Narzedzia specjalne – kiedy się przydają?

Istnieje bardzo wiele rodzajów narzędzi, które można zaliczyć do kategorii narzędzi specjalnych. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że narzędzia te mają określoną rolę.

Zazwyczaj większość narzędzi specjalnych w jakiś sposób łączy swoje zastosowanie, podczas wszelakich prac na budowie. Narzędzia specjalne to najczęściej frezy, gwintowniki, rozwiertaki, wiertła, otwornice i dłutownice.

Zastosowanie narzędzi specjalnych

Głównym zadaniem gwintownika jest tworzenie nowych gwintów poprzez precyzyjne nacinanie. Są one podobne do śrub. Rozwiertaki natomiast służą do obróbki końcowej. Każdy z otworów wywiercony danym wiertłem, powinien być doprowadzony do odpowiedniego kształtu. Dlatego używane są w tym celu najczęściej rozwiertaki wysokiej jakości. Otwornice są bardzo praktyczne w przypadku tworzenia otworów w wielu różnych materiałach. Narzędzie to możemy nawet stosować wymiennie w sytuacjach użycia szlifierki lub też wiertarki.

Otwornica bimetalowa

Dłutownica z kolei to narzędzie, które z powodzeniem stosowane jest przy obróbkach produktu. Dzięki dłutownicy możliwe jest precyzyjne obrabianie materiału za pomocą określonego ruchu prostolinijnego. Narzędzie to nadaje się w szczególności do precyzyjnego obrabiania elementów pionowych. Wiertło to prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych narzędzi. Służy ono do wywiercania otworów różnej wielkości i szerokości.

Wiertła możemy spotkać pod licznymi postaciami. Ich kształty są zróżnicowane, by możliwe było wykonywanie prawidłowych otworów. Dzięki tej różnorodności można dostosować wiertło do specyfiki pracy. Natomiast frez stosowany jest do obróbki kamienia, drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Istnieją różne wersje narzędzi specjalnych, a każda z nich dopasowana jest do danego rodzaju pracy.

Narzędzia specjalne i ich wykonanie

Narzędzia specjalne są najczęściej zrobione ze szczególnie mocnych i trwałych tworzyw. Ich zastosowanie wymaga specyficznych właściwości. Dzięki temu, dziś mamy istotną możliwość korzystania z narzędzi licznych producentów, którzy używają specjalnych materiałów wysokiej jakości, tak aby stworzyć jak najlepsze narzędzia specjalne. Zazwyczaj narzędzia specjalne wykonywane są z dodatkiem płytki diamentowej, stąd popularna już nazwa – frez diamentowy.

Otwornica bimetalowa

Dzięki postępom technologicznym, obecnie możemy korzystać z licznych narzędzi, które wykonywane są z mało popularnych i trudno dostępnych materiałów. Bardzo często w ofercie licznych producentów możemy napotkać narzędzia ze stali proszkowej lub też kobaltowej. Takie pierwiastki są wykorzystywane do tworzenia najlepszych i najbardziej wytrzymałych frezów.

Do stworzenia stali szybkotnącej stosuje się na ogół różne pierwiastki, aby wzmocnić stal i poprawić jej żywotność. Węglik spiekany również stanowi jeden z najczęściej używanych tworzyw do tworzenia narzędzi specjalnych. Te wszystkie tworzywa mają za zadanie zapewnić nam długą i właściwą używalność naszych narzędzi. Te służące do obróbki dużej ilości materiałów i powierzchni, muszą zostać wykonane z szczególnie trwałego i wytrzymałego materiału. Powyżej wymienione i inne narzędzia z wysokiej klasy tworzyw można dostać w sklepach internetowych.