Pralnia odzieży BHP – czy to się opłaca?

Zakłady pracy powinny zapewnić swoim pracownikom odpowiednią odzież spełniającą wymogi przepisów BHP, a w następnie zadbać o jej utrzymanie. Można to zrobić na dwa sposoby, wypłacić ekwiwalent za pranie lub skorzystać z usług pralni i w ten sposób mieć kontrolę nad utrzymaniem odzieży w odpowiednim stanie.

Zalety korzystania z usług pralni

Korzystanie przez zakład pracy z pralni daje szereg możliwości. Po pierwsze bez problemu można obliczyć koszty takiego przedsięwzięcia, ponieważ są z góry ustalone ceny usług przez co nie ma nieporozumień i zgadywania, ile powinno przeznaczyć się pieniędzy na utrzymacie odzieży pracowników w czystości.

Nie musimy się także martwić kwestiami rachunkowymi i problemami z rozliczeniem domowego prania poprzez dodanie lub niedodanie ich jako dochód pracownika, co wiąże się z tym czy jest to kwota opodatkowana czy nie. Kolejną niewątpliwą zaletą jest pewność, że odzież zostanie w odpowiedni sposób wyczyszczona i pozbawiona wszelkiego rodzaju skażenia, które mogłoby negatywnie wpłynąć na zdrowie pracownika. W pralni pracują przeszkolone osoby, które bez problemu poradzą sobie z tym wszystkim o wiele lepiej niż nasi pracownicy mogliby to zrobić w warunkach domowych.

Zdanie się na usługi pralni, to także wygoda. Pracownik nie musi pamiętać o zabraniu brudnej odzieży do domu, nie marnuje też na pranie swojego wolnego czasu. Pracodawca natomiast ma pewność, że wszystkie zasady bezpieczeństwa i higieny zostały zachowane. Takie usługi bez wątpienia dużo ułatwiają pod względem finansowym, bezpieczeństwa i higieny, jednak to nie jest wszystko. Korzystanie z pralni ma jeszcze jedną zaletę. Odzież robocza nie zostanie zniszczona, co mogłoby się stać w przypadku zastosowania niewłaściwych zabiegów czyszczących w domu pracownika.

Taka sytuacja mogłaby wyniknąć z niewiedzy takiej osoby na temat tworzywa z jakiego została stworzona odzież. Nie świadczy to jednak o słabych umiejętnościach takiej osoby, ale o różnorodności materiałów i często także dodatkowych elementach, które powinny być czyszczone w inny sposób. Dzieje się tak często, szczególnie w przypadku wrzucenia do prania rękawic, których tworzywo nie jest odporne na takie warunki i bardzo łatwo można doprowadzić do pokruszenia się go.

 

Inne możliwości

Wypłacanie ekwiwalentu za pranie niewątpliwie kusi łatwością wykonania i rzeczywiście w przypadku osób, które w swojej pracy nie mają styczności z niczym szkodliwym, jest to dobre rozwiązanie dla pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że możemy mieć problem z ustaleniem wysokości takiego ekwiwalentu oraz faktycznych kosztów jakie parownik musi przeznaczyć na utrzymanie swojej odzieży w odpowiednim stanie.

Sprawę może ułatwić sytuacja, w której pracownik wybiera pralnie i na podstawie rachunków za nią, pracodawca może określić poniesione koszty. Większość ludzi preferuje jednak pranie w domu, a tego nie można już tak łatwo przełożyć na pieniądze, ponieważ w grę wchodzi zbyt wiele czynników takich jak woda, prąd i środki do prania.

Warto tutaj zaznaczyć, że nie wszystko pracownik powinien robić sam. Odpylanie i odkażanie odzieży nie powinno być wykonywane przez niego, szczególnie w warunkach domowych, ponieważ skażenia chemiczne, promieniotwórcze lub zakaźny materiał biologiczny, może być zagrożeniem dla ludzi. Wynika z tego, że wynoszenie przez pracownika skażonej odzieży poza zakład pracy może być sporym ryzykiem i nie warto się go podejmować, jeżeli wiemy, że substancje na jakie jest narażony na terenie zakładu mogą być bardzo szkodliwe dla niego i jego otoczenia.