Jak wybrać odpowiedni typ drukarki?

                Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie drukarki w domu było luksusem. Obecnie nie jest to aż tak drogocenny towar, jednak bez wątpienia potrzebny i praktyczny. Istnieje wiele różnych rodzajów drukarek, jednak tak naprawdę w domu znajdują zastosowanie ich trzy najważniejsze typy: drukarki laserowe, atramentowe oraz drukarki igłowe.

Drukarki laserowe

                Drukarki laserowe wiodą prym wszędzie – w wykorzystaniu prywatnym, a także w różnego rodzaju biurach czy urzędach. Pozwalają one na wydruk nawet do ośmiu tysięcy stron na jednym tonerze! Toner w przypadku drukarek laserowych występuje w formie proszku, który zgrzewany jest na papier za pomocą specjalnych, niewielkich wałeczków grzewczych rozgrzewających się do temperatury blisko 160 stopni Celsjusza. Drukarki zaprojektowane z myślą o korzystaniu z nich w domu, czyli z nieco mniejszą mocą przerobową, podłączana jest do komputera za pomocą kabelka USB. Natomiast drukarki do użytku biurowego, w biurze podłączane są do wewnętrznej sieci pracowników, dzięki czemu z drukarki może korzystać każdy pracownik, nie tylko ten z bezpośrednio podłączonym do niej komputerem. Domowa drukarka laserowa jest w stanie wydrukować piętnaście stron A4 na minutę, drukarka biurowa w tym samym czasie wydrukuje 30. Cena drukarki do domu to kwota około 300-400 złotych, zaś ta do zastosowań biurowych kosztuje zwykle 1500-2000 złotych.

Drukarki - 3D offfice Szczecin

W warunkach biurowych najlepiej sprawdzi się drukarka laserowa.

Atrament – klasyka wciąż w cenie

                Drukarki atramentowe są najtańsze, co często kusi klientów do nabycia właśnie takiego typu drukarki. Należy pamiętać jednak o zależności, że im tańsze urządzenie, tym drożej wyjdzie nas uzupełnianie tonerów, które na pewno kiedyś się skończą. Korzystanie z drukarek atramentowych nie jest zbyt opłacalne, ponieważ jeden pełen toner starcza na wydrukowanie tylko kilkuset kartek. Odpowiednio droższe modele drukarek atramentowych mają też większe pojemniki z tonerami, co też przekłada się na ilość stron, które mogą wydrukować. Sporo drukarek atramentowych jest wielofunkcyjna, czyli posiadają też możliwość kserowania i skanowania. Prędkość wydruku nie jest powalająca, bo wynosi około piętnastu stron na minutę, jednak dla osób niekorzystających z drukarek na co dzień taka prędkość powinna wystarczyć.

                Drukarki igłowe są już coraz mniej popularne. Na chwilę obecną korzysta się z nich praktycznie tylko do drukowania na papierze ciągłym. Sporą wadą i uciążliwością jest ich głośna praca, ponieważ mechanizm druku przypomina ten wykorzystywany w maszynach do szycia –  igiełki uderzają w taśmę barwiąca, a ta zostawia ślady na papierze. Niewątpliwą zaletą drukarek igłowych jest ich niski koszt eksploatacji oraz szybkość drukowania podczas druku ciągłego. W drukarkach igłowych z powodzeniem można używać papieru wielowarstwowego.

                Przed zakupem drukarki należy skalkulować sobie w głowie pozostałe koszty – ceny tonerów, papieru do drukowania etc, a także koszty związane z serwisowaniem drukarek. Niestety, zakup drukarki nie jest jednorazowym wydatkiem.


Sprzedaż i serwis drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych, a także ich dzierżawę oferuje firma 3D Office ze Szczecina.