Zastosowanie kwasu siarkowego
Istota wykorzystywania kwasu siarkowego na szeroką skalę nie jest niczym nadzwyczajnym. Ten nieprzyjemnie pachnący i silnie higroskopijny związek chemiczny znalazł swoją drogę do przemysłu, pokazując jak wiele można zdziałać dzięki niewielkim ilościom kwasu. Stosowany dziś powszechnie w nawozach, środkach piorących czy podczas produkcji akumulatorów samochodowych, kwas siarkowy nie jest substancją zagrożoną wyginięciem. Dlaczego jednak warto go kupić?
Kwas siarkowy – cechy
Bezwodny kwas siarkowy jest oleistą, gęstą cieczą o ostrym i duszącym zapachu. Jest cięższy od wody i charakteryzuje się silnymi właściwościami higroskopijnymi, a więc absorbuje wodę z otoczenia. W formie stężonej kwas siarkowy posiada właściwości utleniające, a podgrzany do temperatury około 100 stopni Celsjusza reaguje z miedzą i srebrem, wydzielając ditlenek siarki. Jedną z ważniejszych cech kwasu siarkowego jest fakt, że niszczy on strukturę białka, doprowadzając do zwęglenia większości związków organicznych zawierających tlen. Ze względu na swoje specyficzne cechy, kwas siarkowy znajduje szereg zastosowań w środowisku naukowym oraz przemyśle.
Zastosowanie kwasu siarkowego
Kwas siarkowy jest jednym z najszerzej stosowanych nieorganicznych związków chemicznych. Jego właściwości okazują się przydatne zarówno w laboratoriach chemicznych, jak i wielu gałęziach przemysłu. Mimo zaostrzania się przepisów dotyczących przechowywania i stosowania kwasu siarkowego, jest on w dalszym ciągu uznawany za kluczowy element gospodarki i jako taki funkcjonuje dość stabilnie na rynku substancji chemicznych. Naukowcy wykorzystują kwas siarkowy przeprowadzając między innymi reakcje nitrowania i sulfonowania, a sam kwas siarkowy jest silnie związany z produkcją soli siarczanowych, materiałów wybuchowych oraz nawozów sztucznych. Kwas siarkowy stanowi także jeden z podstawowych składników akumulatorów samochodowych, środków piorących oraz niektórych preparatów farmaceutycznych.
Po co kupować kwas siarkowy?
Zastosowanie kwasu siarkowego jest bardzo szerokie. Powody, dla których warto go kupić będą więc ściśle uzależnione od potrzeb, które mógłby on spełnić. Kwas siarkowy służy między innymi do produkcji innych kwasów, między innymi kwasu azotowego i fosforowego. W laboratorium mógłby więc posłużyć jako baza do pozyskiwania innych kwasów koniecznych do przeprowadzenia konkretnych reakcji.
A skoro o reakcjach mowa, kwas siarkowy jest często używanym odczynnikiem w laboratoriach technologicznych oraz w reakcjach sulfonowania, nitrowania i estryfikacji.
Bez jego obecności, przeprowadzenie wielu podstawowych i ważnych dla przemysłu reakcji chemicznych byłoby właściwie niemożliwe lub zupełnie nieopłacalne. Z tego też powodu wielu producentów kwasu siarkowego pracuje intensywnie nad możliwościami poszerzenia zakresu jego zastosowań.
Tymczasem użyteczność kwasu siarkowego znacznie wykracza poza ramy laboratoriów chemicznych.
Stosuje się go bowiem do wyrobu:
- atramentu i barwników,
- włókien sztucznych,
- środków wybuchowych,
- środków konserwujących,
- papieru
- oraz nawozów sztucznych.
Jak więc nie trudno zauważyć, bez kwasu siarkowego próżno liczyć na powodzenie masowych produkcji proszków do prania, lekarstw, ubrań, a nawet żywności. Kwas siarkowy jest również stosowany do oczyszczania olejów, nafty i parafiny, rafinacji tłuszczów i olejów oraz do osuszania gazów przemysłowych.
Kwas siarkowy jest też nieodłącznym elementem produkcji izopropanolu i etanolu, oraz odgrywa kluczową rolę w metalurgii i górnictwie, gdzie jest stosowany w procesach wzbogacania rud miedzi i wytwarzania arkuszy stali w zwojach.
Większość przypadków, w których zakup kwasu siarkowego ma sens dotyczy oczywiście warunków produkcji przemysłowej lub laboratoriów chemicznych. Dlatego też sklepy zajmujące się jego sprzedażą (zarówno te stacjonarne, jak i internetowe) posiadają kwas siarkowy w zróżnicowanych ilościach i mogą sprzedawać go nie tylko detalicznie, ale i hurtowo.