Urządzenia pomiarowe niezbędne w przemyśle

Wszyscy wiemy, że przemysł to rozwinięta sieć wielu przedsiębiorstw, zajmujących się produkcją, sprzedażą, obróbką, przetwórstwem i innymi wymagającymi czynnościami. Te wszystkie zadania nie byłyby jednak możliwe do zrealizowania, gdyby nie urządzenia pomiarowe.

Najważniejsze narzędzia pomiarowe, wykorzystywane w przemyśle to m.in. siłomierze, czujniki i przetworniki oraz układy pomiarowe. Dzięki nim możliwe jest dokonanie wszelkich potrzebnych pomiarów mało inwazyjnie, szybko i przede wszystkim bezpiecznie. Przedstawiamy urządzenia pomiarowe w przemyśle, bez których żadne przedsiębiorstwo nie może sprawnie funkcjonować.

Siłomierze linowe i dynamometry elektroniczne

Siłomierze opierają się na prawie Hooke’a, które umożliwia prawidłowy pomiar działającej siły. Dwa podstawowe elementy siłomierza to przetwornik siły i miernik.

Siłomierze liniowe umożliwiają precyzyjny pomiar siły. Jest to możliwe dzięki dokonaniu pomiarów wygięcia liny, która jest zaciskana pomiędzy dwoma rolkami i zaciskiem jarzmowym. Wspomniany przetwornik odpowiada za odczyt pomiaru i przekazanie wartości na cyfrowy wyświetlacz.

Przetworniki siły, czujniki siły oraz osie tensometryczne

Czujniki siły to niezastąpione narzędzia w przemyśle. Ich działanie nie jest skomplikowane, dlatego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, w których ważne jest kontrolowanie sił naprężenia, sił ściskających i rozciągających bez zastosowania tego czujnika. Czujniki siły znajdą zastosowanie przy pomiarach przemysłowych, ale także laboratoryjnych, gdzie niezwykle ważna jest dokładność i precyzyjne wyniki. Przetworniki siły umożliwiają konstruowanie maszyn przemysłowych, ale także wspomagają urządzenia codziennego użytku. Dzięki użyciu czujników siły praca jest bezpieczna.

Jednym z liderów produkcji czujników siły jest spółka SPAIS. Dzięki niej na rynku są obecne niezawodne czujniki siły, które powstają na podstawie autorskich opracowań. Ciągłe prace nad ich udoskonalaniem sprawiają, że czujniki siły od SPAIS są wynikiem stałych obserwacji i badań, które zapewniają bezpieczeństwo i skuteczną pracę czujników. Wszystkie posiadają deklarację zgodności, co zapewnia wysoką jakość produktów. Dodatkowo zachowanie wszelkich norm i wykorzystanie odpowiednich materiałów to gwarancja, że czujniki siły SPAIS mogą być stosowane także jako podpory i belki pomiarowe – co znacznie zwiększa zakres możliwości czujników i rozszerza ich zakres zastosowania.

Czujniki i przetworniki ciśnienia

Inteligentne sterowanie procesem produkcji jest możliwe także na poziomie badania siły ciśnienia. Wprowadzanie i innowacji umożliwia aparatura pomiarowa, do której należy także czujnik tensometryczny do pomiaru ciśnienia. Wybierając tensometryczny czujnik ciśnienia, trzeba pamiętać, aby wybierać tylko takie produkty, które spełniają wymagania wytrzymałościowe elementów ustroju wytrzymałościowego (dla grupy natężenia pracy). Czujniki i przetworniki ciśnienia to produkty, które zadowolą zwłaszcza hydraulików.

 

Wagi elektroniczne

Waga elektryczna to urządzenie pomiarowe, które jest wyposażone w elektroniczny układ wskazujący. Najczęściej są to cyfry, które ułatwiają szybkie i proste odczytanie informacji o wadze. Wagi elektryczne są potrzebne w każdym przedsiębiorstwie, dla którego ma znaczenie ciężar produktów, składników lub elementów.

Urządzenie wyznacza masę przedmiotu, który jest umieszczany na nośni, a pomiar jest dokonywany dzięki sile grawitacji. Waga elektroniczna sprawdzi się także do wyznaczania gęstości.

Innowacyjne urządzenia pomiarowe w przemyśle powinny być integralną częścią przedsiębiorstwa na każdym etapie pracy. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań umożliwia automatyzację procesu czy stałą kontrolę dzięki monitorowaniu urządzeń. Urządzenia pomiarowe w przemyśle zwiększają wydajność, użyteczność i skuteczność pracy. Ich wykorzystanie w przemyśle umożliwia pracę w bezpiecznych warunkach oraz dokładność i niezawodność.