Życie w Berlinie – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed przeprowadzką!
Planujesz znalezienie pracy i ułożenie sobie życia w stolicy Niemiec?
Berlin pozostaje niezwykle atrakcyjnym celem dla emigrujących z naszego kraju rodaków, w którym nietrudno będzie Ci znaleźć pracę i polskich znajomych. W tym artykule przedstawimy 5 faktów o życiu w Berlinie, które dla nieświadomej ich osoby mogłyby okazać się przykrymi niespodziankami.
Obowiązek meldunkowy
W Niemczech istnieje rygorystycznie przestrzegany obowiązek meldunkowy. Na jego dopełnienie będziesz mieć tydzień lub czternaście dni od chwili przyjazdu. Brak zameldowania będzie wiązać się z dokuczliwymi konsekwencjami: karą grzywny oraz brakiem możliwości wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego lub założenia konta w banku.
By zameldować się w Berlinie, znajdź poprzez Google Maps urząd meldunkowy w Twojej okolicy. Przygotuj podpisany przez właściciela Twojego lokum dokument, który potwierdzi, że mieszkasz pod wskazanym adresem, dowód tożsamości i wypełniony formularz meldunkowy.
Urzędnik wyda Ci zaświadczenie o zameldowaniu (nazywane Anmeldebestätigung lub Meldebescheinigung), które będziesz mógł np. zabrać do banku, by założyć w nim konto. Zaświadczenie o zameldowaniu może przydać Ci się nawet przy poszukiwaniu taniego miejsca parkingowego w okolicy.
Obowiązek opłacenia ubezpieczenia zdrowotnego
Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego również jest obowiązkowe u naszych zachodnich sąsiadów. Będzie ono naliczane od dnia Twojego zameldowania. Co może Cię zdziwić, w Niemczech nie ma jednego oficjalnego ubezpieczyciela na wzór NFZetu, lecz istnieje wiele prywatnych i państwowych opcji do wyboru.
Przebywający w Berlinie Polacy radzą, by korzystać z państwowych ubezpieczeń. Obejmują one wszystkie podstawowe świadczenia medyczne a ich składki nie wzrastają znienacka w miarę realizowania umowy. Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na usługi prywatnego ubezpieczyciela, prawo zabrania Ci jego zmiany na państwową alternatywę.
Obowiązek opłacania GEZ
GEZ to nic innego jaki niemiecki abonament radiowo-telewizyjny. Nie ma możliwości uniknięcia jego opłacania, ale na szczęście obarcza się nim nie pojedyncze osoby, ale gospodarstwa domowe. Dlatego zawczasu warto porozumieć się ze swoimi współlokatorami w kwestii uiszczania GEZ.
Niestety abonament muszą płacić również osoby nie korzystających ani z radia, ani z telewizji. Co zrozumiałe, Tobie z pewnością bardziej zależy na dostępie do Internetu, łączności z bliskimi w kraju i polskich źródłach informacji online. Jak podłączyć Internet w Niemczech?
Ciekawą opcją jest skontaktowanie się z firmą Teleberlin.pl, która zajmuje się doradzaniem naszym rodakom w wyborze niezawodnego dostawcy. Eksperci Teleberlin.pl pomogą Ci znaleźć najkorzystniejszą umowę i sfinalizować ją a wszystko to w języku polskim. Ich siedziba znajduje się w Berlinie pod adresem Friedrich-Wilhelm-Str.83.
Segregacja śmieci – dokładniejsza niż w Polsce
Na koniec dwie jak najbardziej pozytywne niespodzianki. Pierwsza to fakt, że Niemcy starają się o możliwie jak najbardziej ekologiczny tryb życia. Pod swoim mieszkaniem możesz znaleźć pojemniki na szkło segregowane również pod względem kolorów a pod hipermarketami miło zaskoczą Cię automaty do utylizacji plastikowych butelek. Otrzymane z nich pokwitowania można zamienić w kasie na zwrot pieniędzy lub odliczyć od końcowej kwoty zakupów.
Jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do segregowania śmieci, warto już teraz uczulić się na ten aspekt prowadzenia domu i zacząć je ćwiczyć. Twoi niemieccy sąsiedzi mogą okazać się nieobojętni na dbanie o środowisko naturalne i złożyć donos na właściciela Twojego mieszkania.
Możliwość spożywania alkoholu na świeżym powietrzu
W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do zakazu spożywania alkoholu w parkach i innych otwartych miejscach rekreacji wynikającego z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jeżeli lubisz odpoczywać na świeżym powietrzu a czasem spróbować nowego kraftowego piwa, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość!
W Niemczech podobny przepis nie istnieje. Jeżeli pogoda dopisuje, mieszkańcy Berlina lubią spotykać się w licznych skwerach i wspólnie popijać piwo lub wino.
Przeprowadzka do obcego kraju może być stresującym doświadczeniem, dlatego by oszczędzić sobie nerwów, dobrze się do niej przygotuj. Jeszcze będąc w Polsce rozejrzyj się za możliwościami zakwaterowania i facebookowymi grupami zrzeszającymi Polaków w Berlinie, którzy w razie potrzeby udzielą Ci porady i wsparcia.