrukcją nośną w przypadku fasad aluminiowo-drewnianych są drewniane słupy o grubości około 50-60 mm oraz głębokości przyjętej zgodnie z wyliczeniami indywidualnymi dokonanymi do danego budynku. Nakładki aluminiowe umieszczone są na zewnętrznej konstrukcji dzięki czemu mocowanie szkła jest wyjątkowo trwałe i dodatkowo zabezpiecza drewno. Zastosowanie drewniano-aluminiowego systemu fasadowego dodatkowo pozytywnie wpływa na zwiększenie się izolacyjności termicznej w porównaniu z tradycyjnymi systemami fasad wykonanych z samego aluminium.

Systemy fasadowe pomagają w tworzeniu efektywnych przeszkleń

Jakie są atuty systemów fasadowych?

Zastosowanie systemów fasadowych obecnie jest bardzo częstym działaniem co świadczy o ich korzystnych właściwościach i dobrym sprawowaniu się nawet w przypadku nietypowych konstrukcji szklanych. Mając w perspektywie wykorzystanie systemów fasadowych możliwe jest swobodne  projektowanie wyglądu całego budynku. Decydując się na skorzystanie z systemów fasadowych można wykorzystać różnorodne kształty profili nakładkowych, dzięki którym uzyskamy oczekiwane i pożądane efekty ostateczne. Wykorzystując systemy fasadowe z łatwością można wykonać zagięcia w konstrukcjach, a nawet zastosować łukowe konstrukcję budowli. Stosując systemy fasadowe możemy być pewni że konstrukcja jest wytrzymała i jej użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Elementy wchodzące w skład systemów fasadowych są odporne na negatywne działanie czynników zewnętrznych dlatego doskonale sprawdzają się one nawet w negatywnych warunkach atmosferycznych np. przy dużym zanieczyszczeniu, wilgotności czy zasoleniu powietrza. Stosując systemy fasadowe możliwe jest również zastosowanie rozwiązań do drzwi i okien, a także okien odchylanym na zewnątrz i okien połaciowych czyli dachowych. Wykorzystanie system słupowo-ryglowego jest również bazą do konstrukcji antywłamaniowych.  Decydując się na zastosowanie przeszkleń bądź szklanych powierzchni do budowy obiektu koniecznie należy pamiętać o tym, że montaż systemów fasadowych musi być przeprowadzony przez fachowców. Stosują oni różnorodne techniki w zależności od indywidualnych potrzeb, bez których delikatna struktura szklana mogłaby zostać całkowicie zniszczona.