Wpływ okien pasywnych na zyski cieplne w domu
Wybór odpowiednich okien do domu jest niezwykle istotny. Zwłaszcza, że to przez nie ucieka najwięcej ciepła zimą, a koszty ogrzewania rosną. Inwestycja w okna pasywne może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli pragniemy obniżyć wysokość miesięcznych opłat.
Przy projektowaniu domów istotne jest zapewnienie budynkowi jak największej szczelności i wyeliminowanie wszystkich miejsc, przez które może uciec ciepło. Przez okna i drzwi ulatnia się do 25 procent ciepła, a w przypadku budynków energooszczędnych ten współczynnik może się zwiększyć.
Istotne staje się wybranie okien, dzięki którym możliwe będzie maksymalne ograniczenie strat ciepła. Świetnie w tej roli sprawdzą się okna pasywne, a odpowiednio dobrane okna mają ogromny wpływ na komfort cieplny. Słabo izolowane i nieszczelne mogą prowadzić do przeciągów i zwiększenia się rachunków za ogrzewanie.
Co to są okna pasywne?
Okna pasywne świetnie sprawdzają się w budownictwie pasywnym, a ich główną rolą jest ograniczenie strat ciepła. Są zaprojektowane w taki sposób, aby za pomocą promieni słonecznych ogrzewać pomieszczenia i dodatkowo je doświetlać dzięki wysokiej izolacji termicznej. Wykorzystują również ciepło wytwarzane przez innych mieszkańców bloków oraz te wydzielane przez urządzenia użytku domowego. Takie okno koniecznie powinno charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła.
Okna pasywne najczęściej mają system trzyszybowy, a przestrzeń między elementami wypełniona jest gazem szlachetnym. Szyba jest również pokryta powłoką niskoemisyjną. Przeszklenie umieszczane jest w konstrukcji aluminiowej, drewniano-aluminiowej oraz drewnianej, uzupełnionej pianką poliuretanową. Okna pasywne mają również inną głębokość w porównaniu do standardowych ram okiennych.
Przy wyborze okien pasywnych należy również pamiętać także o ich konkretnych wymaganiach. Stąd wiemy, że całkowity współczynnik przenikania ciepła dla okna powinien być nie wyższy niż 0,8 W/m2K, a dla okna zabudowanego 0,85 W/m2K. Istotny jest także współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego powyżej 50 procent.
Okna pasywne a zysk cieplny w domu
Przy projektowaniu domu należy odpowiednio rozmieścić okna w taki sposób, aby mogły wykorzystać jak najwięcej energii słonecznej. Dzięki temu uzyskamy pobór ciepła naturalnego, oszczędzając na innego typu ogrzewaniu. Zyski ciepła z promieniowania słonecznego uzależnione są od współczynnika przepuszczalności promieniowania słonecznego g. Dzięki niemu jesteśmy w stanie obliczyć jaka część promieniowania słonecznego jest pochłaniana lub odbijana przez szybę, a jaka wnika do wnętrza budynku.
Okna pasywne są również zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywać naturalną energię słoneczną w sezonie grzewczym. Inne szyby w większości zatrzymują promieniowanie słoneczne, które do niej dociera, nie przepuszczając takiej ilości ciepła. Instalacja okien pasywnych uznawana jest za korzystną w klimacie umiarkowanym i chłodnym, właśnie dzięki pozyskiwaniu ciepła od słońca i ograniczenia strat ciepła uciekającego przez okna. Zainstalowanie okien pasywnych może obniżyć inne koszty ogrzewania.
Okna pasywne – jakie wybrać?
Tak naprawdę planując zakup okien pasywnych, warto już na poziomie projektowania domu, pomyśleć o ich lokalizacji na budynku. Należy również pamiętać o ich dobrej izolacji cieplnej, aby zapobiec powstawania tzw. mostków cieplnych.
Przy wyborze odpowiednich okien pasywnych należy także pomyśleć o ich typie i wielkości. Wysokie okna będą absorbowały więcej energii słonecznej i lepiej ogrzewały wnętrze domu. Istotne będzie tutaj rozważenie wielkości podziałów okna – im mniejsze są ramy okna, tym mniej ciepła będzie przez nie przenikać. Więcej podziałów powoduje więcej przerw między szybą i ramą, zmniejszając możliwość maksymalnego wykorzystania energii słonecznej.
Najlepiej zatem zdecydować się na okna z jak najmniejszą powierzchnią ram. Konieczne będzie w tym przypadku zastosowanie stolarki okiennej o wysokich parametrach termicznych. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór obramowania szyby. W oknach pasywnych ramka dystansowa jest wykonywana z tworzywa sztucznego, aby uciekające tą drogą ciepło było jak najmniejsze.
Czy warto inwestować?
Jeśli chcemy oszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, to najlepiej zdecydować się na okna pasywne z dobrą izolacją cieplną, jakie może zaoferować nam firma Atos z Lublina. Zapewniają one większy komfort cieplny w porównaniu do innych okien. Pozwoli to na uniknięcie przeciągów oraz uciekania ciepła wytworzonego przez innych mieszkańców i urządzenia domowe.