Oświetlenie obiektów sportowych – polskie normy
Oświetlenie przeróżnych budynków oraz obiektów w Polsce jest określane specjalnymi normami. To samo dotyczy się także obiektów sportowych, czyli wszelkiego rodzaju boisk, hal czy też budynków należących do klubów sportowych. Takie miejsca muszą przede wszystkim być równomiernie oświetlone, zarówno w pionie, jak też i w poziomie. Normy ustalają także natężenie światła oraz jego barwę i to, jak oddawane są barwy wszystkiego, co w takim obiekcie się znajduje. Jakie więc są dokładne normy, które obowiązują w naszym kraju? W jaki sposób powinny być oświetlone obiekty sportowe, żeby mogły zostać oddane do użytku?
Normy oświetlenia dotyczące obiektów sportowych
Pierwszą normą, jaka musi być spełniona dotyczy natężenia światła w płaszczyźnie pionowej. Światło powinno mieć takie natężenie, dzięki któremu będzie możliwe jak najszybsze przyzwyczajenie się do niego wzroku. Mowa tutaj zarówno o komforcie ludzi grających, jak też i ludzi, którzy obserwują grę. Odpowiednią ilość światła w tym przypadku mierzy się na podstawie płaszczyzny boiska oraz strefy, która do niego przylega.
Druga norma dotyczy natężenia światła w płaszczyźnie poziomej. Jeżeli chodzi o tę normę, to oświetlenie zapewnione w obiekcie sportowym powinno być bezcieniowe. Dzięki temu nie tylko sam komfort widzenia będzie dobry, ale także ogromnie poprawi się jakość transmisji telewizyjnych.
Kolejnym aspektem, o którym należy pamiętać podczas oświetlania obiektów sportowych, jest olśnienie. Jest to efekt, który ma miejsce wtedy, gdy do oka wpada na raz zbyt wiele światła w jego głównej osi optycznej. Taki efekt może powodować, że narząd wzroku na krótką bądź dłuższą chwilę może przestać odbierać obraz. W skrajnych przypadkach osoba, która dozna olśnienia może uszkodzić w pewnym stopniu swój wzrok. Dlatego też na obiektach sportowych powinna być kontrola rozsyłu światła, światło powinno być nakierowane pod odpowiednim kontem, a także powinno się przestrzegać stref zabronionych do montażu opraw świetlnych.
Światło umieszczane w obiektach sportowych powinno także mieć odpowiednią barwę. W zależności od żarówki, taka barwa jest inaczej klasyfikowana, przy oświetleniu metalohalogenkowym, sodowym wysokoprężnym, czy też żarowym.
Jak można zaoszczędzić na oświetleniu obiektów sportowych?
Jak można zauważyć, obiekty sportowe wymagają naprawdę sporej ilości oświetlenia. Aby obiekty takiej, jak pływalnie, lodowiska, hale sportowe czy też stadiony były odpowiednio oświetlone, potrzeba jest naprawdę sporej ilości żarówek i odpowiedniego ich rozmieszczenia. Taka ilość światła z kolei sprawia, że zużywanej jest naprawdę sporo energii elektrycznej, która do najtańszych nie należy. W jaki zatem sposób można zaoszczędzić nieco na tym niezbędnym wydatku?
Cóż, istnieją pewne sposoby. Jednym z nich jest używanie żarówek LED, które zużywają nawet do 70% mniej prądu. Warto także zainstalować w obiekcie specjalne lampy LED, które przystosowane są właśnie do takich żarówek. Dzięki temu oszczędności mogą być na naprawdę sporym poziomie.
Co prawda na samym początku niezbędne będzie poczynienie inwestycji w postaci właśnie tych lamp i żarówek, jednak taka inwestycja bardzo szybko się zwróci.
Co jeszcze warto jest wiedzieć o normach oświetleniowych dotyczących obiektów sportowych?
Przede wszystkim warto jest wiedzieć to, że nieco inne normy funkcjonują na obiektach znajdujących się wewnątrz budynków, a inne na obiektach, które są na zewnątrz. Inne światła są w miejscach, w których odbywa się rozgrywka, a inne w miejscach takich, jak toalety, czy składy, w których trzyma się sprzęt.
Jest więc możliwe to, że w całym budynku oświetlenie może nie być równomiernie rozłożone. Jednak miejsce, w którym odbywane są rozgrywki taką równowagę oświetleniową musi mieć.
Dzięki tym standardom, które zostały ustalone, oglądanie wydarzeń sportowych jest bezpieczne dla oczu, a kolory nie są w żaden sposób źle oddane. To z kolei sprawia, że takimi wydarzeniami interesują się sponsorzy, którym oczywiście zależy, aby ich loga były przedstawione w sposób jak najbardziej adekwatny. A sponsorzy to pieniądze, dzięki którym sport ma szansę się rozwijać!