Usuwanie filtra DPF – dlaczego jest to nielegalne?

Filtr DPF jest znany wszystkim właścicielom samochodów, których siłą napędową jest Diesel. Problemy z filtrem mogą pojawiać się rzadziej lub częściej. Jest to zależne przede wszystkim od sposobu użytkowania auta, dbałości o jego części i od zdarzeń losowych. Poza tym, na filtr działają takie czynniki jak nieregularna jazda w mieście i rzadkie przeglądy.

Wiele warsztatów samochodowych oferuje usługę, jaką jest czyszczenie filtrów DPF. Zarówno czyszczenie chemiczne, jak i wypalanie w systemie serwisowym, jest często wykorzystywane. Mechanicy mogą nam również zaproponować czyszczenie filtra za pomocą myjki ciśnieniowej. Sposobów na pozbycie się zanieczyszczeń z filtra jest kilka. Jednak bywają sytuacje, w których należy całkowicie wymontować filtr, np. gdy jest kompletnie zniszczony.

Wymiana filtra należy do standardowych usług wielu warsztatów samochodowych. Jednak całkowite pozbycie się filtra jest niewskazane i niezgodne z prawem. Za usunięcie filtra DPF grożą bardzo wysokie kary.

Każdy właściciel Diesla powinien wiedzieć, dlaczego wymontowanie filtra DPF jest nielegalne. Pozbycie się filtra przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów eksploatacji naszego samochodu. Jednak obecnie, przeprowadzenie tego zabiegu jest utrudnione poprzez zmianę w przepisach. Ze względu na wysokie kary, coraz mniej mechaników i kierowców decyduje się na wymontowanie filtra DPF.

regeneracja katalizatorów warszawa

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na usunięcie filtra DPF?

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na naszą decyzję, jest częste psucie się filtra. Wiele elementów, które mają działanie proekologiczne, ulega szybkim awariom. Czyszczenie filtra DPF różnymi metodami nie jest aż tak drogie jak jego wymiana lub usunięcie. Należy jednak pamiętać, że czyszczenie i przegląd powinno się przeprowadzać regularnie i w miarę możliwości – często. W przypadku zepsucia się takiego filtra, wielu kierowców decyduje się na pozbycie się problemu. Wymiana filtra i zakup nowego jest droższy niż jego naprawa. Najczęściej, koszta mieszczą się w granicach 30-40 tysięcy złotych.

Czyszczenie filtra DPF w zamian za jego usunięcie

Niektóre warsztaty samochodowe oferują całkowite pozbycie się filtra DPF. Pomimo tego, że praktyka jest niedozwolona, wciąż możemy natknąć się na podobne ogłoszenia w Internecie i nie tylko. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż inne warsztaty samochodowe mogą proponować legalną alternatywę dla każdego właściciela Diesla. Pracownicy warsztatu, którzy nielegalnie przeprowadzą wymontowanie filtra DPF, mogą zostać podciągnięci do odpowiedzialności karnej. Dlatego większość warsztatów proponuje dodatkowe usługi związane z układem silnika, w tym i z filtrem DPF.

  • Czyszczenie chemiczne – jest to zabieg, który polega na przepłukaniu całego filtra DPF za pomocą specjalnej mieszanki chemicznej. Czyszczenie w ten sposób pozwala pozbyć się zalegających w filtrze cząsteczek stałych sadzy. Wielu mechaników/ kierowców stosuję tę metodę, by utrzymać filtr w najlepszym stanie przez długi czas.
  • Wypalanie w systemie – filtr zostaje rozgrzany do temperatury 600°C. Dzięki tej praktyce, możliwe jest dosłowne wypalenie wszystkich zalegających cząsteczek sadzy oraz innych zanieczyszczeń. Ten sposób na czyszczenie filtra DPF jest stosowany częściej i chętniej przez kierowców.
  • Inne sposoby czyszczenia i dodatkowe zabiegi, to na przykład mycie oraz oczyszczanie filtra poprzez użycie myjki ciśnieniowej.

Wszelkie wymienione wyżej zabiegi są stosowane naprzemiennie. Regularne i częste czyszczenie filtrów DPF, to oferta, która bardziej się opłaca, niż wymontowanie go z auta. Jest ona bezpieczna i przede wszystkim – w pełni legalna. Jeśli poszukujecie zaś firmy zajmującej się tego typu usługami, to warto sprawdzić ofertę Pralni DPF, która posługuje się wysokiej klasy, specjalistyczną maszyną –  Flash Cleaner Machine. Ofertę firmy można sprawdzić pod adresem – www.pralniadpf.pl