Zanim rozpoczniesz budowę zleć wizualizację architektoniczną

Dla wielu osób remont mieszkania czy budowa domu nie jest rozrywką, której chętnie się podejmują. Zwłaszcza jeśli pragną coś zmienić, ale zupełnie nie mają pomysłu na projekt. Dlatego warto już wcześniej zlecić profesjonaliście wykonanie wizualizacji architektonicznej i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.
Stawianie nowego domu jest nie tylko czasochłonne, ale również niezwykle kosztowne. Wszystkie decyzje muszą być zatem podejmowane rozważnie, aby uniknąć kucia ścian czy nagłych dopłat za zmianę projektu. Mało jednak osób wie, że wcześniej można skorzystać z usług architekta i wykonać wizualizację komputerową, aby przekonać się, jak w rzeczywistości będzie wyglądał nasz przyszły dom. Dlaczego jednak wizualizacja jest tak ważna?

Wizualizacja architektoniczna – co to jest i dlaczego się ją wykonuje?

Wizualizacja architektoniczna to projekt, który jest tworzony w technice trójwymiarowej. Można go przedstawić za pomocą ekranu komputera i modyfikować w zależności od potrzeb. Świetnie się sprawdza w przypadku kontaktu z klientami, którzy pragną zobaczyć swój przyszły dom w bardziej przystępnej formie. Dzięki temu łatwiej jest wyobrazić sobie faktyczne rozmiary poszczególnych pomieszczeń.

Kto powinien zdecydować się na wizualizację architektoniczną?

Wizualizacja architektoniczna to świetny pomysł zarówno dla osób prywatnych, jak i inwestorów. Stawiając dom każdy może zlecić wykonanie wizualizacji do powstałego projektu firmie zewnętrznej, przez co łatwiej jest zobaczyć ogół wszystkich pomieszczeń. Znacznie łatwiej jest wtedy podjąć decyzję do ewentualnych zmian, jak i dalszych – odnoszących się już do wykończenia. Na wizualizację powinny się zdecydować osoby niepewne papierowego projektu, które pragną zainwestować pieniądze w budowę domu marzeń. Dzięki temu z pewnością podejmą dobrą decyzję, a wizualizacja architektoniczna z pewnością im w tym pomoże.
Na projekt w wymiarze 3D często decydują się także inwestorzy, którzy pragną wystawić mieszkania na sprzedaż. Wizualizacja architektoniczna, na którą z pewnością mają przeznaczoną kwotę, pokaże przyszłym klientom wygląd poszczególnych mieszkań czy pomieszczeń jeszcze zanim blok powstanie. Ułatwi to nie tylko sprzedaż, ale także ją przyspieszy, a potencjalnemu klientowi da pewność, że wybrane przez niego cztery ściany będą idealne. Dobrze wykonana wizualizacja architektoniczna zachęci klienta do stałej współpracy, a jednocześnie pokaże, że mieszkanie, na które chcą się zdecydować oprócz gołych ścian posiada także duszę.

Możliwości wizualizacji architektonicznej

Współczesna wizualizacja architektoniczna to także ogromne możliwości zarówno dla projektantów, jak i klientów. Za pomocą techniki można stworzyć projekt, który praktycznie niczym nie będzie różnił się od rzeczywistości.
Wizualizacja architektoniczna pozwala także na takie wykonanie, w którym klient zobaczy najmniejsze detale – łącznie z ilością i kątem wpadającego do wnętrza światła.

wizualizacja architektoniczna
Współczesne techniki wizualizacji architektonicznej

Dawniej wizualizacja techniczna nie była wykonywana w tak zaawansowany sposób jak dzisiaj. Zwyczajne projekty doprowadziły do tego, że wiele osób zrezygnowało z wizualizacji na rzecz papierowej wersji. Współcześnie jednak techniki pozwalają na stworzenie wizualizacji żywej, praktycznie niczym nie różniącej się od efektu końcowego.
Aktualnie wizualizację wykonuje się w trzech etapach. Projektant zaczyna od stworzenia modeli trójwymiarowych, które powstają z rysunków w technice 2D. W dalszej kolejności nakłada stworzone materiały na siebie, a profesjonalne programy komputerowe łączą je ze sobą. Ostatnim krokiem jest dopasowanie ustawień oświetlenia, a następnie obliczenie przez komputer odbicia światła od poszczególnych obiektów w projekcie. Dzięki temu uzyskana wizualizacja jest jak najbardziej realna, co z pewnością zainteresuje potencjalnego klienta.

Koszt wizualizacji architektonicznej – czy rzeczywiście jest tak droga?

Wbrew pozorom wykonanie wizualizacji architektonicznej nie jest drogie – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę poprawek na projekcie papierowym w przypadku niezgodności lub zmiany pomysłu. Cena jest uzależniona od biura architektonicznego, któremu powierzamy wykonanie projektu, jak i wielkości samej wizualizacji. Może sobie pozwolić na to osoba prywatna, jak i inwestor z większym budżetem.
Wizualizacja architektoniczna to przydatny projekt, który znacznie ułatwi proces budowy domu lub bliku mieszkalnego. Dzięki temu klienci poznają rzeczywiste wymiary każdego pomieszczenia i będą mogli zacząć je zagospodarowywać oraz urządzać. W przypadku większej inwestycji – wizualizacja architektoniczna przyciągnie więcej chętnych na zakup mieszkania.