Jak dbać o bezpieczeństwo budynku mieszkalnego?

Bezpieczeństwo mieszkańców budynku mieszkalnego jest niezwykle istotne. Ważne jest nie tylko odpowiednie zabezpieczenie kamienicy czy bloku zgodnie z zasadami BHP oraz wytycznymi postawionymi przez nadzór budowlany. Warto również dołożyć wszelkich starań, aby ochronić mieszkańców przed wybuchem pożaru, wyciekiem gazu czy włamaniem. 

Z racji tego, że bezpieczeństwo mieszkańców na zarówno nowoczesnych, jak i starszych osiedlach uzależnione jest od rodzajów zabezpieczeń, a także projektu całego budynku, wyróżnić można różne sposoby na udoskonalenie czy założenie niezbędnych instalacji. Współcześnie deweloperzy oraz wspólnoty mieszkaniowe decydują się przede wszystkim na założenie systemów alarmowych w poszczególnych mieszkaniach, a także monitoringu w częściach wspólnych.

Jak zadbać o bezpieczeństwo budynku mieszkalnego i wszystkich lokatorów? Jakie kroki warto przedsięwziąć, aby budynek mieszkalny stał się bezpiecznym miejscem?

Przed czym należy chronić mieszkańców?

W wielu raportach dotyczących bezpieczeństwa instalacji elektrycznych oraz przeciwpożarowych wynika, że niemal w 80 procentach za stan bezpośredniego zagrożenia życia odpowiada wybuch pożaru lub wycieku gazu.

Warto jednak pamiętać o tym, że coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza na świecie może doprowadzić do zwiększenia się ilości włamań oraz kradzieży. Odpowiednie zabezpieczenie budynku mieszkalnego, poszczególnych mieszkań lokatorskich oraz części wspólnych powinno być zatem priorytetowym działaniem osób zarządzających nieruchomością.

Obecnie mieszkańców oraz ich własność należy chronić nie tylko przed wybuchem pożaru czy wyciekiem gazu, zalaniem. Coraz poważniejszym problemem stają się liczne włamania, które nie ograniczają się jedynie do kradzieży przedmiotów pozostawionych na klatce schodowej. Włamywacze potrafią również bez żadnego większego problemu i niezauważenie wejść do mieszkania, znajdującego się na najwyższym piętrze budynku mieszkalnego. Co zatem należy zrobić, aby ograniczyć możliwość skutecznej kradzieży mienia czy włamania do mieszkania?

kamery monitoringu

Najważniejsze instalacje w budynku mieszkalnym

W nowoczesnych budynkach coraz częściej można spotkać się z wysokiej jakości sprzętem, dzięki któremu mieszkańcy mogą poczuć się w pełni bezpiecznie. Kamery monitoringu podłączone do większej sieci czy do biura ochrony znajdującej się w tym samym budynku, a także nowoczesne systemy kontroli dostępu (począwszy od numerycznych, po magnetyczne, a na biometrycznych skończywszy). Przydatne mogą się również okazać skuteczne systemy przeciwpożarowe, dzięki którym wszyscy mieszkańcy budynku zostaną w porę ostrzeżeni o konieczności ewakuacji.

Na osiedlach o wysokim ryzyku wystąpienia włamania warto również zabezpieczyć budynek mieszkalny poprzez instalację alarmu przeciwwłamaniowego. W ten sposób mieszkańcy będą czuli się bezpiecznie, nawet podczas dłuższej nieobecności w domu.

Monitoring wizyjny – czy jest przydatny?

Monitoring w budynku mieszkalnym to elektroniczny system zabezpieczeń, który ułatwia zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom, a także ochronę dóbr materialnych przed kradzieżą. Współczesne kamery monitoringu wizyjnego są w stanie wyłapać najmniejszy ruch, a jakość przesyłanego przez nich obrazu znacznie ułatwia pracę pracownikom ochrony czy późniejszą pracę policji, jeśli nagranie zostało im przekazane.

Aktualnie montowanie monitoringu wizyjnego w celu ochrony mienia i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom poszczególnych mieszkań lokatorskich jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z włamaniami i kradzieżą. Jak jednak udostępnianie nagrań z monitoringu ma się do ochrony wizerunku zgodnie z RODO? W jakiej sytuacji można udostępnić nagranie policji?

W jakich sytuacjach można wykorzystać nagranie z monitoringu?

To, w jaki sposób można udostępnić nagranie z monitoringu wizyjnego jest uregulowane w Ustawie o ochronie danych osobowych z 2018 roku. W ustawie pojawia się zapis, że nagrywanie osób to również rejestrowanie ich wizerunku, a zatem osoba decydująca się na zainstalowanie monitoringu wizyjnego staje się automatycznie administratorem danych osobowych, na której ciążą dodatkowe obowiązki. Czy to oznacza, że nagrania z monitoringu nie można udostępnić nawet organom ścigania?

Monitoring wizyjny w większości przypadków służy przede wszystkim do rejestrowania zdarzeń niepożądanych na posesji czy terenie budynku mieszkalnego. W praktyce zatem osoba, która jest w posiadaniu nagrań z monitoringu ma obowiązek pokazać nagranie osobom, których kamera zarejestrowała. Ustawodawca robi również wyjątek dla służb mundurowych podczas wykonywania przez nich czynności służbowych lub w trakcie toczącego się postępowania w przypadku włamania. Nagrań z monitoringu wizyjnego nie można natomiast udostępniać osobom postronnym ze względu na ochronę danych osobowym osób nagranych.