Rozwiązania światłowodowe – z jakich rozwiązań korzysta się dziś w budowaniu sieci światłowodowej?

O światłowodach w Polsce głośno było wiele już parę lat temu, jednak do tej pory nikt właściwie nie zrobił z nich zbytnio dobrego użytku. Istniejąca infrastruktura u operatorów na ogół zakłada doprowadzenie światłowodu do konkretnego budynku, a następnie rozdzielenie oraz rozprowadzenie sieci tradycyjnymi kablami koncentrycznymi lub też miedzianymi, doprowadzonymi do pomieszczeń mieszkalnych klientów.

W taki sposób maksymalna prędkość internetu zatrzymuje się najczęściej na 150 Mbps, co jest dość wysoką wartością, jednak przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na szybki i wydajny Internet oraz przy coraz większych wymaganiach internautów – może być to za mało.

Technologia FTTH doskonałym rozwiązaniem światłowodowym

FTTH, czyli Fiber To The Home to nazwa infrastruktury w której światłowód łączy centralę bezpośrednio z odbiorcą internetu. Oznacza to, że między dostawcą a klientem nie ma żadnych barier mogących opóźnić transfer, a ten w przypadku światłowodu jest wręcz nieograniczony.

Czym więc jest kabel światłowodowy?

Jest to przezroczyste włókno szklane z odpowiednią domieszką tworzyw sztucznych, w którym dochodzi do przesyłania danych za pomocą światła. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych technologii teleinformacyjnych, w której czynnikiem wyróżniającym jest nieograniczona prędkość przesyłu, niezawodność i odporność na zakłócenia. Tłumacząc to na język potoczny  – użytkownik stosujący taką technologię ma zapewniony szybki i stały dostęp do Sieci, niezależnie przykładowo od uwarunkowań pogodowych, które drastycznie wpływają na tradycyjne infrastruktury.

Światłowód jest obecnie najbardziej pewnym sposobem dostępu do Internetu, telewizji oraz telefonii, jednocześnie z potencjałem na przyszłość – możliwości kabli światłowodowych są o wiele wyższe, niż jesteśmy w stanie aktualnie wykorzystać, więc w przyszłości prędkości łączy na pewno będą wzrastać.

rozwiązania światłowodowe dla domu

Jak wygląda instalacja światłowodowa?

Sieć FTTH można rozłożyć na kilka odcinków: sieć dosyłową, sieć pionową oraz sieć poziomą. Ta pierwsza realizuje transmisję danych, doprowadzona od punktu dostępowego w pobliżu centrali, do budynku wielorodzinnego, a konkretnie splittera. Zadaniem splittera jest odpowiedni podział sygnału pomiędzy poszczególne lokale mieszkalne, do których doprowadzona została sieć światłowodowa.

Sieć pionowa jest siecią znajdująca się już wewnątrz budynku; poprowadzona razem z niezbędnymi urządzeniami z piwnicy lub też garażu, pomiędzy poszczególnymi piętrami. Kable światłowodowe rozprowadzone są w odpowiednio przygotowanych, pionowych kanałach w budynku mieszkalnym od splittera aż do skrzynek kablowych na poszczególnych piętrach.

Sieć pozioma natomiast to sieć światłowodowa poprowadzona na konkretnym piętrze budynku aż do mieszkania klienta. Taka sieć zaczyna się na ogół w skrzynce kablowej, a kończy gniazdkiem światłowodowym w mieszkaniu konsumenta i może być poprowadzona pod tynkiem w rurkach osłonowych, lub też kablami przymocowanymi do ściany. Na koniec potrzebny jest tylko router o odpowiedniej przepustowości, aby cieszyć się szybkim i pewnym łączem internetowym.

Światłowód to przyszłość

W naszych domach każdego roku przybywa coraz więcej urządzeń i ten trend raczej się już nigdy nie odwróci. Spójrzmy na urządzenia, które już teraz podpięte są do naszej domowej sieci internetowej, czyli co najmniej jeden komputer, jeden smartfon na każdego mieszkańca, telewizor, konsola, drukarka – a to przecież dopiero początek.

Treści audio-wizualne tworzone są w coraz mniej stratnych formatach i w coraz większych rozdzielczościach. Oznacza to więc, że prezentują się one coraz lepiej, lecz niestety są to też treści, do których wygodnego oglądania potrzebujemy naprawdę silnej przepustowości łącza, ze względu na ich bardzo duży rozmiar.

Od kilku lat obserwujemy silnie rozwijający się trend przenoszenia cyfrowej rozrywki do chmury, chodzi nam przykładowo o to, że serwisy streamingowe wypierające fizyczne płyty z muzyką, a wypożyczalnie pojedynczych filmów muszą oddać pierwszeństwo serwisom VOD. Taka sama przyszłość najprawdopodobniej spotka książki, a zapewne w niedługim czasie dotknie ona również na szerszą skalę i gry komputerowe – płacąc jedną, stałą opłatę, uzyskamy dostęp do właściwie nieograniczonych pokładów treści. Aby jednak z tych pokładów móc skorzystać, konieczna jest odpowiednia łączność internetowa będąca w stanie podołać wyzwaniu. Tym rozwiązaniem są światłowody, dlatego w niedługim czasie będą one całkowicie niezbędne w każdym mieszkaniu.


Dowiedz się więcej o rozwiązaniach światłowodowych na stronie Intersell.