Jakimi farbami malować ściany?

Estetyczny wygląd wnętrza w dużej mierze zależy od wyglądu ścian. Część osób pokrywa je tapetami, część modnymi ostatnio panelami ściennymi, inni boazerią albo korkiem,  jednak zdecydowana większość po prostu maluje je farbą, nie tylko dlatego, że jest to tańsze i prostsze rozwiązanie, ale również z powodu naprawdę szerokiego wyboru farb w pięknych, urzekających kolorach. Aby efekt był zadowalający, należy jednak wybierać farby dobrej jakości, a więc trwałe, dobrze kryjące, wydajne i nie sprawiające kłopotu podczas malowania. Niestety, nawet przy wyborze tej idealnej niekiedy może pojawić się problem – czy farba będzie bezpieczna dla alergików?

Farby do ścian dla alergików

Alergia to w dzisiejszych czasach masowa dolegliwość i cierpi na nią co piąta osoba, a wśród alergików największą niestety grupę stanowią dzieci. Wybór farby do ścian dla alergików to prawdziwe wyzwanie – w końcu jeśli mamy przebywać w pomieszczeniu przez co najmniej kilka godzin, nie może ona sprawiać, że będziemy czuć się niekomfortowo. Na co zatem zwrócić uwagę?

Wielu producentów oferuje klientom specjalne rodzaje farb dla alergików, pozbawionych szkodliwych substancji, również z atestami Towarzystwa Alergologicznego. Niestety, w rzeczywistości farby bez szkodliwych składników uczulających nie istnieją, ewentualnie w niektórych emulsjach jest ich mniej, a w innych więcej. Jednak specjalne warianty dla alergików, opatrzone znaczkiem Błękitnego Anioła, to farby wodorozcieńczalne, które nie zawierają rozpuszczalników ani amoniaku, nie są także toksyczne dla środowiska naturalnego.

Farby do ścian dla alergików tworzą trwałe, jednorodne i paroprzepuszczalne powłoki, co oznacza, że pochłaniają wilgoć z otoczenia, jeśli w powietrzu jest jej zbyt dużo, oddają, jeśli powietrze staje się zbyt suche. Poza tym są także stosunkowo odporne na zabrudzenia, a także łatwo zmywalne, jeśli już się zabrudzą. Szczególna ich zaletą jest jednak fakt, iż bardzo szybko schną po malowaniu i nie wydzielają szkodliwych oparów. Niestety wiele farb nawet przez kilka dni po malowaniu wydziela bardzo nieprzyjemny, toksyczny i przyprawiający o ból głowy zapach.

Przy wyborze farby do malowania ściany w pokoju alergika, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na skład farby. Bardzo ważna jest także gładkość powłoki, jaką możemy uzyskać stosując daną farbę. Alergik powinien bowiem unikać nierównych powierzchni ścian, na których łatwo osadza się kurz, który jak wiadomo jest bardzo popularnym alergenem, choć bardzo trudno go uniknąć.

Bezpieczne farby dla dzieci

Większość z nas lubi przebywać w pomieszczeniach o ładnych, wyrazistych kolorach ścian, do których możemy dobrać piękne i oryginalne. Jednak żywe, wesołe barwy w pomieszczeniach są szczególnie odpowiednie do pokoików dziecinnych, gdyż pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że nasze pociechy czują się w nich raźniej. Niestety, wybór odpowiedniej farby do ścian dla dzieci nie jest prosty – musimy bowiem zachować dużą ostrożność, podobnie jak w przypadku malowania ścian dla alergików. Jaką zatem farbę najlepiej wybrać?

Jak zdradza firma Tafla oferująca remonty mieszkań – przede wszystkim farby wykorzystywane w pomieszczeniach dla najmłodszych muszą być bezpieczne. Na regałach marketów remontowo-budowlanych znajdziemy całą masę produktów do malowania wnętrz, niestety zdecydowana większość z nich zawiera niebezpieczne dla zdrowia, toksyczne substancje. Wiele z nich może ponadto wywoływać różnego rodzaju uczulenia i alergie, które mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci.

tafla

Aby uniknąć ryzyka niepożądanych reakcji powinniśmy zatem zwrócić szczególna uwagę na skład farb do malowania wnętrz. Bez wątpienia najbezpieczniej wybierać przyjazne produkty, spełniające wymogi hipoalergiczne, przebadane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Szukajmy zatem farb opatrzonych logo tej organizacji, w których zamiast szkodliwych substancji, takich jak np. lotny rozpuszczalnik czy benzyna lakowa, rozpuszczalnikiem jest woda.

