Poradnik planowania garażu wolnostojącego

Garaże wolnostojące to temat, który wciąż powraca nie tylko ze względu na konieczność ochrony auta przed kradzieżą czy warunkami atmosferycznymi. To także azyl dla mężczyzn i ich narzędzi. Garaże w bryle budynku to tradycyjne rozwiązanie, podobnie jak garaże murowane obok domu. Tradycyjne rozwiązania można jednak zastąpić przez garaże blaszane lub garaże akrylowe. Nasz dzisiejszy poradnik zawiera wszystko co powinieneś wiedzieć, planując garaż wolnostojący.

Dlaczego warto mieć garaż wolnostojący?

Walory architektoniczne budynku to jedno z kluczowych założeń przy projektowaniu domu, dlatego decyzja jaki garaż wybrać, musi zostać podjęta już na tym etapie. Tak samo jak garaże w bryle budynku, tak samo garaże wolnostojące mają swoje wady i zalety. Z całą pewnością jednak są one bezpieczne i funkcjonalne. Ponadto osoby, które wybrały garaże wolnostojące wskazują na ograniczenie hałasu czy spalin, co zdecydowanie wpływa na komfort mieszkania.

Garaże wolnostojące, zarówno garaże blaszane, jak i garaże akrylowe to idealnie rozwiązanie, jeśli działka jest spora i ma dużo miejsca do zagospodarowania. Główną zaletą garaży wolnostojących jest oddzielenie garażu od domu, co zwiększa wartość użytkową posesji. Rezygnując z garażu w bryle budynku, wolną przestrzeń można wykorzystać na dodatkowy pokój czy taras.

garaz

Garaże blaszane i akrylowe – alternatywa dla garażu murowanego

Planowanie garażu wolnostojącego należy zacząć od wyboru miejsca, w którym garaż miałby stanąć. Wykonanie odpowiednich pomiarów i rysunków znacznie ułatwi decyzję. Następnie należy wybrać, czy będzie to garaż murowany, blaszany czy akrylowy.

Garaż murowany z pewnością doskonale pasowałby do elewacji budynku, pod warunkiem, że zostałby odpowiednio zaprojektowany. Źle rozmieszczony garaż mógłby odebrać piękno samemu budynkowi, a nawet zniszczyć jego proporcje. Wadą tego rozwiązania jest także uzależnienie od ilości wiat samochodowych. Ciężko przewidzieć, ile miejsc postojowych będzie potrzebne w przyszłości. Jedno? Dwa? Więcej? Każde kolejne miejsce postojowe wymaga określonej powierzchni, której w zależności od projektu może być za mało lub za dużo.

Doskonałą alternatywą na niezależność gospodarzy domu są garaże wolnostojące blaszane lub akrylowe. Ich główne zalety to możliwość ciągłej rozbudowy o kolejne wiaty, krótki czas budowy, a także relatywnie niskie koszty w porównaniu do garaży murowanych. Garaże blaszane sprawdzą się jako garaż przejściowy lub schowany za domem. Bardziej efektywne są za to garaże akrylowe, które dzięki możliwości naniesienia specjalnej farby na blachy, są unikatowe i wyglądają bardzo elegancko. Bogata paleta kolorów, a także specjalne garaże akrylowe PREMIUM z pewnością idealnie dopasują się do wielu elewacji i sprostają wymaganiom nawet najbardziej wymagających osób.

Czy pozwolenie na budowę garażu wolnostojącego jest konieczne?

Planując postawienie garażu wolnostojącego z pewnością natknąłeś się na dezinformację, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę garażu. Według polskiego prawa, obecnie decydując się na garaż wolnostojący nie musisz posiadać pozwolenia na budowę, a jedynie zgłosić budowę obiektu staroście. Ważne jednak, aby liczba stawianych garaży nie była większa niż dwa na każde 500 m². Decydując się na garaż blaszany lub akrylowy unikasz biurokracji i czekania na pozwolenia.

Jak przygotować podłoże pod garaż?

Najlepszym rozwiązaniem, które skutecznie przygotuje teren pod garaż jest wylewka betonowa. Jest to szybki sposób, który polega na rozstawieniu desek na wymiar obrysu garażu i ustawieniu desek zaporowych, które wytrzymają wlewany do środka beton. Wystarczą 2-3 dni, aby beton stężniał, po czym można oderwać deski i nawet w jeden dzień postawić swój nowy garaż wolnostojący blaszany lub akrylowy.