Zastosowanie kas fiskalnych w przedsiębiorstwie/działalności

Prowadzisz działalność gospodarczą? Koniecznie sprawdź, czy powinieneś mieć kasę fiskalną, zanim dostaniesz grzywnę. Kasa fiskalna rejestruje obrót i ustala wysokość podatku, jaką przedsiębiorstwo musi odprowadzić do urzędu skarbowego.

Kto musi mieć kasę rejestrującą?

Pierwszą istotną kwestią jest: kim jest klient działalności? Obowiązek posiadania kasy fiskalnej przypada na przedsiębiorstwa sprzedające towary lub usługi osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Warto wiedzieć, że rozporządzenie to ma wiele wyjątków. Z posiadania kasy zwolnieni są przedsiębiorcy, których roczny obrót nie przekracza 20 tysięcy złotych netto, przedsiębiorcy, którzy swoją działalność gospodarczą rozpoczęli w bieżącym roku podatkowym.

Istnieją także możliwość, aby po przekroczeniu limitu 20 tysięcy złotych netto na rok, nie musieć kupować kasy fiskalnej, więcej informacji w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Warto zdawać sobie sprawę, że jest możliwość uzyskania rabatu na zakup urządzenia fiskalnego. Należy zarejestrować kasę fiskalną w urzędzie skarbowym i tam dowiedzieć się jak odzyskać ustaloną część z rachunku z zakupu urządzenia.

Po zakupie kasy fiskalnej, pamiętaj, działalność jest zobowiązana do przechowywania kopii paragonów; wydawania oryginalnych paragonów kupującym; wykonywania raportów dobowych, miesięcznych i rocznych; przechowywania raportów; serwisowania kasy fiskalnej.

Jaką kasę fiskalną wybrać?

kasa fiskalna niewielkich rozmiarówRynek oferuje duży wybór kas fiskalnych. Jeśli masz działalność małą albo potrzebujesz być bardzo mobilny, to warto zastanowić się nas małymi podręcznymi kasami. Właśnie tak, kasa fiskalna nie musi być wielogabarytowa i ciężka!

Ciekawą ofertę małych kas posiada firma ACLAS, jest to chyba jedna z najbardziej znanych barek specjalizujących się w tej branży. Firma sprzedaje swoje urządzenia w ponad 50 krajach, a na rynku utrzymuje się od ponad 20 lat. Firma posiada stronę internetową, na której zamieszcza więcej informacji o urządzeniach – w Polsce wyłącznym dystrybutorem jest firma Fiskalne-kasy.pl z Wrocławia. Zainteresowanie szczególnie wzbudzają te dwa drobne modele:

  • ACLAS Kobra – jest to mała, przenośna kasa z kopią elektroniczną. Kasa posiada wewnątrz dodatkową kartę pamięci, a to zabezpiecza dane kopii przed utratą. Wbudowany ma długotrwały akumulator litowo-polimerowy. Posiada wiele funkcjonalnych opcji m.in: rozbudowane raportowanie; przypominanie o przeglądach okresowych; elastyczne ustawianie cen czy rabatów; wybór towaru lub usługi za pomocą numeru PLU, lub kodu kreskowego, nazwy, zaprogramowanego klawisza; obsługa określonych kodów kreskowych, wagi elektronicznej, szuflady kasowej i zewnętrznej klawiatury; może wystawić paragon z NIP nabywcy.
  • ACLAS Kos – mała, przenośna i bardzo ekonomiczna kasa. Wyposażona w wytrzymałą obudowę. Ten sam co u Kobry, wydajny akumulator. Posiada funkcje podobne do modelu ACLAS Kobra, aczkolwiek dodatkowo posiada możliwość podłączenia terminala płatniczego.

Warto samodzielnie przejrzeć dane techniczne i cechy funkcjonalne każdego modelu, aby wybrać odpowiedni model urządzenia dla własnej działalności gospodarczej.