Farby do malowania ścian w pokojach dzieci powinny być ponadto trwałe i odporne na zmywanie i ścieranie. Maluchy na ogół nie przejmują się tym, że maja brudne rączki dotykając ścian, często maja także różne szalone pomysły i rysują albo naklejają na ścianach obrazki czy naklejki, dlatego musimy się liczyć z faktem, że taka powierzchnia nie będzie zbyt długo czysta i estetyczna. Najlepiej zatem wybierać farby, na których nie będą pozostawały plamy, jeśli będziemy chcieli umyć ścianę. Powinniśmy natomiast unikać farb tworzących chropowate powierzchnie strukturalne, na których łatwo osiada kurz.

Do stosunkowo bezpiecznych farb dla dzieci należą emulsje akrylowe, których spoiwem jest żywica akrylowa. Niewątpliwie ich dużą zaletą jest fakt, że po malowaniu dosyć szybko wysychają, a ponadto nie wydzielają szkodliwych substancji zapachowych. Odznaczają się również paroprzepuszczalnością, pozwalając na utrzymanie dobrego mikroklimatu w pomieszczeniu. Jeśli wilgotność jest zbyt duża, ściany absorbują bowiem parę wodną i oddają na zewnątrz do pomieszczenia, kiedy powietrze staje się zbyt suche.

sciana

Do pokoików dziecięcych nadają się również farby lateksowe, posiadające w swoim składzie kauczuk. Są również odporne na szorowanie, bardzo rzadko uczulają, jednak na powierzchni ścian tworzą powłokę, która nie przepuszcza pary wodnej i są zazwyczaj dość drogie.

Malowanie drewna i mebli

Każde mieszkanie od czasu do czasu potrzebuje odnowienia i zmiany wystroju. Większość z nas nie lubi bowiem monotonii, poza tym rzeczy z natury z biegiem czasu niszczą się i tracą dawny urok. Zmieniając aranzację wnosimy do wnętrz swego rodzaju powiew świeżości, sprawiając, że otoczenie, w którym żyjemy i przebywamy na co dzień, staje  się jakby ożywione i bardziej atrakcyjne.

Remontując dom najczęściej malujemy ściany, nadając im nowe, świeże barwy, ale także wymieniamy używane od dłuższego czasu meble. Niestety remont mieszkania wiąże się ze sporymi wydatkami i nie zawsze mamy wystarczający budżet, by całkowicie odmienić wystrój wnętrza i zakupić nowe meble. Jeśli jednak znudził nas widok używanych od lat starych szaf, toaletek, komód czy regałów, doskonałą pomysłem może okazać się ich renowacja. Stare drewniane meble mają dużo uroku, a w ostatnim czasie bardzo modne stało się ich odnawianie. Po co więc wydawać niepotrzebnie pieniądze na nowe sprzęty, skoro również w te nadszarpnięte zębem czasu można tchnąć nowe życie?

Jak zatem odnowić stare drewniane meble? Najlepiej zmienić ich kolor. Jest to niezwykle prosty, szybki i niedrogi sposób na odmianę wystroju wnętrza, dlatego wcale nie musimy zlecać tego specjaliście – odnowić meble możemy samodzielnie, przy okazji dobrze się przy tym bawiąc. Będziemy jednak potrzebowali do tego odpowiednich narzędzi, odpowiednich środków chemicznych i trochę wolnego czasu.

Drewniane meble przed pomalowaniem wymagają odpowiedniego przygotowania. Jeśli były już malowane, konieczne będzie usunięcie starej warstwy lakieru czy farby za pomocą szlifierki i papieru ściernego. Szlifowanie drewna powinno zawsze odbywać się w kierunku włókien, dzięki czemu unikniemy powstawania nieestetyczne zadrapania. Jeśli powierzchnia będzie dobrze zmatowiona i wypolerowana, nowa farba będzie się dobrze trzymać, a jej rozprowadzanie będzie również prostsze.

Po wypolerowaniu, oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni benzyną ekstrakcyjną możemy przystąpić do malowania. Możemy to wykonać za pomocą pędzla albo specjalnego wałka malarskiego o odpowiedniej długości włosia, w przypadku pierwszej opcji musimy liczyć się jednak z faktem, że powierzchnia nie będzie idealnie gładka, ale będzie na niej widoczna i wyczuwalna w dotyku struktura – ślad włókien pędzla.

Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej farby bądź lakieru, oczywiście przeznaczonych specjalnie do powierzchni drewnianych. W sklepach znajdziemy ich mnóstwo – farby kryjące w rozmaitych kolorach, bezbarwne lakiery, impregnaty koloryzujące czy bejce. Wybór zależy oczywiście od tego, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać.