Prosta powierzchnia dzięki sklejce szalunkowej

Sklejka szalunkowa to przydatny materiał o szerokim zastosowaniu. Jest to płyta wykonana z kilku warstw drewna, spojona odpowiednim klejem oraz w zależności od jej rodzaju – pokryta odpowiednią powłoką zabezpieczającą. Sklejki szalunkowe dobrze nadają się do tworzenia elementów konstrukcji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Najczęściej wykonywane są z pospolitych, dostępnych wszędzie gatunków drzew, lecz zdarzają się też sklejki wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Pierwsze z nich są w zupełności wystarczające i fatygowanie się po sklejkę z trudniej dostępnych odmian drewna nie jest konieczne. Jest tak w dużej mierze dlatego, że to nie drewno samo w sobie, lecz zastosowane do produkcji materiały dodatkowe bardziej decydują o parametrach danego rodzaju sklejki, czyli o tym, gdzie będzie mogła być zastosowana.

Czym właściwie jest sklejka szalunkowa i jakie ma właściwości?

Sklejka to inaczej kilka sklejonych pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury warstw drewna, przy czym, jak już było wspomniane, parametry danej sklejki są zależne od zastosowanych materiałów dodatkowych. Przykładowo, jeżeli sklejka jest oznaczona jako wodoodporna, oznacza to, że to zastosowany przy produkcji klej ma właściwości wodoodporne oraz to, że została zastosowana odpowiednia powłoka wodoodporna, gdyż jak każdy wie – drewno samo w sobie właściwości wodoodpornych oczywiście nie ma. Z uwagi na wymieszanie w produkcji drewna z innymi materiałami, sklejka nazywana jest materiałem drewnopodobnym. Innym rodzajem jest sklejka antypoślizgowa, co oznacza, że została ona pokryta specjalnym filmem zabezpieczającym. Ze względu na swoją budowę oraz sposób wykonania, sklejki są bardzo odporne na zginanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Wyróżniamy sklejki suchotrwałe, półodporne oraz wodoodporne. Sklejki suchotrwałe mogą być zastosowane tylko w warunkach suchych, nie nadają się do wykorzystania na zewnątrz przy szalunkach betonowych. Lepsza jest sklejka półodporna, lecz najczęściej wybierana będzie zapewne sklejka wodoodporna, z uwagi na największą wszechstronność spośród wymienionych rodzajów. Ostateczny wybór odpowiedniej sklejki i tak jednak zależny jest od fachowca wykonującego całą pracę.

sklejka szalunkowa warszawa

Z uwagi na rodzaj pokrycia sklejki, wyróżniamy:

  • sklejkę szalunkową foliowaną – powierzchnia sklejki uszlachetniona naklejonym papierem impregnowanym żywicą fenolowo–formaldehydową,
  • sklejkę szalunkową bakelizowaną – powierzchnia sklejki jest uszlachetniona utwardzoną żywicą fenolowo–formaldehydową.

Przykładowe zastosowania sklejki szalunkowej

Z uwagi na swoje właściwości sklejka szalunkowa świetnie nadaje się do wykonywania podestów oraz podłóg w halach przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie wymagane jest zastosowanie materiałów o zwiększonym poziomie wytrzymałości. Jest wykorzystywana oczywiście w systemach szalunkowych, w warunkach zależnych od jej rodzaju. Dobrze też sprawdza się przy tworzeniu podłóg i zabudowy w środkach transportu.

Jakie efekty uzyskujemy dzięki sklejce szalunkowej?

Ze względu na swój dekoracyjny wygląd, sklejka szalunkowa coraz częściej znajduje zastosowanie przy wykańczaniu wnętrz. Sklejka sama w sobie jest dosyć droga, zatem jeśli nie jest wykorzystana do wykonywania prac szalunkowych, a jedynie jako element dekoracyjny we wnętrzu, możemy pozwolić sobie na zejście z ceny poprzez dobór sklejki nieco niższej jakości.

Dobrej jakości sklejkę szalunkową w Warszawie zapewnia firma KBS Construction. Firma transport zamówionych materiałów na terenie miasta oraz okolic zapewnia już nawet w ciągu trzech godzin od zamówienia. Dzięki współpracy z największymi fabrykami firma jest w stanie zapewnić szalunki najlepszej jakości w przystępnej cenie.