Do czego wykorzystywana jest sklejka szalunkowa

Płyta szalunkowa to niezwykle popularny materiał budowlany o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystywany jest na różnych etapach budowy konstrukcji pod budynki mieszkalne, biurowe, przemysłowe oraz innego typu. Szerokie zastosowanie oraz wyjątkowe właściwości i cechy charakterystycznego tego materiału sprawiają, że cieszy się on bardzo dużą popularnością. Jakie dokładnie właściwości wyróżniają płytę szalunkową oraz jakie są jej cechy charakterystyczne? Do czego może być ona stosowana i jakie wyróżniamy jej rodzaje? Dowiedz się więcej na temat tego materiału budowlanego z poniższego artykułu i poznaj jego zastosowanie na placu budowy i nie tylko!

Wyjątkowy materiał w wielu różnych wariantach

W budownictwie niezwykle ważne jest stosowanie nowoczesnych materiałów, które charakteryzują się znacznie większą odpornością niż te produkty, które były stosowane jeszcze kilka lat temu. Ponadto dzięki postępowi technologii tworzywa do ich produkcji są mniej szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska, co dodatkowo podnosi ich użyteczność. Płyty szalunkowe należą obecnie do bardzo popularnych materiałów budowlanych, które jeszcze kilkanaście lat temu nie były praktycznie wcale znane i używane. Są to specjalne płyty warstwowe, które mogą służyć przez długi lub bardzo, bardzo długi czas. Wykonywane są one z kilku warstw bardzo cienkiego drewna, czyli forniru, który łączony jest z wykorzystaniem różnych rodzajów klejów. Liczba warstw drewna w płytach szalunkowych może być różna, jednak najczęściej jest nieparzysta. Od liczby warstw zależy grubość wybranej płyty, a od wybranego rodzaju kleju oraz od zastosowanej okleiny zewnętrznej zależy to, jakie płyta będzie miała właściwości.

Płyty szalunkowe mogą być antypoślizgowe lub wodoodporne. To dwa najczęściej stosowane i wyróżniane przez fachowców typy. Pierwszy z nich jest wykonany z cienkich warstw drewna połączonych warstwami kleju. Całość jest dodatkowo pokryta specjalnym filmem, najczęściej fenolowym, który posiada specjalne wytłoczenia antypoślizgowe. Z kolei płyty wodoodporne mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, bo to nie one są tu istotne i gwarantują nieprzepuszczalność wody, ale klej, jaki został zastosowany do ich połączenia. Jest to najczęściej spoiwo wykonane na bazie żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Poza tymi dwoma gatunkami sklejki szalunkowej możemy wyróżnić również rodzaje związane z wykorzystanym typem drewna do ich produkcji. Istnieją między innymi płyty brzozowe, topolowe oraz sosnowe, a także wykonane z drewna egzotycznego, czy płyty OSB. Producenci oferują zarówno płyty stworzone tylko z jednego gatunku drewna, jak i z kilku różnych połączonych ze sobą.

Szerokie zastosowanie dzięki wyjątkowym cechom

Na budowie cenione są materiały, które są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, można łatwo je formować w dowolny sposób oraz są naprawdę solidne i mogą służyć przez bardzo długi, długi czas. Nic więc dziwnego, że płyty szalunkowe bardzo szybko zdobyły popularność wśród fachowców. Wykorzystywane są one bardzo często, jak sama nazwa wskazuje, do szalowania, czyli do tworzenia form, które nadają kształt mieszance betonowej. Szalunek może być wykonany po prostu z drewnianych desek, jednakże konstrukcja stworzona z płyt szalunkowych jest o wiele bardziej odporna oraz umożliwia tworzenie o wiele ciekawszych kształtów. Szalunki mogą być do wykopów, a także stropowe oraz ścienne.

Poza tworzeniem konstrukcji szalunkowych, płyty tego typu wykorzystywane są także do wielu innych konstrukcji budowlanych oraz do platform na rusztowaniach. W tym drugim przypadku sprawdzają się szczególnie sklejki szalunkowe antypoślizgowe, które zapewniają bezpieczeństwo. Ten materiał nadaje się także do tworzenia mebli, wykonywania skrzyń i pudeł o wysokiej trwałości, a także elementów wyposażenia auta. Coraz bardziej popularne są również okładziny ścienne i podłogowe z tego materiału.