Z czego wytwarzany jest bioplastik?
Współczesny rozwój nauki i technologii pozwala na wprowadzenie do użytku powszechnego zrównoważonych odkryć naukowych.
Jednym z nich jest bioplastik, który coraz częściej zastępuje w wielu gałęziach przemysłu tradycyjny, szkodliwy dla środowiska plastik. Z czego jest on wytwarzany i gdzie konkretnie znajduje praktyczne zastosowanie?
Czym jest bioplastik?
Bioplastik to tworzywo sztuczne wytwarzane z materiałów naturalnych takich jak oleje roślinne, skrobia kukurydziana, trociny, słoma, biomasa, ścieki komunalne czy też resztki jedzenia. Można je uzyskać poprzez bezpośrednie przetwarzanie naturalnych polimerów lub w wyniku syntezy chemicznej na bazie pochodnych cukrów np. kwasu mlekowego oraz lipidów, czyli tłuszczów i olejów z roślin lub zwierząt. Bioplastik można również wytworzyć poprzez biologiczną fermentację cukrów bądź lipidów.
Bioplastik stanowi alternatywę dla klasycznych materiałów sztucznych np. plastiku PET czy PP, gdyż nie jest wytwarzany z paliw kopalnianych. Nie pochodzi z ropy naftowej ani gazu ziemnego. Produkuje się go z materiałów odnawialnych, co oznacza, że sprzyja środowisku.
Produkty wykonane z PLA, czyli polikatydów (Polyactid Acid) mają właściwości i cechy charakterystyczne dla plastików na bazie paliw kopalnianych, jednak w przeciwieństwie do nich ulegają rozkładowi na poziomie biochemicznym, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska. Bioplastiki nie są łatwopalne ani nie wydzielają dymu, co więcej, są odporne na działanie promieniowania UV.
Bioplastik cechuje się również tym, że jest nietoksyczny oraz biodegradowalny. W użytku domowym powinno się go segregować tak samo jak odpady kuchenne. Stopień degradacji zależy od kilku czynników, a są to między innymi:
- budowa tworzywa – jego elastyczność, hydrofilność, temperatura topnienia, twardość itd.
- warunki, w jakich tworzywo się znajduje – temperatura, poziom wilgotności czy PH
- obecność grzybów i bakterii, mogących się przyczynić do degradacji tworzyw
Po zapewnieniu odpowiednich warunków bioplastik może się rozkładać przez około 45 do 60 dni, co jest kolosalną różnicą w porównaniu ze średnim okresem rozkładu plastiku na bazie paliw kopalnianych, który może wynieść od 100 do nawet 1000 lat!
Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy bioplastik nadaje się do recyklingu. Aby wiedzieć, czy dany produkt poliaktydowy nadaje się do tego, należy rozpoznać oznakowanie znajdujące się na nim.
Zastosowanie bioplastiku
Bioplastik stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu. Obecny jest między innymi w medycynie i farmacji, a także weterynarii do produkcji nici chirurgicznych, implantów dentystycznych, cewników, a nawet hydrożelów. Trwają badania naukowe nad wprowadzeniem bioplastiku do opatrunków, które swoją specyficzną strukturą biochemiczną wspierać i przyspieszać proces gojenia ran.
Tworzywo to jest również często spotykane w gastronomii do produkcji ekologicznych, jednorazowych opakowań. Używa się go też do pakowania próżniowego owoców, warzyw, mięsa. W branży tej produkowane są również akcesoria takie jak chociażby słomki.
Jako że absorbuje mało wody i jest lekki, idealnie nadaje się do produkcji nieprzemakalnej odzieży sportowej.
Pochodne bioplastiku mogą być stosowane w rolnictwie jako składniki pasz.
Bioplastik znajduje również zastosowanie w przemyśle włókienniczym, motoryzacyjnym, meblarskim oraz ogrodniczym, gdzie służy w procesie produkcji folii ogrodniczych, doniczek roślinnych, worków na śmieci, toreb na owoce i warzywa oraz wielu innych.
Mimo że przedmioty z bioplastiku nie zastąpiły jeszcze tradycyjnego plastiku na bazie paliw kopalnianych, to badania nieustannie przynoszą coraz to nowe, zrównoważone rozwiązania, które bardzo możliwe, że pozwolą w przyszłości na całkowite zrezygnowanie ze zwykłego plastiku. Rozwijanie przemysłu produkcji bioplastiku jest nieodzowną częścią ekologicznej rewolucji.
Zalety stosowania bioplastiku
Niewątpliwą zaletą stosowania bioplastiku jest jego biodegradowalność, odnawialność i nietoksyczność. Tworzywa poliaktydowe nie zostawiają w atmosferze takiego śladu węglowego jak zwykłe plastiki, zatem nie wpływają na stan środowiska, są zatem bardziej ekologiczne.
Współczesne czasy i nieustanne badania nad rozwojem zrównoważonym pozwalają mieć nadzieję na przyszłość, w której ludzkość całkowicie odejdzie od gospodarki węglowej i produkcji szkodliwego plastiku. Przeprowadzane działanie mają na celu ułatwienie życia oraz pracy wielu ludzi. Coraz to nowsze odkrycia naukowców oznaczają postęp technologiczny w wielu dziedzinach zarówno przemysłu, jak i życia codziennego.