Serwis pieców gazowych – w czym może pomóc i po co w ogóle go robić?

Chcesz czuć się bezpiecznie w swoim domu, mając pewność, że wszelkie urządzenia są sprawne i nie stwarzają ryzyka groźnej awarii? Jeśli tak, to nie zapominaj o corocznym przeglądzie serwisowym swojego pieca gazowego, którym ogrzewasz dom bądź wodę. Zaniedbania w tym zakresie mogą naprawdę dużo kosztować, i nie zawsze tym kosztem będą pieniądze.

Serwis pieców gazowych, czyli co?

Koszty ogrzewania to nie tylko wydatki związane z opłatami za gaz, bowiem by nasz piec gazowy służył nam przez lata, powinien podlegać odpowiedniej konserwacji. Wbrew pozorom konserwacja ta nie polega jedynie na corocznych przeglądach, bo tak samo jak w przypadku pieców na drewno czy węgiel, kocioł na gaz także trzeba czyścić. Ponadto od czasu do czasu możliwa jest konieczność wymiany pewnych elementów pieca. Skąd mamy wiedzieć, jak często wykonywać przeglądy i serwisować piec? Wszystkiego dowiemy się, czytając instrukcję obsługi bądź tzw. instrukcję eksploatacji dołączaną przez producenta do sprzedawanego sprzętu.

Jak często kocioł gazowy powinien przejść przegląd?

Kto najlepiej zna piec przeznaczony do ogrzewani domu czy wody gazem? Jego producent. Dlatego jeśli chodzi o termin dokonywania przeglądu kotła, najlepiej zaufać właśnie zaleceniom producenta. W praktyce większość firm zachęca do wykonywania przeglądów raz w roku. Uwaga najlepiej wezwać specjalistę w okresie, w którym nie ma konieczności ogrzewania domu. Dlaczego? Po pierwsze tuż przed jesienią firmy mają pełne ręce roboty. Po drugie jeśli piec wymaga jakichś napraw bądź wymiany pewnych komponentów, to zyskasz czas na ich wykonanie bez zbędnego pośpiechu okraszonego dodatkowymi nerwami.

Serwis pieców gazowych – w czym może pomóc? Obniża koszty

Jeśli wydaje nam się, że unikając corocznych przeglądów albo zlecając je rzadziej, na przykład raz na dwa lata, unikniemy kosztów, to niestety jesteśmy w błędzie. Tak naprawdę lepiej wydać mniejsze pieniądze częściej niż po kilku latach bez przeglądów pieca ubolewać nad wypłatą z konta znacznie wyższych kwot. Wydatki związane z ewentualnymi naprawami pieca, który podlega regularnej konserwacji, będą z pewnością niższe – im dłuższy czas bez serwisu, tym poważniejsze i droższe w naprawie usterki. Dlatego jeśli chcemy oszczędzać, to na pewno nie na przeglądach pieca.

Brak serwisu pieca gazowego to narażenie własnego zdrowia

Jeśli przed sezonem grzewczym nie sprawdzimy, czy nasz piec działa prawidłowo, możemy obudzić się zbyt późno z niespodziewaną awarią w środku zimy, która przysporzy nam na pewno więcej nerwów niż usterka wykryta przy okazji serwisu. Serwisant bowiem jest w stanie zawczasu zauważyć drobne problemy czy nieszczelności. A czym grozi nieszczelność? Choćby zalewaniem elementów kotła, co sprawia, że ten szybciej się przegrzewa i zużywa znacznie więcej gazu, niż teoretycznie powinien. Warto dodać, że naprawę awarii w trybie pilnym nasz portfel odczuje z pewnością bardziej dotkliwie…

Regularny serwis pieca gazowego to gwarancja ludzkiego bezpieczeństwa

Wprawdzie najczęściej zdarzają się zatrucia czadem, niemniej jednak nie brakuje sytuacji, w których wskutek braku konserwacji kotła następuje ulatnianie się gazu. Jego wdychanie niekorzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe i może powodować różnorakie dolegliwości, włącznie z zatruciem organizmu i śmiercią w najgorszym przypadku. Jeśli zatem chcemy dbać o swoich bliskich, to nie oszczędzajmy, bo na liczeniu pieniędzy możemy się przeliczyć.