Torba na aparat – gadżet dla mobilnego fotografa

Każda osoba, która zajmuje się fotografią, zarówno profesjonalnie jak i amatorsko, powinna zadbać o odpowiednią torbę na aparat fotograficzny. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza gdy często decydujemy się na wykonywanie zdjęć w plenerze, gdzie nasz aparat jest narażony na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Jak zatem wybrać odpowiednią torbę ?

Odpowiednia torba dla danego aparatu

W przypadku gdy szukamy torby na niewielki aparat np. małą cyfrówkę, możemy wybierać spośród wielu modeli różniących się ceną, wyglądem czy wagą. Jeśli jednak chcemy zakupić torbę na większy aparat, do którego wykorzystujemy dodatkowo duża ilość obiektywów i akcesoriów oferta sklepów znacznie się zawęża. Decydując się na torbę na apart warto wiedzieć, że do wyboru mamy również plecaki, pasy biodrowe czy torby podwieszane. Plecaki najlepiej sprawdzą się u osób, które muszą często przenosić swój sprzęt z miejsca na miejsce np. z domu do studio i nie korzystają z niego pomiędzy. Są one wyjątkowo wygodne, równomiernie obciążają kręgosłup i ramiona. Wszelkiego rodzaju pasy i kamizelki, są wykorzystywane przede wszystkim przez reporterów, którzy muszą być szybko w gotowości. Są one praktyczne pod tym względem, że cały czas pod ręka znajdują się wszystkie akcesoria, obiektywy i dodatki. Torby przewieszane są natomiast kompromisem pomiędzy tradycyjną torbą a plecakiem. Wyglądem przypominają plecak jednak są noszone z przodu. Umożliwiają łatwy dostęp do aparatu, jednak przy codziennym użyciu mogą być uciążliwe ze względu na ograniczanie swobody ruchów.

Wybór torby na aparat nie jest taki oczywisty ponieważ nie każda torba będzie kompatybilna z danym modelem aparatu. My ze swojej strony polecamy torbę NIKON CF-EU11, która jest wykonana z materiałów wysokiej jakości.

Na co zwrócić uwagę?

Kupując torbę czy plecak zwróćmy szczególną uwagę na ich wyściółkę. Nie powinna być ona zbyt mała, gdyż odbiłoby się to negatywnie na ochronnie naszego sprzętu. Wyściółka nie powinna być jednocześnie zbyt obfita, gdyż torba będzie zdecydowanie za duża i nieporęczna. Najistotniejszym elementem jest spód torby, gdyż to właśnie on amortyzuje uderzenia i wstrząsy podczas codziennego użytkowania. Ścianki torby bądź plecaka powinny być dość sztywne i odporne na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Istotnym elementem są zamki i zapięcia jakie zostały wykorzystane w torbie. Zazwyczaj są one wykonywane z mocnego plastiku – jest on zarazem lekki i jednocześnie wytrzymały. Nie decydujmy się na zakup torby wyposażonej w niewielkie, delikatne zamki błyskawiczne.Przydatne będą wszystkie kieszonki i dodatkowe miejsca zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz torby. Dzięki nim łatwiej będzie nam zagospodarować przestrzeń i zachować porządek, zwłaszcza jeśli lubimy nosić ze sobą wiele drobnych akcesoriów. Sprawdźmy także paski i uchwyty. Zwłaszcza one powinny być wyjątkowo trwałe i solidne z racji, że utrzymują ciężar całego naszego sprzętu i dodatków.