Wybranie odpowiedniej kotwy
Najpierw należy wybrać odpowiednią kotwę chemiczną i jej typ, tulejkę i wszystkie inne dodatki odpowiednie do naszego materiału, który będzie mocowany. Istnieją trzy popularne rodzaje kotew chemicznych dopasowane do odpowiednich materiałów, które zamierzamy nią mocować. Pierwszym rodzajem materiału używanego do wypełnienia kotwy chemicznej jest żywica poliestrowa. Charakteryzuje się ona najbardziej gęstą konsystencją. Jej zaletą jest również stosunkowo szybkie wysychanie. Można jej używać do podłoży zarówno pełnych jak i pustych. Podłoża pełne to na przykład pełna cegła, kamień i beton. Natomiast podłoże puste to cegła dziurawka, pustaki stropowe czy silka. Ten rodzaj żywicy nie jest zbyt odporny na chemikalia. Następnym rodzajem jest żywica epoksydowo-akrylowa lub viniloestrowa. Ten rodzaj żywicy również schnie dość szybko, jednak jest on mniej gęsty. Jej użycie polecane jest do pełnych podłoży, takich jak pełna cegła, kamień i beton. Jej odporność na jakiekolwiek chemikalia jest wysoka. Natomiast ostatni rodzaj żywicy czyli żywica epoksydowa – posiada dość niską gęstość i bardzo powoli zasycha. Ten rodzaj żywicy do kotwienia polecany jest do wiercenia podłoży pełnych. Kamień i beton powinniśmy wiercić za pomocą żywicy epoksydowej, zwłaszcza jeżeli wiercimy otwory o dużych głębokościach i szerokich średnicach. Ten rodzaj żywicy odporny jest całkowicie na wszelakie chemikalia. Ponadto, przy użyciu tego rodzaju żywicy możemy bez problemu wiercić pod wodą oraz w przypadku, gdy otwory przez nas wykonane są mokre.
Jak korzystać z kotwy chemicznej?
Żeby dobrze wykonać kotwienie chemiczne, musimy podążać podobnymi krokami, jakie są nam zalecane na ulotce przy kotwie, lub przez fachowca. Najpierw należy wywiercić dziurę odpowiedniej długości i szerokości. Następnie konieczne jest dokładne wyczyszczenie otworu. Później musimy odkręcić kartridż – czyli pojemnik, w którym znajduje się żywica, a następnie włożyć go do wyciskacza. Trzeba także zmieszać żywicę z niezbędnym utwardzaczem. Na końcu wprowadzamy żywicę do pewnej części otworu i pozostawiamy do zaschnięcia.
Do czego stosować kotwę chemiczną?
Kotwa chemiczna ma szerokie zastosowanie. Jest ona przydatna zwłaszcza w przypadku montowania mebli, niektórych części armatury i balustrad czy poręczy. kotwa chemiczna doskonale nadaje się do montowania z różnych materiałów, na przykład stali, drewna czy też aluminium. Przydaje się również ona do montażu przeróżnych maszyn do produkcji przemysłowych, do mocowania balustrad, tarasów, bram czy ścian. Wszelakie uchwyty, okiennice czy haki również będą podatne na działanie kotwy chemicznej. Jeżeli chcemy w naszym pokoju zamontować więcej niż jedną półkę – możemy użyć tego samego sposobu mocowania. Kotwa chemiczna ma bardzo wiele zastosowań, o wielu z nich możesz poczytać na stronie producenta Prien. Jest przede wszystkim mocna i niezawodna. Można jej używać najczęściej przy budowie czy remoncie domu.