Zadbaj o baterię swojego notebooka

Mogłoby się wydawać, że skoro mamy do czynienia z laptopami praktycznie każdego dnia, to już od dawna powinniśmy doskonale wiedzieć, co robić, by działał on długo i szczęśliwie. Tymczasem rzeczywistość okazuje się nieco inna. Dlatego też poniżej omówimy najważniejsze zagadnienia związane z prawidłowym użytkowaniem laptopa w taki sposób, by bateria jeszcze długo nie odmawiała posłuszeństwa.

O prawidłowym ładowaniu laptopa słów kilka

Każda bateria w każdym laptopie ma to do siebie, że jest zaprogramowana na określony cykl ładowań, po których wyczerpaniu po prostu musi stracić swoje właściwości. Dlatego też, aby tak nie było, musimy zmienić swoje przyzwyczajenia związane z ładowaniem. Nie ładujemy laptopa do 100% i nie czekamy do momentu, aż na ekranie pojawi się sygnał, że pozostało już tylko 10% energii. A jak należy postępować?

Podłączamy baterię już w chwili, gdy ma ona 50% energii i ładujemy ją do 90%. Dlaczego tak jest lepiej? Wyjaśnienie jest proste: ładowanie wyglądające właśnie w taki sposób spowalnia zużywanie ilości “dostępnych” cykli, co daje szansę na przedłużenie żywotności baterii. 

Stałe łącze z ładowarką – czy to błąd?

Zdarza się, że niemal wcale nie odłączamy swojego laptopa od zasilania, a tymczasem okazuje się, że to duży błąd. Wynika to z faktu, że gdy bateria jest naładowana do 100%, a mimo to nadal jest podłączona, dochodzi do tzw. cykli mini ładowania. Bateria rozładowuje się do ok. 95%, po czym jest natychmiast ładowana z powrotem do 100%. Takich mini cykli może zdarzyć się mnóstwo, zanim zdążymy się zorientować, co przekłada się na skrócenie żywotności baterii.

Praca na laptopie bez baterii

Czasami niektórzy decydują się na wyjęcie baterii i pracowanie bez niej. Nie jest to całkowicie zły pomysł, lecz występuje wówczas zwiększone ryzyko awarii zasilacza. Samo przechowywanie baterii również musi odbywać się w określonych warunkach. Po pierwsze, bateria nie może być rozładowana. Poziom jej naładowania powinien sięgać co najmniej do ok. 80%. Po drugie, nie wolno jej przechowywać w takich miejscach, jak lodówka, nagrzany parapet, a w sąsiedztwie nie mogą leżeć tzw. mocne sprzęty. Dbamy o to, by miejsce przechowywania było suche i miało temperaturę pokojową.

Temperatura również ma znaczenie

Praca zdalna z własnego łóżka brzmi całkiem idyllicznie, lecz z czasem przestaje być miła i dla Ciebie, i dla Twojego laptopa, przy czym on może okazać swoje niezadowolenie szybciej od Ciebie. Objawia się ono m.in. zbyt wysoką temperaturą. Ustawienie laptopa na łóżku blokuje mu możliwość chłodzenia się, przez co dochodzi do przegrzania. Nowoczesne urządzenia są już przed tym zabezpieczone i gdy temperatura jest zbyt wysoka, urządzenie się po prostu wyłącza. Aby jednak oszczędzić sobie takich nagłych przerw w pracy, zapewnij urządzeniu możliwość chłodzenia się i stawiaj je na twardym, stabilnym podłożu – stół, biurko, a gdy już chcesz cieszyć się mobilnością spod kołdry, zakup sobie rozkładany stolik. 

Co warto zrobić, by zwiększyć żywotność baterii?

Oprócz samego sposobu ładowania i przechowywania baterii istnieją jeszcze inne czynności, jakie możemy wykonać, by móc korzystać z laptopa nieco dłużej. Poniżej sprawdzamy, jakie.

  • Korzystaj z trybu uśpienia. Jeśli wiesz, że nie będziesz korzystać z urządzenia przez kilka lub kilkanaście minut, uśpij je. Pozwoli to zmniejszyć pobór energii w tym czasie. Tryb uśpienia nie ma sensu w przypadku dłuższych przerw.
  • Zmniejsz jasność ekranu. Im większa, tym bardziej rośnie zużycie baterii.
  • Wyłącz podświetlenie klawiatury, gdy nie jest Ci potrzebne. Również zaoszczędzisz. 
  • Wyłącz i odinstaluj wszystkie niepotrzebne programy. Laptop odciążony od zbędnych rzeczy działa dużo sprawniej. 
  • Odłącz urządzenia zewnętrzne, jeśli ich nie używasz. One też zużywają masę energii.

Stosując się do wyżej wymienionych zaleceń, na pewno będziesz dużo dłużej cieszyć się sprawnym, wydajnie działającym laptopem, w którym nie trzeba jeszcze wymieniać baterii. A gdyby już zaszła taka konieczność, wybierz profesjonalny serwis laptopów.