Wszystko o prowadzeniu tartaku

Właścicielem tartaku może zostać przede wszystkim osoba, która świetnie zna się na tym fachu. Osoba ta musi posiadać ogromną wiedzę z zakresu różnych typów drzewa oraz drzewa, które rosną w naszej okolicy. Zależy jednak skąd ów właściciel tartaku sprowadza drewno do swojego zakładu. Żeby sprawować funkcję właściciela tartaku, należy także być miłośnikiem drewna i możliwości, jakie nam daje jego obróbka.

– takie informacje zostały nam udzielone przez właściciela tartaku TomDrew w Rzeszowie, który prowadzi swoją działalności od wielu lat. Więcej na jego temat przeczytają Państwo tutaj: http://www.tartakrzeszow.pl

Na to miejsce świetnie nadaje się osoba, która jest znawcą w dziedzinie drzew i przeróbek, z których powstają meble, panele i inne piękne drewniane rzeczy, których używamy na co dzień. Musi to być także osoba doskonale znająca wszelkie standardy, według których powinno się obrabiać drzewo.

Czym zajmują się pracownicy tartaku?

Pracowników tartaku musi być odpowiednia ilość, aby praca przy obróbce drewna szła sprawnie. W tartaku obowiązki pracowników to po pierwsze przyjmowanie dostaw drzewa. Następnie, pracownicy muszą doskonale umieć obsługiwać wszystkie maszyny, jakie znajdują się w tartaku. Jest to podstawa do tego, żeby należycie wykonywać wszystkie obowiązki. Ponadto, pracując w tartaku musimy mieć odpowiednią wiedzę z zakresu działania owych maszyn, żeby móc ich używać. Jeżeli pracujemy w tartaku, musimy także zostać bardzo dokładnie przeszkoleni z ich obsługi. Inne obowiązki to odbieranie desek z maszyny, która je trze, następnie układanie ich. Pracownik tartaku może mieć także obowiązki dotyczące zamówień klientowskich, bezpośredniego kontaktu z klientami.

Co możemy zamówić w tartaku?

W zakładzie obróbki drewna możemy zamówić dowolną ilość tarcic, czyli desek o odpowiadającym nam wymiarze i grubości. W Polsce ustalone są pewne normy, według których powinny być obrabiane drzewa. Możemy spotkać się z deskami, belkami, listwami, balami i różnymi innymi rodzajami tarcic.

Drewno

Tartak to odpowiedzialny biznes, który wymaga wiedzy oraz doświadczenia.

Ważne jest to, że nasze zamówienie zawsze jest do zrealizowania, jeżeli w wybranym przez nas tartaku do obróbki używa się konkretnego rodzaju drzewa. Zamówienia w tartaku można składać w różny sposób. W dzisiejszych czasach możemy spotkać się z osobą, która sprawuje w tartaku jedynie funkcję związaną z zamówieniami. Jest to zrozumiałe, zwłaszcza, że drewno wciąż jest jednym z najbardziej pożądanych surowców na świecie.

Drzewa, które powinny być dostarczane do tartaku

Według wielu właścicieli tartaków i ich klientów, drzewo, które przywożone jest do tartaku w celu jego obróbki, powinno być odpowiednio wyselekcjonowane. Ma to bowiem ogromne znaczenie dla klientów i stanowi niejaką reklamę dla właściciela tartaku. Drzewa powinny być przywożone z miejsc, w których panuje gospodarka, która odpowiada normom standardów ekologicznych. Ma to istotne znaczenie, ponieważ wpływa to na jakość drewna, które jest obrabiane w tartaku. Tarcice bowiem nie mogą posiadać wielkich ubytków czy pleśni i insektów. Nie można dopuścić do dalszej produkcji czy sprzedaży drewna w takim stanie. Drzewa powinny być zdrowe, wieloletnie lecz niezniszczone przez różne czynniki.