Jak dbać o maszyny rolnicze w trakcie sezonu?
Nie ulega wątpliwości, że maszyny rolnicze to owoc znaczących postępów i rozwoju nowych technologii ostatnich kilkudziesięciu lat.
I to nie tylko dlatego, że dają nam one możliwość zaoszczędzenia kilku lub nawet kilkunastu godzin pracy, ale również dlatego, że pozwalają na poprawę jakości upraw. Ponadto, pozwalają nam znacznie zoptymalizować produkcję, co przy dużej skali upraw ma ogromne znaczenie.
Zalety maszyn rolniczych
Należy zaznaczyć, że tego typu maszyny składają się z szerokiej gamy urządzeń, które albo mogą być wielofunkcyjne lub po prostu zaprogramowane do unikalnych zadań. Wszystkie one mają jednak ten sam cel: powtarzalną optymalizację czasu i maksymalizację zadań w terenie.
Ze względu na wszechstronność maszyn rolniczych, warto podkreślić choćby niektóre z głównych zalet, które mogą czerpać rolnicy, hodowcy lub inni pracownicy używając tego typu sprzętu. A są to:
- zwiększona produktywność,
- wyższa jakość otrzymanych rezultatów,
- optymalizacja zadań,
- ulepszanie upraw,
- oszczędność czasu,
- łatwiejsze przygotowanie gleby,
- wizualizacja w czasie rzeczywistym,
- oszczędność kosztów.
Konserwacja maszyn rolniczych w trakcie i po sezonie
Kupno profesjonalnej maszyny rolniczej to nie lada zmiana w komforcie pracy w naszym gospodarstwie. Jednak sam zakup maszyny to nie wszystko: warto zadbać o dobry stan maszyny zarówno w trakcie, jak i po sezonie.
Oto szereg przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci utrzymać Twój sprzęt w optymalnym stanie:
- Utrzymuj maszyny w czystości. Sprawdź je na koniec dnia, aby usunąć nagromadzone błoto i zanieczyszczenia. Gdy nie są używane, ważne jest, aby umieścić je w miejscu osłoniętym od deszczu i wolnym od wilgoci.
- Sprawdź paski, węże i filtry. Skontroluj układ kierowniczy i hydrauliczny pod względem ewentualnych usterek.
- Sprawdź działanie hamulców. Należy je smarować i weryfikować, czy są prawidłowo wyregulowane i włączone.
- Upewnij się, że opony są odpowiednio napompowane. Ciśnienie nie powinno być zbyt niskie, ale opony nie powinny też być zbyt twarde. Zalecane ciśnienie dla opon tylnych wynosi 0,8 i 1,3 bara, a dla opon przednich około 2,2 bara.
- Regularnie sprawdzaj stan płynów. W przypadku wystąpienia nieszczelności może dojść do poważnych uszkodzeń.
- Zwróć uwagę na wskaźniki. Ciśnienie oleju nie powinno przekraczać 2,7 i 4 bara; należy uważać, aby obrotomierz nie przekraczał poziomów obrotów dozwolonych dla silnika; jeśli chodzi o temperaturę, nie powinna ona przekraczać 90°C.
- Należy smarować wszystkie części maszyny, a w szczególności części ruchome.
- Wreszcie, trzeba dokładnie przeczytać instrukcję obsługi maszyny. Zawiera ona dokładne wskazówki dotyczące pielęgnacji maszyn rolniczych.
- Czyszczenie maszyn z usuniętymi urządzeniami ochronnymi nigdy nie może być przeprowadzane podczas ich pracy.
- W przypadku pracy z podniesioną maszyną, konieczne jest prawidłowe ustawienie podnośnika oraz posiadanie dodatkowych środków podpierających (podpór). Jeżeli prace mają być wykonywane na podniesionych urządzeniach hydraulicznych, konieczne jest zastosowanie pomocniczych podpór na wypadek awarii układu hydraulicznego.
Utrzymaj swój sprzęt rolniczy w dobrej formie – pamiętaj o wymianie części!
Każdy profesjonalista, który pracuje w sektorze rolniczym właściwie wykorzystuje swoje maszyny rolnicze do wykonywania pracy w polu podczas dni roboczych, dbając jednocześnie o ich prawidłową eksploatację oraz przegląd.
Konserwacja i kontrola stanu maszyny rolniczej wiąże się jednak bardzo często z koniecznością wymiany wyeksploatowanego elementu, a te warto zakupić w profesjonalnych sklepach specjalizujących się w częściach do maszyn rolniczych – w Głogowie tego typu usługi może zrealizować dla Ciebie firma Jaskot.