Zero waste – jak gospodarka o obiegu zamkniętym przyczynia się do walki ze zmianami klimatycznymi?
Zero waste to koncepcja opierająca się na niemarnowaniu zasobów i ograniczeniu produkcji odpadów. Zwraca uwagę na takie problemy, jak nadmierna konsumpcja, niekontrolowane wytwarzanie śmieci oraz brak ich segregowania i przetwarzania.
Wdrożenie założeń zero waste w firmie zakłada prowadzenie działalności w taki sposób, by stanowiła ona jak najmniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.
Dlaczego współczesne firmy muszą wdrażać rozwiązania z zakresu zero waste?
Rozwiązania z zakresu zero waste stanowią istotny element jednej z głównych strategii działań proekologicznych, czyli zrównoważonego rozwoju. Koncepcja ta zakłada troskę o planetę i jakość powietrza oraz wody poprzez zaprzestanie marnotrawstwa zasobów. Silnie negatywny wpływ na środowisko naturalne mają nie tylko emitujące duże ilości zanieczyszczeń fabryki i zakłady produkcyjne, lecz także firmy zorientowane na pracę biurową.
W epoce szybko postępujących zmian klimatycznych wdrożenie rozwiązań z zakresu zero waste i podjęcie działań na rzecz ochrony planety stanowi obowiązek każdego przedsiębiorstwa. Potwierdza to przyjęta w 2015 roku przez wszystkie państwa członkowskie agenda ONZ, określająca siedemnaście celów zrównoważonego rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku.
Rozwiązania z zakresu zero waste
Zasady z zakresu zero waste zostały przedstawione w postaci odwróconej piramidy hierarchii 5R, czyli Refuse, Reduce, Reuse, Recycle & Rot.
Refuse – Odmawianie
Zasada refuse polega na odmawianiu wykonywania szkodliwych dla środowiska naturalnego czynności i rezygnacji z użytkowania przedmiotów, które zostały zrobione z zagrażających planecie materiałów, a w żaden sposób nie służą poprawie i wydajności pracy.
Reduce – Ograniczanie
Koncepcja zero waste zakłada ograniczenie zużycia surowców i materiałów w trakcie pracy.
Reuse – Ponowne użycie
Zgodnie z zasadą reuse należy wielokrotnie używać przedmioty i materiały, aż do momentu utraty ich przydatności.
Recycle – Recykling
Przedmioty, materiały i surowce, które nie mogą być ponownie użyte, powinny zostać poddane procesowi recyklingu, dzięki któremu otrzymują nowe życie.
Rot – Kompostowanie
Kompostowanie to naturalna metoda unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów, polegająca na ich rozkładzie przez mikroorganizmy. Ta zasada koncepcji zero waste znajduje zastosowanie wobec odpadów organicznych.
Wdrożenie filozofii zero waste w firmie w praktyce oznacza między innymi:
- korzystanie z ekologicznych, nietoksycznych i cechujących się biozgodnością opakowań,
- prowadzenie dokumentacji elektronicznej, pozwalającej ograniczyć zużycie energii oraz surowców w postaci papieru i tuszu,
- segregację odpadów przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych pojemników,
- instalację filtrów pozwalających na bezpieczne picie wody z kranu, dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie plastikowych butelek,
- ograniczenie zużycia energii w firmie poprzez odłączanie nieużywanego sprzętu elektronicznego od źródła zasilania, gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, oraz kupowanie energooszczędnych urządzeń.
Rola gospodarki o obiegu zamkniętym w filozofii zero waste
W realizacji założeń filozofii zero waste niezwykle istotną rolę odgrywa gospodarka o obiegu zamkniętym, zwana też gospodarką cyrkularną (ang. circular economy). Jest to koncepcja zakładająca racjonalne wykorzystywanie zasobów i ograniczenie negatywnego oddziaływania wytwarzanych produktów na środowisko naturalne. Jej zasady powinny znajdować zastosowanie na każdym etapie życia produktu – od projektu do momentu stania się odpadem.
Celem gospodarki o obiegu zamkniętym jest:
- minimalizacja zużycia surowców,
- obniżenie ilości produkowanych odpadów,
- redukcja emisji gazów cieplarnianych,
- zmniejszenie poziomu wykorzystania energii.
Realizację tych założeń umożliwia stworzenie zamkniętego cyklu procesów, w którym powstające odpady na kolejnych etapach produkcji wykorzystywane są jako surowce. Dzięki postulowanym przez gospodarkę o obiegu zamkniętym przedłużaniu żywotności produktów i ponownemu wykorzystywaniu materiałów, możliwe jest odciążenie środowiska naturalnego.
Na skutek zmniejszenia zapotrzebowania na nowe surowce i optymalizacji zużycia energii oraz wody wymierne korzyści uzyskuje także sama firma.
Gospodarka o obiegu zamkniętym pozwala realizować założenia koncepcji zero waste w praktyce. Przyczynia się do walki ze zmianami klimatycznymi i stanowi odpowiedź na problemy wynikające ze zmniejszania się dostępności zasobów naturalnych. Umożliwia zrównoważony rozwój, ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, a także zwiększenie dobrobytu społecznego.
Wdrożenie idei zero waste i stosowanie się do założeń gospodarki o obiegu zamkniętym pozwala zmniejszyć wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku firmy.